Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lutomiersk znów jest miastem. Po 151 latach odzyskał prawa miejskie i burmistrza

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Lutomiersk ma już prawa miejskie. Po północy uroczyście odsłonięto nowe tablice na siedzibie urzędu miejskiego. Była też impreza dla mieszkańców.CZYTAJ DALEJ>>>.
Lutomiersk ma już prawa miejskie. Po północy uroczyście odsłonięto nowe tablice na siedzibie urzędu miejskiego. Była też impreza dla mieszkańców.CZYTAJ DALEJ>>>. Urząd Miasta i Gminy Lutomiersk
Lutomiersk ma już prawa miejskie. Po północy uroczyście odsłonięto nowe tablice na siedzibie urzędu miejskiego. Była też impreza dla mieszkańców.

Dla nowego urzędu miasta trzeba było przygotować tablice oraz pieczątki. W czwartek Tadeusz Borkowski, wówczas jeszcze wójt Lutomierska, pojechał do Warszawy, by z rąk premiera Mateusza Morawieckiego odebrać akt nadania praw miejskich.

Uroczyste świętowanie odbyło się podczas zabawy sylwestrowej na placu Jana Pawła II w Lutomiersku. Imprezę witająca Nowy Rok 2022 zorganizowano pod hasłem "Spotkajmy się w mieście Lutomiersk". Po północy tablicę na budynku urzędu miejskiego odsłonił świeżo upieczony burmistrz Tadeusz Borkowski. Także na strona internetowa zmieniła nazwę na "Serwis Miasta i Gminy Lutomiersk".

- Po 151 latach Lutomiersk odzyskał prawa miejskie. To historyczna chwila - mówi Borkowski. - Patrzymy z nadzieją na szybszy rozwój Lutomierska i gminy - zapewnia.

Jak podkreśla burmistrz koszty wymiany tablic czy pieczęci są niewielkie. Za to status miasta sprawią, że Lutomiersk będzie traktowany poważniej i ma większe szanse na przyciągnięcie nowych inwestorów i miejsc pracy.

- Łatwiej nam będzie rozmawiać z Łodzią i Konstantynowem w sprawie linii tramwajowej - ocenia burmistrz.

Jak podkreśla burmistrz za przywrócenie praw miejskich należą się podziękowania mieszkańcom, a także rządowi i zaangażowanych w sprawę parlamentarzystom. W konsultacjach społecznych aż 65 proc. z 1446 wypowiadających się mieszkańców Lutomierska poparło ubieganie się o przywrócenie praw miejskich.

Lutomiersk nie bez powodu nie chciał być wsią. Prawa miejskie otrzymał w 1274 roku od księcia sieradzkiego Leszka Czarnego, czyli prawie 150 lat wcześniej niż miała je Łódź. Stracił je w 1870 decyzją cara jako karę za pomoc w powstaniu styczniowym.

W sumie 1 stycznia 2022 w Polsce przybyło 10 nowych miast. W województwie łódzkim prawa miejskie odzyskał Bolimów w powiecie skierniewickim. Także on stracił prawa miejskie w 1870 roku jako karę za udział w powstaniu styczniowym. Wcześniej był miastem przez około 450 lat.

W województwie łódzkim jest już 48 miast, ostatnio 1 stycznia 2020 roku dołączyły do nich Piątek w powiecie łęczyckim oraz Lututów w powiecie wieruszowskim. One też straciły średniowieczne prawa miejskie po powstaniu styczniowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki