Łódzkie: szykuje się bitwa o S14

  Łódzkie: szykuje się bitwa o S14

  Piotr Brzózka

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Szykuje się bitwa o S14

  Szykuje się bitwa o S14 ©Dziennik Łódzki

  Szykuje się bitwa o drogę S14, czyli planowaną zachodnią obwodnicę Łodzi. Organizacje walczące o budowę dróg ekspresowych wokół Warszawy przekonują, że kolejna trasa wokół Łodzi to już zbytek luksusu. W tym tygodniu będą przekonywać ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka, by przesunąć pieniądze, przeznaczone na S14, na inne, ważniejsze cele.
  Szykuje się bitwa o S14

  Szykuje się bitwa o S14 ©Dziennik Łódzki

  Do 2013 roku resort infrastruktury ma do wydania na drogi 78 zamiast prawie 100 mld zł. Konieczne były cięcia, których projekt, przedstawiony w grudniu, wywołał prawdziwą burzę. Łodzi na razie wszyscy zazdroszczą, bo wokół miasta ostały się zarówno trasa S8, jak i autostrada A1. Trasa S14 od Lublinka przez Konstantynów, Aleksandrów, do autostrady A2 trafiła wprawdzie tylko na listę rezerwową, ale inwestycja wciąż potencjalnie jest do rozpoczęcia przed 2013 r.
  Oburza to wpływowe warszawskie stowarzyszenie SISKOM. W liście skierowanym do MI oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jego członkowie piszą: "Aglomeracja łódzka będzie posiadała obwodnicę, składającą się z dróg S8, A1 oraz A2, umożliwiającą sprawne ominięcie miasta w każdym kierunku. W związku z powyższym domknięcie obwodnicy od zachodu (trasą S14 - przyp. red.) może zostać odroczone w czasie, aby zwolnić środki finansowe niezbędne dla rzeczywistych priorytetów".

  - Łódź najpóźniej do 2014 roku będzie miała obwodnicę domkniętą w trzech czwartych, w dodatku na pewno zostanie zbudowana ta część S14, która jest obwodnicą Pabianic - mówi Jakub Adamski z zarządu SISKOM. - Tymczasem w Warszawie będzie tylko pół obwodnicy i i żadnej wylotówki. Wiem, że minister infrastruktury jest z Łodzi. Przyznam, że wam zazdrościmy - mówi Adamski. Dodaje on, że w odróżnieniu od ważnych dla Polski dróg A1, A2 i S8, trasa S14 ma znaczenie najwyżej regionalne.

  W obronie S14 do stolicy wybiera się w tym tygodniu prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

  - Wielokrotnie rozmawiałam z ministrem infrastruktury o obwodnicach . W tym tygodniu też będę rozmawiać z Cezarym Grabarczykiem. Nie zgadzam się z opiniami, że Łódź jest traktowana priorytetowo. Po prostu nadszedł czas na wyrównanie rachunków. Przed długie lata Łódź była bardzo zaniedbywana w porównaniu z innymi miastami - mówi Zdanowska.

  Konsultacje w resorcie infrastruktury odbędą się w tym tygodniu. - Zastrzeżenia będą brane pod uwagę, ostatecznie plan zostanie przyjęty pod koniec stycznia na posiedzeniu rządu. Oczywiste jest, że w tej chwili na pytanie o trasę S14 nie mogę odpowiadać - mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik MI.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cała Polska buduje stolicę? To już było i se ne vrati

  chriswaw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 22

  Przez długie lata po wojnie obowiązywało hasło: Cała Polska odbudowuje Warszawę. I forsa szła TYLKO na Warszawę. Ale to juz było. I se ne vrati!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Minister na celowniku

  karrick (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 23

  Teraz się wyjaśniło dlaczego Grabarczyk jest pod ostrzałem ostatnimi czasy. Trzymam kciuki za niego, to jest ten moment, który może się nie powtórzyć szybko.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nareszcie

  marudny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 65 / 56

  chyba wreszcie nadchodzi
  czas dla ŁODZI:)))

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  obwodnica

  andrzej27 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 52 / 51

  Niech zazdroszczą!! Chociaż jedno miasto będzie miało drogi jak należy, a że ma to być właśnie Łódź to już źle bo to nie Warszawa. Pajace w tej stolicy mieszkają:P

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lodz

  nashhhhhhhhh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 52

  A my mamy dosc tranzytu przez miasto.Przez bliskosc Warszawy mamy zabierane inwestycje a przenoszone pieniadze do WARSZAWKI i ciesze sie ze jak ich spotyka cos co inni tego nie chca to mam poczucie...rozwiń całość

  A my mamy dosc tranzytu przez miasto.Przez bliskosc Warszawy mamy zabierane inwestycje a przenoszone pieniadze do WARSZAWKI i ciesze sie ze jak ich spotyka cos co inni tego nie chca to mam poczucie radosci np Plagi potwornych korkow chcecie miec wrzystko to PLAGI EGIPSKIE tez.Lodz jest zdewastowana przez tranzyt.Rzgowska,Padrewskiego,Pabianicka,Broniewskiego,Rydza Smiglego, Inflancka tu idzie caly tranzyt a ulice wygladaja jak po ostrzale lotniczym.I wystarczy tranzytu przez miasto my tez chcemy ZYC!.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  S-14 dla Łodzi

  Jakelo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 51 / 36

  S-8 dla Łodzi to był idiotyczny pomysł , natomiast S-14 jest potrzebna Łodzi i Zgierzowi jako trasa wyprowadzająca z tych miast tranzyt płn-płd... jak patrzę na jej przebieg to przejmie ona obecne...rozwiń całość

  S-8 dla Łodzi to był idiotyczny pomysł , natomiast S-14 jest potrzebna Łodzi i Zgierzowi jako trasa wyprowadzająca z tych miast tranzyt płn-płd... jak patrzę na jej przebieg to przejmie ona obecne funkcje krajowej jedynki... zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo