ŁZPN ukarał finansowo 34 kluby niższych lig. Dlatego? Bo nie posiadają one drużyn młodzieżowych

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Tomasz Muszyński, przewodniczący Komisji do spraw Licencji Klubowych Łódzkiego Związku Piłki Nożnej
Tomasz Muszyński, przewodniczący Komisji do spraw Licencji Klubowych Łódzkiego Związku Piłki Nożnej ARCHIWUM TOMASZA MUSZYŃSKIEGO
Udostępnij:
Tego jeszcze nie było. Komisja Licencyjna przy Łódzkim Związku Piłki Nożnej nałożyła karę pieniężną, w wysokości tysiąca złotych, na 34 kluby klasy A i klasy okręgowej. Dlatego? Bo nie posiadają one drużyn młodzieżowych.

Jak ustalił „Dziennik Łódzki”, kluby od wielu lat deklarowały we wnioskach licencyjnych, że takie drużyny mają. To jeden z wymogów otrzymania licencji. Kluby klasy A muszą posiadać jedną drużynę młodzieżową, klasy okręgowej dwie.

- My tylko egzekwujemy to, co kluby zgłaszały we wnioskach licencyjnych, nic więcej - mówi Tomasz Muszyński, przewodniczący Komisji do spraw Licencji Klubowych Łódzkiego Związku Piłki Nożnej. - Po analizie zgłoszeń stwierdziliśmy, że ponad 30 klubów nie spełnia wymogów licencyjnych. Deklarowały we wnioskach licencyjnych, że mają drużyny młodzieżowe uczestniczące w rozgrywkach, a nie miały. Nie sądziliśmy, że skala tego zjawiska jest aż tak duża.

Na pytanie, dlaczego dopiero teraz Komisja Licencyjna uderzyła pięścią w stół, choć proceder trwał od wielu lat i naszym zdaniem działacze o tym wiedzieli, Tomasz Muszyński odpowiada: - Kiedyś trzeba było to zrobić. Komisja Licencyjna wykazała wystarczająco dużo dobrej woli. Kluby dostały szansę, żeby wywiązać się z tego co deklarowały we wnioskach, a wymogów jest wiele, nie tylko drużyny młodzieżowe. To dzięki sugestiom Komisji Licencyjnej mamy ogrodzone boiska, na trybunach pojawiły się foteliki, poprawiła się infrastruktura. Teraz przyszedł czas na drużyny młodzieżowe. Wiem, że kluby się skarżą, grożą, iż zrezygnują z gry. Tym razem nie odpuścimy. Nie widzę najmniejszego powodu, żeby odpuścić. Mają czas do 31 marca na zorganizowanie drużyn młodzieżowych. Kary nie obejmują beniaminków klasy A i ligi okręgowej. Te kluby dostały czas na dostosowanie się do wniosków licencyjnych.

- To nie jest akcja wymierzona w kluby, my chcemy klubom pomóc - mówi Adam Kaźmierczak, prezes Łódzkiego Związku Piłki Nożnej. - Skala zjawiska jest jednak porażająca. Najgorzej sytuacja wygląda w okręgu sieradzkim. Chętnie spotkam się z przedstawicielami klubów, aby wskazać im drogę wyjścia z sytuacji.

Do ŁZPN wpływają odwołania klubów od decyzji Komisji Licencyjnej. LZS Krzyworzeka pisze, iż nie jest w stanie powołać drużyny młodzieżowej z powodu niżu demograficznego. W uzasadnieniu odwołania czytamy: „Do Zespołu Szkół i Przedszkola w Krzyworzece uczęszcza, do wszystkich klas łącznie, tylko 27 chłopców. Klub ogłosił dwukrotnie nabory do drużyny młodzieżowej. Niestety, żaden nabór nie doszedł do skutku.Najważniejszym jednak powodem jest skromny budżet klubowy - 6.500 na 2017 rok. Prawie wszystkie pieniądze pochłaniają opłaty licencyjne i sędziowskie”.

- Można składać odwołania do Komisji Odwoławczej - mówi Adam Kaźmierczak. - Każde odwołanie zostanie indywidualnie rozpatrzone.

Kluby grożą natomiast, że wycofają się z rozgrywek. Jeśli do 31 marca nie będą miały drużyny młodzieżowej, ich licencja na grę może zostać zawieszona.Prezes ŁZPN deklaruje jednocześnie, że pieniądze z kar przeznaczone zostaną na zakup sprzętu sportowego dla klubów prowadzących drużyny młodzieżowe.

Od dwóch lat kluby nie ponoszą żadnych opłat związanych ze startem drużyn młodzieżowych w lidze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
Niko 97
Co on znowu ztym PiSem zjebany jakiś łeb...przecież to nie polityka. Współczuję w domu
J
Jdkdkdm ff dmlzlxmmd
Jak kluby nie ponoszą opłat za drużyny młodzieżowe może jakieś dotacje najpierw dajcie na młodzież na zakup sprzętu często to robią rodzice lub pojedynczy sponsorzy a opłacić trzeba lekarza sędziów czy autokar na wyjazdy może sędziom związek niech płaci a nie klub młodzież powinna mieć wszystko za darmo
W
Wolf
Umiecie tylko karać i mądrzyć się[STARA PISOWSKA SZKOŁA] jakie to są przepisy itd. A tu chodzi tylko o kasę na waszą premię,matematyka w tym przypadku jest prosta 34x1000 zł=34.000 PLN, A szczyt waszych poczynań debile z PZPN to był wtedy co zrobiliście w 2009 z ŁKS
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie