Łowicka prokuratura chce kary więzienia dla byłego dyrektora...

  Łowicka prokuratura chce kary więzienia dla byłego dyrektora GOKiS w Łyszkowicach

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wyrok w tej sprawie zostanie wydany 24 stycznia.

  Wyrok w tej sprawie zostanie wydany 24 stycznia. ©Rafał Klepczarek

  Półtora roku więzienia oraz trzyletniego zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych w administracji samorządowej i państwowej Prokuratura Rejonowa w Łowiczu domaga się dla Piotra Klimkiewicza (wyraził zgodę na używanie pełnych personaliów), byłego dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łyszkowicach.
  Wyrok w tej sprawie zostanie wydany 24 stycznia.

  Wyrok w tej sprawie zostanie wydany 24 stycznia. ©Rafał Klepczarek

  37-letni mieszkaniec powiatu łowickiego wnosi zaś do sądu o uniewinnienie. Wyrok w tej sprawie zapadnie pod koniec stycznia.
  Piotr Klimkiewicz oskarżony jest m. in. o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz sfałszowanie dokumentu. Mężczyzna, któremu grozi do 10 lat więzienia, nie przyznaje się do winy.

  Sędzia Motylewska-Kwiecień w czwartek (10 stycznia) zamknęła przewód sądowy.
  Przedstawiciel prokuratury wniósł do sądu o uznanie oskarżonego winnym popełnienia 14 stawianych mu zarzutów. Zawierający je akt oskarżenia jest pokłosiem doniesienia złożonego do prokuratury przez Adama Rutę, wójta gminy Łyszkowice. Obaj panowie nie tylko spotkali się w sądzie, ale byli rywalami w pierwszej i drugiej turze ubiegłorocznych wyborów samorządowych.

  Wójt Ruta poinformował śledczych, że w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Łyszkowicach doszło do podrobienia zarządzenia jego dyrektora. Zdaniem samorządowca, w piśmie datowanym na 26 sierpnia 2016 roku, usunięto datę znajdującą się obok podpisu głównej księgowej, a następnie przerobiony dokument został przedłożony wójtowi jako autentyczny. Dotyczył on inwestycji położenia kostki przy ośrodku kultury. Śledczy z Łowicza sprawdzali także kwartalne nagrody, które dyrektor GOKiS przyznawał sam sobie. Zdaniem wójta, doszło w ten sposób do przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków służbowych przez jego podwładnego, który miał działać na szkodę interesu publicznego.

  Grzegorz Stefański, adwokat oskarżonego mężczyzny podczas czwartkowej rozprawy prosił natomiast sąd o uniewinnienie jego klienta. W mowie końcowej wskazywał on, iż wypłaty nagród dla dyrektora akceptowała swoim podpisem główna księgowa GOKiS, na której ciążył obowiązek sprawdzenia tego, czy są one zgodne z prawem. Dodał, iż oskarżony zwrócił pieniądze, gdy tylko dowiedział się, że nie powinny one trafić na jego konto.

  Obrońca Piotra Klimkiewicza uważa także, że do żadnego fałszerstwa nie doszło, gdyż były dyrektor GOKiS w czasie swojej pracy w ośrodku wydał kilkadziesiąt zarządzeń i nie było na nich dat oraz podpisu księgowej. Tak samo miało być w dokumencie, który został rzekomo sfałszowany. Reprezentant oskarżonego wskazywał także, że część zarzutów stawianych Klimkiewiczowi ma charakter naruszenia dyscypliny finansów publicznych, a jako taka nie powinno być przedmiotem rozprawy karnej. Wobec dyrektora powinny zostać ewentualnie wyciągnięte konsekwencje przewidziane przez ustawę o finansach publicznych, a sprawę powinien zbadać rzecznik dyscypliny finansów publicznych, a nie sąd.

  Sam oskarżony, prosząc sąd ze łzami w oczach o uniewinnienie, przypomniał o swojej bogatej działalności społecznej oraz dobrej opinii na jego temat, która została nadszarpnięta za sprawą działań wójta gminy Łyszkowice.

  Wyrok w tej sprawie zostanie wydany 24 stycznia.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo