Łowicka kapsuła czasu "wystartowała" do 2118 roku [ZDJĘCIA]

  Łowicka kapsuła czasu "wystartowała" do 2118 roku [ZDJĘCIA]

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Kapsułę czasu w wykopie przed ratuszem złożył burmistrz Krzysztof Kaliński (z lewej) oraz Henryk Zasępa, przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu
  1/52
  przejdź do galerii

  Kapsułę czasu w wykopie przed ratuszem złożył burmistrz Krzysztof Kaliński (z lewej) oraz Henryk Zasępa, przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu ©Rafał Klepczarek

  Na zakończenie łowickich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w piątek (25 stycznia) przed ratuszem wmurowana została kapsuła czasu. Ma ona zostać otwarta za niespełna 100 lat w 2118 roku.
  W kapsule w postaci dużego termosu cateringowego znalazło się ponad sto fotografii i listów zdeponowanych przez łowiczan. Trafiły niej także numizmaty, woreczki zbóż oraz różnego typu publikacje, w tym egzemplarze lokalnej prasy. Wśród tych ostatnich znalazły się wydania „Dziennika Łódzkiego”, „ITS” oraz łowickiej edycji „Naszego Miasta”. Wszystko to zostało przykryte mosiężnym wiekiem, które zaprojektował znany łowicki grafik Jacek Rutkowski.

  Jedną z ostatnich rzeczy, które trafiły do kapsuły przed jej zamknięciem był list łowiczan do przyszłych mieszkańców pelikaniego grodu. Oto jego treść:

  „Drodzy Łowiczanie, kiedy otworzycie ten list będzie rok 2018.

  Trudno nam sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać Wasze życie. Jedno jest pewne, mimo ogromnej czasowej przestrzeni, która nas dzieli, łączy nas wspólna przeszłość i przyszłość. Pisząc ten list kończymy w Łowiczu uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Łowicz jest miastem przyjaznym, co zadeklarowali mieszkańcy, uznając go za najlepsze miejsce do życia. Nie zapominajmy o lokalnej tożsamości. Coraz częściej wracajmy do korzeni, przypominajmy dawne zwyczaje, łącząc stare tradycje z nowoczesną kulturą.
  Czy można stworzyć epokowy pomost pomiędzy pokoleniami? Wierzymy, że tak. I niniejszy list jest tego dowodem. Mamy nadzieję, że choć minęło 100 lat, łączą nas te same wartości.

  To od Was, Drodzy Łowiczanie z 2118 roku zależy, czy Nasza Mała Ojczyzna zachowa to, co jest nam bliskie – swoją lokalność i wyjątkowość.

  Mieszkańcy Łowicza. Anno Domini 2018”.

  Kapsułę czasu w wykopie przed ratuszem złożył burmistrz Krzysztof Kaliński (z lewej) oraz Henryk Zasępa, przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu.

  Po uroczystości pod magistratem uczestnicy piątkowej uroczystości przenieśli się Łowickiego Ośrodka Kultury, gdzie można było wysłuchać wykładu heraldyka Krzysztofa J. Guzka o godle RP na przełomie XX i XXI wieku.

  W programie uroczystości znalazło się także rozstrzygnięcie konkursu historycznego „Od odzyskania niepodległości do teraźniejszości” oraz koncert „Z piosenką przez stulecie niepodległości”.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo