Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ŁSM wymienia tradycyjne wodomierze na radiowe

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
Prezes Siewiera nie kryje, że nowe urządzenia sprawią, iż administracja spółdzielni od razu wykryje wszelkie próby ingerowania w architekturę urządzenia przez nieuczciwe osoby, które w taki nielegalny sposób próbują oszczędzać na wodzie
Prezes Siewiera nie kryje, że nowe urządzenia sprawią, iż administracja spółdzielni od razu wykryje wszelkie próby ingerowania w architekturę urządzenia przez nieuczciwe osoby, które w taki nielegalny sposób próbują oszczędzać na wodzie Rafał Klepczarek
Władze Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej podjęły decyzję o wymianie tradycyjnych wodomierzy na nowoczesne z odczytem radiowym. Do wymiany jest ponad 9,4 tys. urządzeń. W tym i przyszłym roku ŁSM wyda na ten cel około 1 mln zł.

Wodomierze z radiowym odczytem mają same plusy. Dzięki nim problem wody zanikowej będzie znacznie mniejszy, gdyż pomiary wodomierza głównego budynku oraz mierników w poszczególnych lokalach będą odczytywane w tym samym czasie, a nie w okresie około miesiąca, jak to jest obecnie.

Odczytujący stan wodomierzy muszą aktualnie odwiedzić każdego lokatora. Przy radiowym odczycie nie będzie już takiej konieczności.

- Montaż nowych wodomierzy już ruszył – informuje Mariusz Siewiera, prezes ŁSM. – W tym roku wymiana obejmie osiedla Dąbrowskiego i Bratkowice, a w przyszłym pozostałe nasze zasoby mieszkaniowe. Monterzy pracują w reżimie sanitarnym, dysponując rękawiczkami, maseczkami oraz płynem dezynfekcyjnym. Dla własnego i ich zdrowia najlepiej nad nimi nie stać podczas montażu, a po ich wyjściu przewietrzyć mieszkanie.

Za wymianę wodomierzy zapłacą mieszkańcy spółdzielczych budynków. Nie odczują jednak tego w portfelu, gdyż 8 lat temu ŁSM utworzyła fundusz wodomierzowy, na który co miesiąc lokatorzy wpłacają w ramach czynszu 1 zł za każdy użytkowany w mieszkaniu wodomierz.

Prezes Siewiera nie kryje, że nowe urządzenia sprawią, iż administracja spółdzielni od razu wykryje wszelkie próby ingerowania w architekturę urządzenia przez nieuczciwe osoby, które w taki nielegalny sposób próbują oszczędzać na wodzie.

- Będziemy też wiedzieć, czy wodomierz prawidłowo pracuje, a także czy nie ma gdzieś przecieku, który sprawia, że nasz mieszkaniec ma wysokie rachunki, bo np. cieknie mu ze spłuczki klozetowej i licznik ciągle się kręci – dodaje szef Zarządu ŁSM.

Co ciekawe, 11 lat temu pilotażowo tego wodomierze z odczytem radiowym zamontowano w bloku nr na osiedlu Starzyńskiego. System ten się sprawdził, ale dopiero teraz ma objąć całą ŁSM.

Wymiana wodomierzy tradycyjnych na radiowe koresponduje także z planami władz Łowicza. Chcą one uzależnić w budynkach wielorodzinnych wysokość opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów nie od mieszkańca, a od ilości zużytej wody. Nowe urządzenia pozwolą na natychmiastowy odczyt w każdym momencie. Obecnie w ŁSM robi taki robi się tylko dwa razy w roku.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki