"M jak miłość" po wakacjach 2013. To już tysiąc spotkań z...

  "M jak miłość" po wakacjach 2013. To już tysiąc spotkań z rodziną Mostowiaków

  Anna Gronczewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  "M jak miłość" po wakacjach 2013. To już tysiąc spotkań z rodziną Mostowiaków
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Tomasz Bolt/Polskapresse

  Kto dziś pamięta, co było w pierwszym odcinku "M jak miłość"? Mostowiakowie świętują czterdziestolecie ślubu Barbary i Lucjana. Do Grabiny przyjeżdża cała rodzina. Z Niemiec przybywa Marek - nie taki ideał, jak teraz, bardziej syn marnotrawny, przez którego beztroskę rodzice rwali włosy z głowy. Jest też Maria z mężem oraz bliźniakami Piotrkiem i Pawłem. Ale i ona ukrywa tajemnicę. Jest w ciąży... Marta, która samotnie wychowuje syna Łukasza, poznała nowego mężczyznę. Dobrych wiadomości dla rodziców nie ma też najmłodsza córka, Małgosia. Dziewczyna nie dostała się na studia...
  Te sceny obejrzeliśmy niemal 13 lat temu, 4 listopada 2000 roku. Przez te lata "M jak miłość" stał się jednym z najpopularniejszych polskich seriali wszech czasów. W najlepszym okresie jeden odcinek oglądało ponad 11 milionów Polaków. Teraz, gdy polskich seriali jest znacznie więcej, jeden odcinek ogląda około 7 milionów widzów. W poniedziałek, 16 września, obejrzymy 1000 odcinek "M jak miłość"!


  Kiedy Ilona Łepkowska, nazywana matką i ojcem "M jak miłość", rozpoczynała pracę na tą produkcją, chyba w najśmielszych marzeniach nie przypuszczała, że będziemy oglądać tysięczny odcinek tego serialu. Kiedy kilka lat temu pytaliśmy ją o to, na czym polega fenomen "M jak miłość", odpowiadała, że serial popularność zawdzięcza temu, że jest dobrze skrojony.

  - To znaczy, że występują w nim różnorodne postacie, są w różnym wieku, mają różne wykształcenie, mieszkają na wsi, w dużym mieście - wyjaśniała.- Sukces serial zawdzięcza też ciepłemu tonowi opowieści oraz temu, że nie odcinamy kuponów od popularności. Staramy się wciąż robić go bardzo dobrze.

  Dziś główną scenarzystką serialu jest Alina Puchała. To ona decyduje, co wydarzy się w życiu głównych bohaterów. I pewnie ona podjęła decyzję o tym, w jaki sposób z serialem pożegna się Małgorzata Kożuchowska, która grała Hankę Mostowiak, żonę Marka. Przypomnijmy, że o tej śmierci długo dyskutowano w internecie. A Hanka zmarła na skutek wypadku samochodowego... Kilku bohaterów żegnało się z serialem w tragiczny sposób. Mąż Marysi, Krzysztof Zduński, którego grał Cezary Morawski, zmarł nagle na zawał serca. Kiedy umarł na nowotwór aktor Mariusz Sabiniewicz, z życiem pożegnał się też Norbert Wojciechowski, mąż Marty.

  Ale niekiedy pożegnania następowały z innych powodów. Kiedy Małgorzata Pieńkowska zdecydowała, że nie chce już występować w "M jak miłość", jej bohaterkę Marysię wysłano do Norwegii. Taki wyjazd dawał szansę powrotu do serialu. I wiele wskazuje na to, że Małgorzata Pieńkowska wróci do "M jak miłość". Ten powrót jest o tyle ważny, że za granicę, do Stanów Zjednoczonych, wyjedzie Małgosia. I tam zginie. Śmierć wstrząśnie całą rodziną Mostowiaków. Małgosia była oczkiem w głowie Lucjana... Śmierć Małgosi jest związana z tym, że po trzynastu latach z "M jak miłość" postanowiła odejść Joanna Koroniewska.

  Nadal w serialu oglądamy znakomitych aktorów. Jak choćby Witolda Pyrkosza, który gra Lucjana Mostowiaka. Mimo że ma już 87 lat, to świetnie radzi sobie na planie. Choć, jak zauważyły kolorowe gazety, coraz częściej widzimy, że podczas kręconych scen aktor siedzi. To ponoć przez to, że ma kłopoty z chodzeniem. - Ja jestem Lucjanem, a on mną! - lubi mówić o swym bohaterze Witold Pyrkosz. - Mam też nadzieję, że widzowie wciąż traktują "M jak miłość" jak swojego dobrego sprawdzonego przyjaciela!

  Barbarę Mostowiak gra Teresa Lipowska i budzi sympatię fanów "M jak miłość". Aktorka co prawda urodziła się w Warszawie, ale powojenne lata spędziła w Łodzi. Mieszkała z rodzicami przy ul. Zacisze. Chodziła do do XII LO, dawniej gimnazjum im. Czapczyńskiej. - Budowałam w czynie społecznym łódzki Teatr Wielki - opowiadała nam Teresa Lipowska. - Nosiłam cegły na budowę kościoła św. Teresy, biegałam tam na majowe, na którym chłopcy przepięknie grali na trąbkach!

  Teresa Lipowska bardzo lubi postać Barbary. Przyznaje, że Grabina dla całej ekipy stała się prawdziwym serialowym domem. W swojej bohaterce docenia to, że mimo przypływu lat, różnych, nie zawsze pozytywnych zdarzeń, wcale się nie zmienia: wciąż jest tą samą, troszczącą się o rodzinę, opoką. Na co dzień doświadcza też sympatii widzów.

  - Ludzie potrzebują ciepła, normalności, stabilizacji - tłumaczy. - A rodzina Mostowiaków taka jest. To ustabilizowana, pełna miłości rodzina, oczywiście z różnymi problemami. Kiedyś byłam na przyjęciu w ambasadzie amerykańskiej. Jedna z pań podeszła do mnie i powiedziała, że wyjeżdża na placówkę do Nowego Jorku. I jak tam wróci, to nie wyobraża sobie, że nie będzie oglądać naszego serialu!

  Serial wykreował kilka polskich gwiazd. Jak choćby Kasię Cichopek, która gra Kingę Zduńską. Przypomnijmy, że młoda studentka psychologii miała zagrać w tym serialu tylko epizod. Dziś Kasia jest gwiazdą kolorowych pism, uznano ją za najładniejszą Polkę, wygrała jedną z edycji "Tańca z gwiazdami". Razem z mężem Marcinem Hakielem założyła szkołę tańca. Prowadziła popularny program "Jak oni śpiewają". Karierę medialną robią też Marcin i Rafał Mroczkowie, czyli Piotr i Paweł Zduńscy.

  Bliźniacy z Siedlec, gdy zaczynano kręcić serial, byli nikomu nieznanymi chłopcami. Teraz brylują na warszawskich salonach. Marcin niedawno zmienił stan cywilny. Poślubił Marlenę Muranowicz, która prowadzi agencję hostess i zaliczyła epizod w serialu "Szpilki na Giewoncie". Rafał Mroczek pozostaje kawalerem. Bardzo lubi granego przez siebie Pawła. Uważa, że jest on najciekawszym bohaterem "M jak miłość". Zapewnia, że z nikim nie zamieniłby się na rolę.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo