Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie: szykuje się bitwa o S14

Piotr Brzózka
Szykuje się bitwa o S14
Szykuje się bitwa o S14 Dziennik Łódzki
Szykuje się bitwa o drogę S14, czyli planowaną zachodnią obwodnicę Łodzi. Organizacje walczące o budowę dróg ekspresowych wokół Warszawy przekonują, że kolejna trasa wokół Łodzi to już zbytek luksusu. W tym tygodniu będą przekonywać ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka, by przesunąć pieniądze, przeznaczone na S14, na inne, ważniejsze cele.

Do 2013 roku resort infrastruktury ma do wydania na drogi 78 zamiast prawie 100 mld zł. Konieczne były cięcia, których projekt, przedstawiony w grudniu, wywołał prawdziwą burzę. Łodzi na razie wszyscy zazdroszczą, bo wokół miasta ostały się zarówno trasa S8, jak i autostrada A1. Trasa S14 od Lublinka przez Konstantynów, Aleksandrów, do autostrady A2 trafiła wprawdzie tylko na listę rezerwową, ale inwestycja wciąż potencjalnie jest do rozpoczęcia przed 2013 r. Oburza to wpływowe warszawskie stowarzyszenie SISKOM. W liście skierowanym do MI oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jego członkowie piszą: "Aglomeracja łódzka będzie posiadała obwodnicę, składającą się z dróg S8, A1 oraz A2, umożliwiającą sprawne ominięcie miasta w każdym kierunku. W związku z powyższym domknięcie obwodnicy od zachodu (trasą S14 - przyp. red.) może zostać odroczone w czasie, aby zwolnić środki finansowe niezbędne dla rzeczywistych priorytetów".

- Łódź najpóźniej do 2014 roku będzie miała obwodnicę domkniętą w trzech czwartych, w dodatku na pewno zostanie zbudowana ta część S14, która jest obwodnicą Pabianic - mówi Jakub Adamski z zarządu SISKOM. - Tymczasem w Warszawie będzie tylko pół obwodnicy i i żadnej wylotówki. Wiem, że minister infrastruktury jest z Łodzi. Przyznam, że wam zazdrościmy - mówi Adamski. Dodaje on, że w odróżnieniu od ważnych dla Polski dróg A1, A2 i S8, trasa S14 ma znaczenie najwyżej regionalne.

W obronie S14 do stolicy wybiera się w tym tygodniu prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

- Wielokrotnie rozmawiałam z ministrem infrastruktury o obwodnicach . W tym tygodniu też będę rozmawiać z Cezarym Grabarczykiem. Nie zgadzam się z opiniami, że Łódź jest traktowana priorytetowo. Po prostu nadszedł czas na wyrównanie rachunków. Przed długie lata Łódź była bardzo zaniedbywana w porównaniu z innymi miastami - mówi Zdanowska.

Konsultacje w resorcie infrastruktury odbędą się w tym tygodniu. - Zastrzeżenia będą brane pod uwagę, ostatecznie plan zostanie przyjęty pod koniec stycznia na posiedzeniu rządu. Oczywiste jest, że w tej chwili na pytanie o trasę S14 nie mogę odpowiadać - mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik MI.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki