Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Los Polskich Składów Budowlanych zagrożony. Przedsiębiorcy protestują

Redakcja
archiwum
Los Polskich Składów Budowlanych, jednej z największych świętokrzyskich firm zagrożony.

Opodatkowanie sieci handlowych miało być batem nowego rządu Prawa i Sprawiedliwości na zagraniczne firmy. Tymczasem… największe straty mogą ponieść polscy - średni i mali przedsiębiorcy oraz konsumenci, którzy zapłacą kilka procent więcej.

Przedsiębiorcy z Grupy Polskie Składy Budowlane protestują przeciwko projektowi Ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Mówią, że  grozi to nawet upadkiem całej grupy i wszystkich jej podobnych.

 Grupa Polskie Składy Budowlane ma siedzibę w Wełeczu koło Buska-Zdroju, obecnie są jest jedną z największych świętokrzyskich firm. Oto, co napisali w liście do mediów. "Jako polscy przedsiębiorcy prowadzący małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe podjęliśmy rynkową walkę z zagranicznymi sieciami handlowymi tworząc Grupę Polskie Składy Budowlane. Obecnie przygotowany projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej niweczy nasze dotychczasowe wysiłki związane z budowaniem ogólnopolskiej marki, pod którą działamy na rynku, konkurując z sieciami zagranicznymi. Przedstawiony projekt ustawy zakłada stawki podatku w wysokości 0,7% powyżej 18 milionów złotych rocznego obrotu, 1,3% powyżej 3,6 miliarda złotych oraz 1,9% za obroty realizowane w soboty i niedziele. Ponadto przewiduje, że płatnikami będą między innymi sieci handlowe zdefiniowane jako grupa podmiotów w skład której wchodzą franczyzodawca oraz sprzedawcy detaliczni upoważnieni do korzystania z marki handlowej. W przypadku sieci handlowej podstawą opodatkowania ma być suma obrotów wszystkich sprzedawców detalicznych. Może to oznaczać, że nasza Grupa skupiająca małych i średnich przedsiębiorców posiadających ponad 200 sklepów i ponad 400 składów prowadzących sprzedaż detaliczną, zapłacą podatek według najwyższej skali procentowej na równi z największymi międzynarodowymi koncernami prowadzącymi supermarkety i hipermarkety budowlane. Protestujemy przeciwko przedstawionemu projektowi ustawy, która w przypadku jej uchwalenia w proponowanym brzmieniu sprawi, że: przedsiębiorcy prowadzący sklepy detaliczne będą zmuszone wystąpić z Grupy Polskie Składy Budowlane przez co stracą element konkurencyjności wobec sieci zagranicznych, które przez to umocnią swoją dominującą pozycję na rynku; wzmocnione sieci zagranicznych spowoduje spadek rentowności sklepów detalicznych i ich bankructwo, co grozi utratą pracy przez rzeszę ponad 13 tysięcy pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach tworzących Grupę Polskie Składy Budowlane; wystąpienie przedsiębiorców prowadzących sklepy detaliczne z Grupy PSB doprowadzi do upadłości spółkę Grupa Polskie Składy Budowlane utworzoną jako centrala grupy zakupowej i utratę zatrudnienia przez ponad 400 jej pracowników."

        Pomysł na Grupę Polskie Składy Budowlane wyszedł od świętokrzyskich przedsiębiorców - Bogdana Panhirsza i Mirosława Lubarskiego, którzy od początku firmy kierują nią. Grupa skupia kilkuset małych polskich przedsiębiorców prowadzących składy budowlane. Należą też do niej też markety Mrówka i Mini-Mrówka, ulokowane głównie w mniejszych miastach. 

      Bogdan Panhirsz, dyrektor zarządu Grupy PSB tak komentuje protest: -  Grupa PSB jest zrzeszeniem niezależnych kupców, którzy próbują wspólnie konkurować  z zagranicznymi sieciami. Małe firmy nie są w stanie prowadzić skutecznej działalności handlowej i marketingowej.  Nie mają właściwego know-how, nie dysponują doradztwem finansowym i podatkowym, a przede wszystkim nie dysponują siłą umożliwiającą im skuteczne negocjacje z dostawcami materiałów i usług. Obciążenie podatkiem w proponowanej przez Ministerstwo Finansów wersji spowoduje najprawdopodobniej wyjście tych firm z Grupy, a w konsekwencji dalsze osłabienie ich pozycji, a docelowo bankructwa, pozostanie w strukturze PSB to konieczność zmiany cen w sprzedaży detalicznej o 4-6 procent, gdyż średnio 1 procent podatku obrotowego to około 4 procent marży handlowej.

      W podobnej sytuacji są setki podobnych struktur zrzeszających małe i średnie firmy, w różnych branżach. W naszym regionie choćby sieć Lewiatan. 

 

O Grupie PSB

Grupa Polskie Składy Budowlane Spółka Akcyjna z siedzibą w Wełeczu koło Buska-Zdroju działa na rynku od kwietnia 1998 roku, wkrótce obchodzić będzie 18-lecie istnienia. Jest największą i najszybciej rozwijającą się siecią hurtowni materiałów budowlanych oraz marketów dom i ogród w Polsce. Obecnie zrzesza w kraju 350 małych i średnich, rodzinnych firm z terenu całej Polski, które prowadzą handel w 419 składach budowlanych, w 208 marketach PSB-Mrówka oraz w 45 centrów handlowych PSB-Profi. W placówkach tych pracuje około 12 tysięcy osób.W regionie świętokrzyskim działa 11 składów budowlanych i 9 sklepów Mrówka. W centrali firmy w Wełeczu pracuje 350 pracowników. W składach budowlanych i sklepach Mrówka zatrudnionych jest kilkaset kolejnych osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Los Polskich Składów Budowlanych zagrożony. Przedsiębiorcy protestują - Echo Dnia

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki