Łódzkie szkoły walczą z nudą

  Łódzkie szkoły walczą z nudą

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  SP nr 26 na Starym Polesiu może pochwalić się bulodromem
  1/2
  przejdź do galerii

  SP nr 26 na Starym Polesiu może pochwalić się bulodromem ©Czytelnik

  Za nami połowa września i spora część uczniów zdążyła już zapomnieć o minionych wakacjach. Nic dziwnego, bo coraz więcej dyrektorów stara się zapewnić swoim wychowankom niespotykane wcześniej wrażenia. Łódzka szkoła na pewno nie jest nudna.
  Zajęcia w łódzkich szkołach dawno przestały ograniczać się do przesiadywania w ławkach, albo do rzutów piłką lekarską w przypadku lekcji wychowania fizycznego.

  Uczniowie na Polesiu rzucają świnką

  Bo nie każdy uczeń musi być silny i wytrzymały. Z takiego założenia wychodzi Michał Różański, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26. Tu na zajęciach wf rzuca się "świnką", a potem pozostałymi kulami do gry w boule, czyli w pochodzącą z Francji zręcznościową grę towarzyską. Zasady nie są skomplikowane i z grubsza sprowadzają się do umieszczenia własnych kul na bulodromie bliżej "świnki" niż kule przeciwnika.

  - Bulodrom mamy od czterech lat, to chyba pierwszy taki obiekt przy łódzkiej szkole - opowiada dyrektor Różański.

  Sponsorzy podstawówki wyłożyli ponad tysiąc złotych na wypełniony granitowym żwirem prostokąt o wymiarach 12 na 4 metry. Bulodrom gości międzyszkolne rozgrywki, a w Łodzi dyscyplina zyskuje na popularności.

  - Chociaż wielkiego wysiłku nie wymaga, dzieciaki cały czas rozgrywki spędzają na powietrzu, uczą się myślenia i strategii - mówi dyrektor.

  A w tym roku szkolnym chciałby, aby jego uczniowie liznęli także nieco savoir vivre. Różański szuka obecnie restauracji, której obsługa byłaby skłonna pokazać dzieciom, do czego służą np. poszczególne sztućce i jak grzecznie obchodzić się z posiłkami.

  - Gdy podobny pomysł realizowaliśmy w nieistniejącej już "Prowokacji", uczniowie samodzielnie mogli złożyć niewielkie zamówienie. Stare Polesie, gdzie mieści się szkoła, to nie jest okolica, w której dzieci często mają okazję bywać w restauracjach, dlatego liczę, że projekt doczeka się reaktywacji - mówi Różański.

  W podstawówkach świetnie bawią się także nauczyciele. Na Widzewie-Wschodzie znana jest "biegająca dyrektorka", czyli Agnieszka Błażejczyk, szefująca SP nr 34. Przed rokiem po raz pierwszy przebiegła Łódź Maraton "Dbam o Zdrowie", w kwietniu dokonała tego ponownie. I nie była już jedyną przedstawicielką swojej szkoły, bo dystans 42 kilometrów przebiegł także przewodniczący rady rodziców oraz mama drugoklasistki.

  - Grono nauczycieli, dzieci i ich rodziców biegających na różnych dystansach powiększa się z roku na rok - mówi Błażejczyk.

  A we własnych relacjach z maratonów podkreśla wyjątkowe znaczenie dumy odczuwanej przez jej uczniów - że mają taką twardą dyrektorkę.

  Po biegu warto się wyspać, a spanie w szkole to moda, która dotarła nie tylko do widzewskiej podstawówki. Całe rodziny rozkładają śpiwory w salach lekcyjnych, a zdaniem nauczycieli trudno o lepszą integrację.

  - A przy okazji dzieci wraz z rodzicami i wychowawcą przygotowują zdrową kolację i śniadanie - opowiada Agnieszka Puta, polonistka z SP nr 29, czyli podstawówki położonej na Księżym Młynie.

  Gimnazjalista na sądowej sali

  Dla gimnazjalistów spanie w szkole (zwłaszcza z mamą lub tatą) byłoby kiepską rozrywką, ale ich wychowawcy także nie próżnują. Na nastolatkach robi wrażenie np. sala sądowa.

  Grażyna Czechowska, nauczycielka Gimnazjum nr 15 na Radogoszczu to jedna z inicjatorek zajęć polegających na symulacji procesu, w którym w role adwokatów, oskarżonych i świadków wciela się młodzież. Jeden z takich procesów dotyczył wymyślonej sprawy piłkarza ekstraklasy, który wyjechał na Kubę z podstarzałą aktorką serialową, a wyprawa została uwieczniona aparatem wścibskiego paparazzi. Po opublikowaniu zdjęć w plotkarskim czasopiśmie aktorka domagała się odszkodowania w wysokości 100 tys. zł za poprzekręcanie faktów w artykule...

  - Edukacja prawna wyrabia poczucie odpowiedzialności za własne czyny. Uczniowie będą mieli świadomość, że np. wysłanie obrażającego kogoś SMS-a lub e-maila, albo też umieszczenie w internecie czyjegoś zdjęcia bez zgody tej osoby, może mieć przykre prawne konsekwencje dla nadawcy - tłumaczy Grażyna Czechowska. - Uczniowie zdobywają również praktyczne umiejętności, np. potrafią napisać pozew sądowy, przestrzegać procedur sądowych, formułować wnioski, przygotować mowę obrończą i oskarżycielską, pisać protokół z rozprawy.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo