Łowicz ma budżet na 2016 rok i problem z pieniędźmi

Rafał Klepczarek
Krzysztof Kaliński (z lewej) odbiera gratulacje od szefa rady Miachała Trzoski po przyjęciu budżetu Łowicza na 2016 rok
Krzysztof Kaliński (z lewej) odbiera gratulacje od szefa rady Miachała Trzoski po przyjęciu budżetu Łowicza na 2016 rok Rafał Klepczarek
Udostępnij:
Po blisko dwugodzinnej dyskusji Rada Miejska w Łowiczu uchwaliła w środę (30 grudnia) plan finansowy na 2016 rok. Krzysztof Kaliński przyszłoroczny budżet uważa za proinwestycyjny oraz przygotowany z myślą o pozyskiwaniu pieniędzy z funduszy unijnych i rządowych. Z kolei opozycja wytyka jego mankamenty w postaci niedoszacowania inwestycji, wzrostu wydatków bieżących, zwyżki zadłużenia miasta oraz zmniejszającej się nadwyżki operacyjnej ratusza.

Budżetowe dochody zaplanowano na 87.268.179 zł, a wydatki na 94.619.103 zł. Braki finansowe w kwocie ponad 7,3 mln zł pokryte zostaną z kredytów i pożyczek. Łącznie ratusz planuje w przyszłym roku pożyczyć ponad 13 mln zł, z których prawie 5,8 mln zł przeznaczy na spłatę już zaciągniętych zobowiązań. Już teraz wiadomo, że dość mocno odbije się to na zadłużeniu miasta, które na koniec przyszłego roku może sięgnąć prawie 25 mln zł przy 17,5 mln zł długu obecnie.

Dla mieszkańców najważniejsze są inwestycję, a na te burmistrz Krzysztof Kalinski przeznaczył prawie 16 mln zł.To o 2,6 mln zł mniej niż w tym roku. Ratusz chce jednak pozyskać dodatkowe pieniądze z funduszy unijnych i rządowych, więc można się spodziewać, że wydatki inwestycyjne wzrosną.

Największą inwestycją ma być przebudowa trzech odcinków dróg w rejonie ul. Sochaczewskiej i Strzelczewskiej. Ma ona pochłonąć 5 mln zł. Ratusz zarezerwował w budżecie połowę tej kwoty, licząc, że pozostałe pieniądze pozyska w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi. Stoi ona jednak pod znakiem zapytania, gdyż oceniający przyznali łowickiemu wnioskowi 14,4 punktu, co dawało mu 30 pozycję na liście rankingowej.

Krzysztof Kaliński uznał, że punktacja została zaniżona i wystąpił z wnioskiem o jej korektę. W środę (30 grudnia) zastrzeżenia miasta zostały uwzględnione i wynik zwiększono o 2 punkty.

- Pozwoliło to awansować naszemu wnioskowi na 23. miejsce, ale nie przesądza o otrzymaniu dofinansowania – informuje Grzegorz Pełka, naczelnik wydziału inwestycji UM w Łowiczu. – Liczę, że wczesną wiosną okaże się, czy będziemy mogli liczyć na jakiekolwiek rządowe wsparcie przebudowy odcinków Sochaczewskiej i Strzelczewskiej.

Kolejną dużą drogową inwestycją planowaną w 2016 roku będzie budowa dróg dojazdowych do wiaduktu. Miasto zarezerwowało na ten cel półtora miliona zł, z których część pieniędzy pójdzie na przygotowanie dokumentacji, a pozostała kwota na wykup gruntów pod tę inwestycję.

Władze miasta w przyszłym roku planują także przebudowy i modernizacje dróg: ul. Klonowej i części ul. Wierzbowej (za 200 tys. zł), ul. Szafirowej (za 300 tys. zł), ul. Polnej (za 400 tys. zł), ul. Miodowej (400 tys. zł), ul. Wschodniej (150 tys. zł), ul. Ogrodowej (40 tys. zł) oraz wybrakowanie ul. Wąskiej (150 tys. zł).

1 mln zł miejski samorząd chce przeznaczyć na budowę parkingu na 176 aut przy ul. Dworcowej. Droga biegnąca przy dworcu PKP zostanie także przebudowana.

W planach jest również budowa ścieżki pieszo-rowerowej na ul. Arkadyjskiej od ul. Bolimowskiej do wiaduktu kolejowego.
Kolejnym dużym zadaniem inwestycyjnym będzie dokończenie budowy bloku komunalnego dla 40 rodzin. Zarezerwowano na ten cel 1,7 mln zł. Mieszkania mają zostać zasiedlone na przełomie lata i jesieni.

Zakłada Gospodarki Mieszkaniowej przymierza się natomiast do modernizacji budynku komunalnego przy ul. Starościńskiej 3. Na ocieplenie i wymianę pokrycia dachowego w projekcie planu finansowego miasta zapisano 120 tys. zł.
300 tys. zł przeznaczono natomiast na przebudowę stołówki szkolnej w Szkole Podstawowej nr 1. Prace będą polegały m. in. na likwidacji kuchni węglowej.

Taką samą kwotę pieniędzy ujęto w projekcie budżetu na budowę boiska wielofunkcyjnego z bieżnią dla uczniówSP nr 2 i Gimnazjum nr 2.

1,3 mln zł ma zostać wydane z miejskiej kasy ma przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków. Władze miasta przygotowują się do złożenia wniosku o unijne wsparcie finansowe tej ogromnej inwestycji, którą wyceniono na 60 mln zł.
Ratusz w przyszłym roku zleci także przygotowanie dokumentacji mostu, który zastąpi często rozmywany przez wodę przepust na Otolance w miejscu, w którym wpływa ona do Bzury.

Z większych inwestycji warto jeszcze wspomnieć o budowie separatorów i osadników za pół miliona, oświetleniu ulic za 50 tys. zł i uporządkowaniu za taką samą kwotę skweru Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, który obecnie prezentuje się po prostu szpetnie.
Przyszłoroczne plany inwestycyjne miasta uzupełnia dziesięć inwestycji, które łowiczanie wybierali w ramach budżetu obywatelskiego.

Mieszkańcy Bratkowic w głosowaniu internetowym i w jego tradycyjnej formie wybrali remont nawierzchni boiska sportowego przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi. Ma się ono wzbogacić o tartanową nawierzchnię. W przyszłym roku na Bratkowicach zostanie także rozbudowana plenerowa siłownia, która powstała za pieniądze z tegorocznego budżetu obywatelskiego. Stare Miasto wybrało ułożenie kostki brukowej na ul. Magazynowej i ul. Basztowej, wzdłuż ogrodzenia baszty gen. Klickiego, oraz wykonanie brakującego fragmentu chodnika przy ul. Turystycznej.

Mieszkańcy Nowego Miasta największą liczbą głosów obdarzyli pomysł obsadzenia zielenią okolic ul. Kurkowej, Przyrynku i Nowego Rynku. Na Zatorzu wybrano budowę placu zabaw przy ul. Żwirki i Wigury. Na osiedlu Górki zmodernizowany zostanie fragmentu ulicy Chabrowej. Z kolei na os. Starzyńskiego do realizacji w przyszłym roku wybrano budowę przejścia dla pieszych przez ulicę o takiej samej nazwie. Nowa zebra ma powstać między blokami 6 i 7.

Na os. Dąbrowskiego wygrała budowa chodników dla pieszych po obu stronach ul. Wojska Polskiego oraz za garażami do ul. Ułańskiej. Mieszkańcy Kostki uznali, że w przyszłym roku władze Łowicza powinny zbudować chodnik przy ul. Jana Pawła II (od ul. Radzieckiej). Natomiast korabczanie wybrali położenie chodnika przy ul. Legionów (od ul. Zielonej).

Wykaz przyszłorocznych inwestycji, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2016, zamyka odbudowa i rozbudowa ścieżki zdrowia w Lasku Miejskim. Pomysł ten zdobył największe poparcie mieszkańców łowickiego Przedmieścia.

Projekt budżetu przygotowany przez burmistrza Krzysztofa Kalińskiego poparło 18 radnych, a trzech wstrzymało się od głosu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie