Łódzkie uczelnie nie zdobyły rządowych pieniędzy na założenie żłobka

Maciej Kałach
Mariusz Kapala
Udostępnij:
Żadna z łódzkich szkół wyższych nie zdobyła rządowych pieniędzy z programu "Maluch na uczelni". Ale dalej chcą pomagać rodzicom-studentom.

Rząd rozdzielił 9 mln zł dotacji między 43 polskie uczelnie, które mają stworzyć w tym roku prawie 1,5 tys. miejsc w swoich żłobkach oraz klubach dla dzieci studentów lub pracowników. Uczelnie mogły walczyć o refundację do 80 proc. kosztów utworzenia miejsca w żłobku oraz jego funkcjonowania.

Żadna z dotacji (sięgających nawet do 600 tys. zł - jak w przypadku Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który wyda pieniądze na sto miejsc w żłobku) nie trafiła do uczelni w województwie łódzkim. Rządowy werdykt jest zaskoczeniem, bo premier Ewa Kopacz w lutym promując program "Maluch na uczelni" odwiedziła Uniwersytet Łódzki - a konkretnie przedszkole działające przy Uniwersytecie Łódzkim na Lumubowie, do którego rodzice posyłają obecnie 40 dzieci.

- Byliśmy zainteresowani rządowym programem "Maluch na uczelni", ze względu na nasze plany utworzenia na Osiedlu Akademickim żłobka dla ok. 20 dzieci - potwierdza Tomasz Boruszczak, rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego. - Ostatecznie nie wzięliśmy udziału w tym konkursie, gdyż uznaliśmy, że warunki finansowe proponowane w nim nie odpowiadają naszym planom. Władze Uniwersytetu Łódzkiego chcą aby żłobek, miał bardzo wysoki standard, podobnie jak nasze przedszkole.

ZOBACZ TEŻ: Uniwersytety chcą zakładać w Łodzi żłobki

Według Boruszczaka, uniwersytet szuka teraz źródeł sfinansowania żłobka, a przedszkole zostanie w czasie wakacji rozbudowane o kolejne pomieszczenia, tak aby od nowego roku szkolnego mogło przyjąć kolejną grupę dzieci - czyli w sumie ok. 60 przedszkolaków.

Wśród uczelni wybranych przez rząd jest Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, ale chodzi o jej Wydział Zamiejscowy w Świdnicy. Igor Mertyn, rzecznik SAN, informuje, że uczelnia będzie dążyć do utworzenia w Łodzi przynajmniej klubu malucha, co może nastąpić we wrześniu. SAN liczy na powtórzenie konkursu, uczelnia będzie również starać się o pieniądze z innych źródeł.

- Jeśli chodzi o żłobek to okazuje się, że nie ma wystarczającej liczby chętnych - informuje Joanna Orłowska, dyrektor biura rektora Uniwersytetu Medycznego. - Planujemy uruchomić przedszkole, bo jest na to zapotrzebowanie. Obecnie wybieramy lokalizację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

§
Uczelnie powinny zdobywać pieniądze na wyposażenie laboratoriów i nowe inwestycje.Żłobkami powinno się zająć miasto.Fadroma może obiecywać wszystko. Tym bardziej,że zbliżają się wybory do parlamentu.To że obiecywała w lutym,nie znaczy o zamiarze dotrzymania obietnicy.
c
czas
Patrząc na to kto zarządza UŁ nie jestem zdziwiony. Ostatnio widziałem jak to wręczano ordery, medale, nagrody...Na takie bzdury był czas .
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie