Lublinieccy komandosi zaprezentowali pierwszą na świecie...

  Lublinieccy komandosi zaprezentowali pierwszą na świecie cyfrową wideostrzelnicę [ZDJĘCIA]

  Monika Piosek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pierwsza na świecie cyfrowa wideostrzelnica w JWK Lubliniec
  1/39
  przejdź do galerii

  Pierwsza na świecie cyfrowa wideostrzelnica w JWK Lubliniec ©Fot. Monika Piosek

  JWK Lubliniec ma pierwszą na świecie cyfrową wideostrzelnicę. Sporych rozmiarów obiekt, w którym zamiast standardowych papierowych tarcz rolę celów odgrywają interaktywne ekrany, otwarty został po uroczystym apelu z okazji święta JWK.
  JWK Lubliniec ma pierwszą na świecie cyfrową wideostrzelnicę, tym samym jednostka odcięła się grubą kreską od ery jednorazowych, papierowych tarcz. Multimedialne, interaktywne ekrany, możliwość symulacji każdego terenu, w każdych warunkach i o każdej porze, doskonałe zaplecze techniczne i kadrowe, niezależność od sytuacji panującej na zewnątrz - w takich warunkach nasi komandosi będą się szkolić i doskonalić.


  - W tym samym momencie, w którym żołnierz i terrorysta stają ze sobą oko w oko, jasnym staje się, że ktoś zginie. Kto? Wiedzą państwo, za jaką odpowiedź nam płacicie. Nasze pojawienie się to dla terrorystów wyrok. Nie szkolimy się po to, aby zranić - mówi dowódca JWK Lubliniec, płk Wiesław Kukuła.

  Aby jednak było to możliwe potrzebne jest profesjonalne wyszkolenie i odpowiednie doświadczenie. Do tej pory komandosi zdobywali je na różnorodnych ćwiczeniach w Polsce i na świecie oraz biorąc udział w misjach bojowych. Od teraz najważniejszym i niemalże wyśnionym przez komandosów miejscem do nabywania umiejętności stanie się ich własna, jedyna w swoim rodzaju strzelnica.

  - Ten obiekt to efekt naszych wieloletnich doświadczeń. Szkoliliśmy się w wielu ośrodkach na całym świecie, aż w końcu postanowiliśmy zebrać całą naszą wiedzę i skupić ją w jednym miejscu. Nikt inny, tylko komandosi stworzyli koncepcję tego miejsca, którą później w życie wprowadzili inżynierowie. Ciężka praca wielu ludzi oraz nasze kompetencje przełożyły się na powstanie strzelnicy idealnej - mówi płk Kukuła.

  Szkolimy się tak, jak walczymy  Interaktywny wideo-trenażer strzelecki DPCS, czyli system którego użyto przy budowie strzelnicy, służy do prowadzenia specjalistycznego szkolenia strzeleckiego dzięki możliwości zasymilowania prawdziwego pola walki w warunkach zamkniętych. Trenażer współpracuje z prawdziwą bronią palną oraz z bronią laserową.

  - To potężny, ograniczony jedynie wyobraźnią instruktorów system. Dzięki technologii DPCS jesteśmy w stanie wygenerować każde możliwe miejsce na świecie, nawet tylko na postawie jego planów. 9 ekranów tworzy na planie koła 270 stopniową powierzchnię, zatem strzelać można jak w rzeczywistych warunkach, czyli tam, gdzie pojawi się zagrożenie, a nie tylko przed siebie - zapewnia Waldemar Łopata, dostawca technologii.

  System gwarantuje wykrywalność celności trafień na poziomie 99%. Detekcja z szybkością do 3000 trafień na minutę pozwala na wykonywanie treningu z bronią maszynową przez 6 strzelców jednocześnie.

  - Podczas ćwiczeń używamy ostrej amunicji - broni typu HK-416 i USP używanych w Afganistanie, tworzymy makiety budynków, generujemy rzeczywiste pole walki. Żołnierz może zabić lub zginąć, wypunktowywany jest każdy błąd. Szkolimy się tak, jak walczymy. Wiele z czasu przeznaczonego na szkolenie komandosi spędzą na tej strzelnicy. Instruktarzem zajmą się byli komandosi jednostki, weterani wojen w Iraku i Afganistanie. Jest to obiekt typowo wojskowy, także komercyjne wykorzystanie nie wchodzi w grę, ale jesteśmy skłonni użyczać tego miejsca wszelkim jednostkom państwowym odpowiedzialnym na bezpieczeństwo - mówi płk Kukuła.

  - Brałem udział we wszystkich misjach poza Bałkanimi i wiele razy byłem pod ostrzałem, dlatego wiem co znaczy czuć bojową adrenalinę. Tutaj tego nie nie ma, nie myślimy o tym, że możemy zginąć, ale poza tym wszystko jest takie same. Dzięki materiałom filmowym i zdjęciowym jesteśmy w stanie odtworzyć każdą sytuację, każdy zakątek świata i przygotować się na każdą misję. Uwzględniając układ pomieszczeń, wysokości, różne warianty zachowania przeciwnika możemy ograniczyć ryzyko błędów w akcji w budynku do absolutnego minimum. Jeżeli chodzi o akcje zewnętrzne, możemy ćwiczyć warianty taktyki zielonej i czarnej. Czegoś takiego na normalnej strzelnicy się nie zrobi. Ważne jest również to, że gdy zakończy się jakaś misja my wciąż będziemy mogli podnosić swoje kwalifikacje w taki sposób, jakbyśmy byli dokładnie tam, gdzie rozgrywa się wojna - mówi komandos.

  Inicjatorem powstania obiektu jest były dowódca JWK Lubliniec - płk Dariusz Dachowicz. Prace nad budową strzelnicy rozpoczęły się w 2011 roku i kosztowały ponad 14,5 miliona złotych, z czego 1/3 to koszt technologii.

  - Pokazujemy to miejsce, bo polscy podatnicy mają prawo wiedzieć, na co wydawane są ich pieniądze. Chcemy udowodnić, że jesteśmy transparentni i wywiązujemy się ze swoich zobowiązań - mówi dowódca JWK Lubliniec.

  Jednogłośną decyzją komandosów strzelnica nazwana została imieniem starszego chorążego Mirosława Łuckiego, który 24 sierpnia tego roku zginął podczas pełnienia misji w Afganistanie.  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
  *KULTOWA DZIELNICA: Wybierz swoją dzielnicę i zagłosuj w plebiscycie
  *Najpiękniejsze Polki w Kalendarzu Charytatywnym 2014 [ODWAŻNE ZDJĘCIA]
  *Najlepsze przepisy na pyszne dania GOTUJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sny o potędze...

  Uważny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Lublinieccy komandosi nie śledzą światowych trendów?...rozwiń całość

  Lublinieccy komandosi nie śledzą światowych trendów?
  http://www.wprost.pl/ar/419483/Pierwsza-taka-strzelnica-w-Polsce-Wojsko-wydao-14-mln/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+wprost-wydarzenia+%28Wydarzenia+Wprost+24%29
  Wprost wie lepiej - pierwsza w Polsce!
  Na świecie takie strzelnice są na porządku dziennym od dawna...zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Jakies jaja

  Mason

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Strzelałem na takiej strzelnicy tyle że prywatnej, i to wcale nie dużej w małym miasteczku, co to za hit ??????

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pierwszy w....

  śmieszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ale czy starczy im kasy ma vdeoamunicję...Co na to NATO?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żart?

  Uważny czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Pierwsza cyfrowa wideostrzelnica W POLSCE - to możliwe...
  Ale w świecie - to brzmi jak KPINA z Wojska Polskiego!
  Ciekawe - to dziennikarze tacy dowcipni, czy może nasi komandosi tacy...rozwiń całość

  Pierwsza cyfrowa wideostrzelnica W POLSCE - to możliwe...
  Ale w świecie - to brzmi jak KPINA z Wojska Polskiego!
  Ciekawe - to dziennikarze tacy dowcipni, czy może nasi komandosi tacy przedpotopowi i nie śledzą sytuacji?
  I dziwić się, że CASA spadła i Smoleńsk się wydarzył naszemu wojsku... zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć.

  Sandman

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Wy chopy jesteście najbliżej GŚ i jakby ktoś zaszumiał to go zaroz trzeba uciszyć, ....


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GOROLSKI MORDercA

  777POLKSDOJTCH (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  POLaCKIEGO srerca. TYMPY I NABUŻOONY SWYM SRAMACKIM HAMERRSTWYM szLAHUCKIM.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Świt

  sisi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A o której ten świt Pani Redaktorko

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny