Łódzkie uczelnie kibicują poprawkowiczom na maturze i zapraszają na studia

Maciej Kałach
Matury w woj. łódzkim nie zdało aż 26 proc. absolwentów ogólniaków i techników. Jednak 19 proc. rocznika poległo na egzaminie tylko z jednego przedmiotu i ma prawo do poprawki w sierpniu
Matury w woj. łódzkim nie zdało aż 26 proc. absolwentów ogólniaków i techników. Jednak 19 proc. rocznika poległo na egzaminie tylko z jednego przedmiotu i ma prawo do poprawki w sierpniu Tomasz Holod
Udostępnij:
Trzem tysiącom absolwentów, którzy w sierpniu będą poprawiać w Łódzkiem maturę, najbardziej kibicują władze uczelni wyższych. Liczą, że poprawkowicze staną się ich studentami.

Maturalnym poprawkowiczom został już tylko miesiąc na przygotowania do drugiego podejścia do egzaminu dojrzałości. W woj. łódzkim jest ponad 3300 absolwentów ogólniaków i techników, którzy w maju nie zdali jednego z pięciu obowiązkowych sprawdzianów maturalnych i mają prawo do poprawki w dniach 21-25 sierpnia (przy dwóch porażkach maturę można zdawać dopiero w 2016 r.).

Najwięcej osób oblało egzamin z matematyki. W Łodzi można uzupełniać wiedzę z tego przedmiotu za darmo: Społeczna Akademia Nauk informuje o zapisach na bezpłatny kurs, który rozpocznie się 3 sierpnia, a zakończy 22 sierpnia. Czyli tuż przed pisemnym egzaminem poprawkowym z matematyki (odbędzie się on 25 sierpnia).

- Chcemy pomóc osobom, które podjęły już decyzję o wyborze naszej uczelni, ale muszą w sierpniu poprawić egzamin z matematyki. Kurs pozwoli na powtórzenie materiału i lepsze przygotowanie do egzaminu - informuje przedstawiciel Biura Rekrutacji SAN.

Wprawdzie kurs jest reklamowany jako oferta dla przyszłych studentów SAN, jednak osoba podająca się za poprawkowicza, która dzwoni pod numer telefonu podany w ogłoszeniu, jest zapewniana, że zapisując się, nie musi podpisywać żadnych umów zobowiązujących ją do płatnego studiowania.

O poprawkowiczach podczas niedawnego podsumowania wyników głównego etapu rekrutacji na Uniwersytecie Łódzkim wspominał prof. Jarosław Płuciennik, prorektor uczelni ds. programów i jakości kształcenia. Przewidywał, że w połowie września, kiedy zostaną ogłoszone wyniki poprawek, część wydziałów będzie jeszcze prowadziła rekrutację na bezpłatne studia pierwszego stopnia.

Zapowiedzi prorektora Płuciennika już się spełniły. Nabór do 14 września przedłużyło właśnie 8 kierunków na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym (analityka społeczna, ekonomia w języku angielskim, ekonomia-ekobiznes, europeistyka, gospodarka przestrzenna, informatyka i ekonometria, informatyka, rynek finansowy) oraz 7 kierunków na Wydziale Filozoficzno-Historycznym (archeologia, etnologia, filozofia, historia, okcydentalistyka, regionalistyka kulturowa, religioznawstwo).

Wydział Chemii Uniwersytetu Łódzkiego także do 14 września przedłużył rekrutację na swój podstawowy kierunek, natomiast Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ aż do 20 września zbiera chętnych na, prowadzony w języku angielskim, kierunek nanotechnology.

Politechnika Łódzka główny etap swojej rekrutacji podsumuje w środę i, być może, wtedy poinformuje o ewentualnej ofercie zapisów we wrześniu.

Kierunki dla tych, którzy mają już maturę, ale nie zdobyli jeszcze miejsca na studiach"

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ:

  • biologia (zapisy do 23 lipca)
  • biomonitoring (23 lipca)
  • ochrona środowiska (23 lipca)

Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ:

  • międzywydziałowe studia matematyczno-przyrodnicze (zapisy do 23 lipca)

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ:

  • międzynarodowe studia kulturowe, specjalność: Intercultural Communication, studia prowadzone w języku angielskim (zapisy do 28 lipca)

Wydział Nauk Geograficznych UŁ:

  • Climatology, studia prowadzone w języku angielskim (zapisy do 26 sierpnia)

AUTOPROMOCJA:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
leon
Są problemy z rekrutacją; a aule trzeba wypełnić i mieć studenta by były godziny, na PL np. strasznie koszą pierwszaków, sprawdziany są nierzetelne, to są pułapki (a tego nie będziesz wiedział!).
O co tutaj więc chodzi? Polecam listy "odpadów" po pierwszym i drugim semestrze.
Poza tym MEN dołuje szkoły i poziom nauczania ("nauczyciel nie jest po to by nauczył, ale po to by
sprawdził wiedzę ucznia"). Gdzie te piękne czasy przyjaznych szkół i uczelni?
.
Uczelnie Z KLASĄ nie oglądają się na poprawkowiczów.
Po co dobrej uczelni odrzuty?

Tylko skąd w Łodzi dobra uczelnia...
O
Olo
że uczelnie łaszą się na ludzi, którzy mają problemy ze zdaniem egzaminu maturalnego.

Kiedyś były egzaminy wstępne i przyjmowano tylko najlepszych.
a
adam bystry
kiedyś na studia szli najlepsi i był to powód do dumy i dla nich, i dla uczelni ; dziś te wsp." ujoty " cieszą się z każdego maturalnego " odpada ",kt. nie uzyskał nawet 30% popr.odp.Parafrazując znanego eksperta, wkrótce trafi na uczelnie stado > 3.tys." baranów " i po kilku ?-nastu latach być może je opuści :- (((
J
Jacek
To może przyjmować na studia od razu po podstawówce?
N
Niż
Co?Niz demograficzny zagląda w oczy?Było kobiety ktore rodzily dzieci traktować jak należy,nie wyrzucac z pracy za urodzenie dziecka,nie blokowac zatrudnienia bo maja dzieci,nie ślinić sie do pasa na wiesc ze ktos ma dzieci ,bo mozna na nim zarobic,bo pieniadze mozna z niego wyrwać,co dla dzieci nie kupi?A teraz...,macie co chcieliscie...
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie