Maciej Terlecki: Łódź może zaistnieć dzięki sportowi

  Maciej Terlecki: Łódź może zaistnieć dzięki sportowi

  Anna Gronczewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Maciej Terlecki: Łódź może zaistnieć dzięki sportowi
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Dziennik Łódzki/archiwum

  Ja występowałem w nich w takich czasach, gdy oba kluby walczyły o mistrzostwo Polski. Poza tym kiedyś więcej ludzi było związanych z miastem, piłką. Derby Łodzi były największymi derbami w Polsce. Oglądało je po 30 tysięcy kibiców, gdy rozgrywano je na ŁKS-ie. Czasem taki mecz decydował kto zajmie pierwsze miejsce w lidze. W obu drużynach występowało wielu reprezentantów Polski - mówi Maciej Terlecki, komentator nc+, były piłkarz ŁKS i Widzewa.
  Odwiedza Pan jeszcze Łódź?

  Tak, chociaż kiedy mieszkała tu moja mama, przyjeżdżałem do Łodzi częściej. Ale mama wyprowadziła się. Mam do Łodzi duży sentyment. Przecież wychowałem się tutaj, potem tu grałem w piłkę nożną. Jeśli ma się takie związki, człowiek czuje się uczuciowo związany.

  Urodził się Pan, gdy tata, Stanisław Terlecki, był piłkarzem Łódzkiego Klubu Sportowego...


  Tak. Urodziłem się w Pruszkowie, ale pierwsze lata życia spędziłem w Łodzi. Gdy miałem kilka lat wyjechaliśmy z rodzicami za granicę. Znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych. Potem jako dziewięcioletni chłopiec wróciłem do Łodzi. Tata znów zaczął grać w ŁKS-ie. Ale gdy miałem z 12 lat wyjechaliśmy z Łodzi. W 1994 roku znowu zamieszkałem w tym mieście. I tak było gdzieś do 2003 roku. Tak więc kawał czasu spędziłem w Łodzi.

  Ma Pan w niej miejsca, które darzy szczególną sympatią?

  Na pewno do miejsc, w których mieszkałem. Na początku, jeszcze jako mały chłopiec, w latach siedemdziesiątych mieszkałem w wieżowcu przy ul. Inflanckiej na Bałutach. Potem na ul. Piotrkowskiej, na tzw. łódzkim Manhattanie. Następnie przeprowadziliśmy się na Retkinię. Już jako piłkarz mieszkałem przy ul. Tamka, na Radogoszczu. Często, gdy niektórzy wspominali o Łodzi to mówili, że to nieładne miasto. Zawsze się dziwiłem, gdy słyszałem takie słowa i się z nimi nie zgadzałem.

  Dlaczego?

  Łódź to jedno z najładniejszych miast jakie znam! Ma skupione w sobie centrum, stoją tu niesamowite kamienice. Pięknie zrewitalizowano dawną fabrykę Izraela Poznańskiego i stworzono Manufakturę. Gdy tylko jesteśmy z żoną w Łodzi, staramy się odwiedzić kilka fajnych miejsc. Pochodzić po ulicy Piotrkowskiej, łódzkich parkach. A jest przecież kilka bardzo ładnych. Odwiedzamy jakąś restaurację.

  Pana żona jest łodzianką?

  Nie, ale skończyła łódzki Uniwersytet Medyczny, więc też zna Łódź. Mamy sporo znajomych w tym mieście. Zastanawialiśmy się nawet czy by nie zamieszkać w Łodzi. Ale mieszka się tam, gdzie jest praca.

  Co Pana zdaniem może się podobać w Łodzi?

  Łódź to zielone miasto. Jest w niej wiele parków. Podoba mi się też to, że jest dużym miastem, ale gdy ktoś chce tu przyjechać, pójść do restauracji wieczorem, to wszędzie ma bardzo blisko. Życie restauracyjne skupia się na kilku ulicach - Piotrkowskiej, Kościuszki, Sienkiewicza, Piłsudskiego. To jest fajne. W Warszawie, by przemieścić się z jednego miejsca na drugie, potrzeba czasem godziny. W Łodzi wystarczy kilka minut.

  Ma Pan miejsca, które darzy w tym mieście szczególnym sentymentem?

  Na pewno takim miejscem dla mnie jest Arturówek. Jest tam bardzo przyjemnie, można pospacerować. Szkoda, że na ul. Piotrkowskiej nie ma już chińskiej restauracji "Złota Kaczka". Została przeniesiona pod Łódź. Ale miała specyficzny klimat. Z głośników płynęła chińska muzyka, było bardzo dobre jedzenie. Jej właściciele byli piłkarskimi kibicami. Podoba mi się też w Łodzi, że mieszkają tu całe pokolenia.

  Co Pan ma na myśli?

  Mój ojciec przyjechał do Łodzi w 1975 roku. Potem, gdy ja tu grałem, to gdy szedłem do restauracji, to na przykład kelnerzy pamiętali jeszcze z boiska mojego tatę. Tego nie ma w Warszawie. Tam wszystko się przemieszcza, ludzie przyjeżdżają, wyjeżdżają.

  Jak Pan patrzy na dzisiejszą Łódź?

  Na pewno bardzo się zmieniła. Na przykład sama ul. Piotrkowska. Pamiętam, że jeździły nią kiedyś samochody.

  Był Pan piłkarzem, który grał zarówno w ŁKS-ie, jak i Widzewie...

  Niestety, łódzkie kluby upadają. Szkoda... Ja występowałem w nich w takich czasach, gdy oba kluby walczyły o mistrzostwo Polski. Poza tym kiedyś więcej ludzi było związanych z miastem, piłką. Derby Łodzi były największymi derbami w Polsce. Oglądało je po 30 tysięcy kibiców, gdy rozgrywano je na ŁKS-ie. Czasem taki mecz decydował kto zajmie pierwsze miejsce w lidze. W obu drużynach występowało wielu reprezentantów Polski. Dziś Łódź, jeśli chodzi o kibiców, jest bardzo podzielona. Część kibicuje Widzewowi, część ŁKS-owi. Nie tak jak w Warszawie, gdzie większość kibiców jest za Legią.

  Myśli Pan, że Łódź doczeka się stadionu, a łódzkie kluby będą walczyć o mistrzostwo Polski i europejskie puchary?

  Mam nadzieję, że tak będzie. Na razie nic jednak nie idzie w tym kierunku.

  Należy Pan do ostatniego pokolenia piłkarzy, którzy grali z Widzewem w europejskich pucharach...

  No tak. Pamiętam, że gdy przychodziłem do Widzewa to był klubem rozpoznawalnym w całej Polsce. Na nasze treningi przychodziło po 2 tysiące kibiców.

  Kluby sportowe z taką marką mogą być znakomitą promocją miasta?

  Według mnie najlepszą. Łódź zawsze będzie miastem koło Warszawy. I rzeczą dzięki której może się pokazać jest właśnie sport. Jest sporo miast, które w ten sport inwestują i to się im opłaca. Łódź powinna iść w ich ślady. Na pewno dużo dałaby budowa stadionu.

  Czego by Pan życzył Łodzi i łodzianom?

  By było tu jak najwięcej pracy. By łodzianie nie musieli jeździć porannymi pociągami do pracy w Warszawie. Chciałbym, aby łódzki sport osiągał większe sukcesy. By piłkarze grali w ekstraklasie, walczyli o europejskie puchary. Łódź na to zasługuje.

  Rozm. Anna Gronczewska

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZEMSTA BONKA

  wieslaw sobocinski-warsaw Poland -Fans Club Cristiano Ronaldo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  PREZES PZPN ZADZIERA NOSA .' STANISLAW TERLECKI ZSLUGUJE NA PRZEPROSINY I NADAL CZEKA NA TELEFON OD PANA .NIECH PAN NIE ZAPOMINA O STANISLAWIE KOLEDZE Z REPREZENTACJ POLSKI .TO ,ZE PAN GRAL W...rozwiń całość

  PREZES PZPN ZADZIERA NOSA .' STANISLAW TERLECKI ZSLUGUJE NA PRZEPROSINY I NADAL CZEKA NA TELEFON OD PANA .NIECH PAN NIE ZAPOMINA O STANISLAWIE KOLEDZE Z REPREZENTACJ POLSKI .TO ,ZE PAN GRAL W JUVENTUSIE TURYN PRZY BOKU PLATYNIEGO NIE SWIADCZY W ZADNYM STOPNIU ,ZE BYL PAN NAJLEPSZY .DLA MNIE I NIE TYLKO DLAMNIE STANISLAW TERLECKI BYL LEPSZYM PILKARZEM OD PANA ,LUBANSKIEGO DEJNY I SZARMACHA I NAWET OD LATY .STANISLAW TELECKI GRAL RAZEM Z PELE W COSMOSIE USA -SAME GWIAZDY SWIATOWEJ SLAWY TAM GRALI I KAZIMIERZ DEJNA DOLACZYL .A JEMU I CRISTIANOWI RONALDO MOGLBY PAN BUTY SZNUROWAC .GDYBY DZISJAJ GRAL STANISLAW TERLECKI ,TO BYLBY LEPSZYM PILKARZEM OD MESSIEGO Z BARCELONY .CZY BYLBY LEPSZY OD CRISTIANO RONALDO ,TRUDNO POWIEDZIEC .MAM JEDNA PROSBE DO PANA I DZIENNIKARZY .ZWRACAM SIE Z NAJWIEKSZ PROSBA O PUBLICZNE PRZEPROSZENIE STANISLAWA TERLECKIEGO .BO WYRZADZILISCIE MU OGROMNA KRZYWDE TYMI NIEPRAWDZIWYMI KOMENTARZAMI .MA PAN W REKU MEDIA I PAN WYKORZYSTUJE TO DZINNIKARZE ZROBILI ZE STANISLAWA ALKOCHOLIKA I NARKOMANA .CO JEST NIEZGODNE Z PRAWDA .STANISLAW TERLECKI NIE ZASLUGUJE NA TAKIE TRAKTOWANIE.NIE RUBCIE Z NIEGO IDIOTY .KEDYS MOZE WAS SPOTKA PODOBNA SYTULACJA ,WIEC PROSZE DAJCIE MU SPOKOJ ,NIDLUGO ZROBICIE Z NIGO ZEBRAKAITP. STANISLAW TERLECKI ZARABIAL RAZEM Z PELE MILIONY DOLAROW W COSMOSIE .WYBUDOWAL WILLE Z BASENEM IKORTY TENISOWE W PODKOWIE LESNEJ KOLO WARSZAWY .MIAL W USA FIRMY .WROCIL DO POLSKI JAKO MILIONER I TEGO MU ZAZDROSCIL ZBIGNIEW BONIEK I INNI .JAK KTOS MA MEDIA TO MOZE ZNISZCZYC KAZDEGO CZLOWIEKA I WY DZIENNIKARZE TO UCZYNILISCIE STANISLAWOWI TERLECKIEMU .STANISLAW TERLECKI NADAL CZEKA NA PRZEPROSINY ZBIGNIEWA BONKA I ZE STRON DZIENNIKARZY Z SZACUNKIEM -WIESLAW SOBOCINSKI WARSAW POLAND FANS CLUB CRISTIANO RONALDO -przetlumacz przez Bing zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DLACZEGO ZBIGNIEW BONIEK NIE LUBI STANISLAWA TERLECKIEGO.KIDYS BYLI PRZYJACIOLMI Z REPREZENTACJI PO

  WIESLAW SOBOCINSKI WARSAW POLAND FANS CLUB CRISTIANO RONALDO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Stanislawa Terleckiego znam z dluzszego odcinka czasu i z tego co go znam nic zlego nie moge powiedziec ,lecz same pozytywy .Byl i jest nadal porzadnym czlowiekiem .Pomagal Kosciolowi finansowo...rozwiń całość

  Stanislawa Terleckiego znam z dluzszego odcinka czasu i z tego co go znam nic zlego nie moge powiedziec ,lecz same pozytywy .Byl i jest nadal porzadnym czlowiekiem .Pomagal Kosciolowi finansowo w Afryce .Stanislawa Terleckiego poznalem w szkolce pilkarskiej na stadionie dziesieciolecia gzie razem trenowalismy od dzieciecych lat -w wieku 10 lat .Stanislaw Terlecki byl gwiazda* best i szybko zauwazono jego talent .Kariere sportowa rozpoczynal w -Polonez Warzawa jako junior trawil do Pierzoligowej Gwardii Warszawa .Nastepnie byl powolywany do kadry reprezentacji juniorow Polski ,oraz do mlodziezowej .Kolejnym jego klubem byl -LKS LODZ I TAM GRAL W PIERWSZEI LIDZE .BYL POWOLYWANY DO REPREZENTACJI POLSKI razem ze Zbigniewem Bonkiem .Grzegorzem Lato .Wlodzimierzem Lubanskim Robertem Gadocha ,Dejna -same slawy pilki noznej ,kiedy reprezentacja Polski odniosla najwiekszy sukces -3 miejsce na mistszostwach swiata w RFN-REPUBLIKA FEDERALNYCH NIEMIEC .Stanislaw Terlecki Zadebiutowal w kaddrzrze jako 20 letni pikarz i byl lepszym pilarzem od Zbigniewa Bonka .Strzelal bramki .Najpiekniejsza pamietam strzelil tak zwana przewrotka w akrobatycznym stylu w meczu z Cyprem na stadionie dziesieciolecia w Warszawie Byl najlepiej zapowiadajacym sie pilkarzem najmlodszym w kadrze Gmocha .Niestety los byl dla niego nie laskawy.Przed mistrzostwami swiata w 1978 roku mial pecha.Doznal groznej kontuzji i zostal pozbawiony szansy wyjechania na mistszostwa swiata.Gdyby zagral na mistszostwach swiata bylby napewno jednym z najlepszych pilkarzy swiatowej slawy .Jestem swiecie przekonany .ze bylby lepszy od Mesiego z

  bzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zero zdziwienia

  fru (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

  Piłkarz nie powiedziałby nic innego, bo widzi tylko swoją działkę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 10

  Na mecze ŁKS w latach 60 I 70 Przychodziło 30 tys. kibiców ale wtedy nie było debili kiboli. Na stadion przychodziły całe rodziny. Ponieważ często brakowało biletów musiałem skakać przez płot....rozwiń całość

  Na mecze ŁKS w latach 60 I 70 Przychodziło 30 tys. kibiców ale wtedy nie było debili kiboli. Na stadion przychodziły całe rodziny. Ponieważ często brakowało biletów musiałem skakać przez płot. Kibole którzy mówią że są kibicami zastanówcie się co robicie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A gdyby tak wybudowac w kazdej gminie przy kazdej szkole

  Partia Oszustow (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

  boiska i hale sportowe - pilka nozna, siatkowka, koszykowka, tenis, plywalnie.

  Moze to by odwrocilo uwage spoleczesnstwa od nieuctwa, dziadostwa, bezrobocia, mobbingu, nepotyzmu, korupcji,...rozwiń całość

  boiska i hale sportowe - pilka nozna, siatkowka, koszykowka, tenis, plywalnie.

  Moze to by odwrocilo uwage spoleczesnstwa od nieuctwa, dziadostwa, bezrobocia, mobbingu, nepotyzmu, korupcji, zlodziejstwa.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Moze zaistniec, ale nie zaistnieje

  prawda jest taka. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

  bo sa likwidowane klasy sportowe w liceach bo trenujaca od podstawówki młodzież nie tworzy grupy ponad 15 osób :) hahahahah hahah
  Takie absurdy sa tylko w Polsce, kiedy po 12 latach ciężkich i...rozwiń całość

  bo sa likwidowane klasy sportowe w liceach bo trenujaca od podstawówki młodzież nie tworzy grupy ponad 15 osób :) hahahahah hahah
  Takie absurdy sa tylko w Polsce, kiedy po 12 latach ciężkich i regularnych treningów się utrudnia utalentowanej młodzieży, która się nie wykruszyła i która po latach się okazała na tyle uzdolniona, ze dla Łodzi zdobywała międzynarodowe czy ogólnoplskie laury.
  Takie absurdy niszcza sportowa Łódź. I tutaj budowanie stadionów dla kibolstwa nic nie pomoze.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  joke;

  ŁODZIANIN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 14

  Pani Aniu , to nie maciuś tylko stasiu, więcej dokładności


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rezerwowy

  B. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 15

  Dokładnie, na zdjęciu jest Stanisław Terlecki.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rezerwowy

  drubda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  na zdjeciu jest Maciej Terlecki!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo