1/4
Sukcesy badawcze UŁ? Głośno jest m.in. o badaniach, które...
fot. Grzegorz Gałasiński

Sukcesy badawcze UŁ? Głośno jest m.in. o badaniach, które pozwolą porównać obecnych Polaków z tymi nawet sprzed tysiąca lat.

2/4
Uniwersytet Łódzki, komentarz prof. Elżbiety Żądzińskiej,...
fot. Krzysztof Szymczak

Uniwersytet Łódzki, komentarz prof. Elżbiety Żądzińskiej, prorektor ds. nauki:

"Jesteśmy rozpoznawalnym uniwersytetem klasycznym z szerokim spektrum dyscyplin naukowych;
Zidentyfikowaliśmy nasze mocne strony i wiemy, że nie musimy koncentrować się na wąskiej specjalizacji, możemy pozostać badawczym uniwersytetem klasycznym, wielodyscyplinarnym;
Mamy unikalny pomysł na rozwój, bez burzenia dotychczasowej struktury, w porozumieniu z własnym środowiskiem;
Systematycznie i znacząco podwyższamy wskaźniki efektywności naukowej takie jak publikacje w najlepszych czasopismach naukowych, międzynarodowe projekty badawcze, współpraca międzynarodowa, wdrożenia wynalazków;
Czerpiąc z tradycji wielokulturowej Łodzi, budujemy zespoły międzynarodowe. Wypracowujemy w skali europejskiej i światowej standardy dobrej praktyki naukowej i budowy bezpiecznych i zdrowych społeczeństw;
Obiekty naszych badań rozsiane są na wszystkich kontynentach, gdzie docieramy dzięki wyprawom naukowym;
Wspieramy młodych naukowców stwarzając im możliwość rozwoju, pozwalając poszukiwać nowych tematów badawczych i powierzając kierowanie zespołami;
Działamy poprzez naszych ambasadorów – wybitnych absolwentów."

3/4
Politechnika Łódzka, komentarz prof. Sławomira Wiaka,...
fot. Grzegorz Gałasiński

Politechnika Łódzka, komentarz prof. Sławomira Wiaka, rektora:

"Politechnika Łódzka, przeprowadzając wiele analiz, zdefiniowała bardzo szczegółowo strategiczne działania w obszarze badań naukowych, współpracy międzynarodowej, jakości kształcenia i zarządzania. Wybraliśmy priorytetowe obszary badań wpisujące się w najnowsze, światowe trendy nauki, a także wspierające rozwój regionu, kraju, Europy i świata. Dzięki dogłębnej analizie, wiemy, że we wszystkich określonych przez nas obszarach naukowcy PŁ posiadają wysokie kompetencje, a uczelnia dysponuje odpowiednio nowoczesnym zapleczem badawczym oraz infrastrukturą. Zdefiniowaliśmy 12 dyscyplin naukowych, w których przeprowadzona zostanie ewaluacja jakości działalności naukowej i opracowaliśmy strategię utrzymania najwyższych kategorii w ocenie Komisji Ewaluacji Nauki.
Fundamentem działalności Politechniki Łódzkiej w zakresie badań, edukacji i przedsięwzięć realizowanych wspólnie z otoczeniem społeczno-gospodarczym jest internacjonalizacja. Potwierdzeniem zaangażowania na arenie międzynarodowej jest wysoka aktywność i sukcesy uczelni w obszarze akredytacji międzynarodowych. W ostatnim czasie Politechnika Łódzka zakończyła proces oceny instytucjonalnej EUA – Institutional Evaluation Porgramme i jest jedną z trzech polskich uczelni, które poddały się tej międzynarodowej ocenie. Politechnika Łódzka tworzy i rozwija firmy innowacyjne, komercjalizuje nowatorskie technologie oraz aktywnie współpracuje z otoczeniem gospodarczym. Rozwiązania naszych naukowców znajdują zastosowania w gospodarce, co więcej jesteśmy kreatorem nowej rzeczywistości. Jako przykład posłużyć może wdrażanie technologii 5G, którego pilotaż odbywać się będzie w kampusie PŁ. Podjęte działania są „mapą drogową” prowadzącą do osiągnięcia przez Politechnikę Łódzką statusu innowacyjnej uczelni badawczej, jednej z najlepszych w kraju i o uznanej renomie na świecie."

4/4
Uniwersytet Medyczny w Łodzi, komentarz prof. Radzisława...
fot. Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Uniwersytet Medyczny w Łodzi, komentarz prof. Radzisława Kordka, rektora:

Udział w konkursie Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza był dla nas okazją do przeprowadzenia wszechstronnych analiz i aktualizacji dotychczasowej strategii rozwoju Uczelni. Zaprosiliśmy do współpracy niezależnych ekspertów międzynarodowych, którzy przygotowali dla nas raporty i rekomendacje. Projekt był szeroko konsultowany wewnątrz uczelni, a w jego Radzie Naukowej pracowali zarówno młodzi, jak i bardzo doświadczeni, rozpoznawalni na arenie międzynarodowej badacze. Zależało nam na wsłuchaniu się w potrzeby całej społeczności akademickiej.

Jesteśmy wiodącą uczelnią medyczną, która w ostatniej ocenie parametrycznej osiągnęła najwyższe możliwe kategorie – Wydział Lekarski A+, a pozostałe wydziały A. Liczba projektów naukowych, w tym międzynarodowych, sukcesywnie wzrasta. Jesteśmy skuteczni i efektywnie wykorzystujemy nasze kontakty międzynarodowe. Jednym z wiodących interdyscyplinarnych obszarów naszych badań jest aktywne życie i zdrowe starzenie się. Jesteśmy członkami dwóch prestiżowych konsorcjów – EIT Health oraz Europejskiego Partnerstwa na rzecz Aktywnego Życia i Zdrowego Starzenia się (EIP on AHA).

Kluczem do sukcesu jest realizowana od ponad 10 lat strategia rozwoju. Nasz projekt UMED4Excellence jest jej rozwinięciem. Nieskromnie dodam, że UMED już jest uczelnią badawczą. Znaleźliśmy się w elitarnym gronie szkół wyższych, których działalność naukowo-badawcza została bardzo wysoko oceniona przez MNiSW. Dzięki dodatkowym funduszom będziemy mogli skuteczniej wspierać procesy badawcze i rozwój kadry, dzięki czemu staniemy się jeszcze bardziej konkurencyjni na arenie międzynarodowej.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Przejdź na i.pl

Polecamy

Świat futbolu. Tak zmieniali swoje powołanie. Piłkarz mnichem, pastorem, księdzem

Świat futbolu. Tak zmieniali swoje powołanie. Piłkarz mnichem, pastorem, księdzem

Program Lexus Select. 60 procent klientów wybiera hybrydy

Program Lexus Select. 60 procent klientów wybiera hybrydy

Dzień analogowy w szkole - jak wyglądały godziny zajęć bez smartfona i internetu?

Dzień analogowy w szkole - jak wyglądały godziny zajęć bez smartfona i internetu?

Zobacz również

Barwna, żywa, teatralna bajka o najtrudniejszym z tematów w Teatrze im. S. Jaracza

Barwna, żywa, teatralna bajka o najtrudniejszym z tematów w Teatrze im. S. Jaracza

Program Lexus Select. 60 procent klientów wybiera hybrydy

Program Lexus Select. 60 procent klientów wybiera hybrydy