Maestro Jan Krenz doktorem honoris causa Akademii Muzycznej...

  Maestro Jan Krenz doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Maestro Jan Krenz - należący do najwybitniejszych polskich dyrygentów okresu powojennego - otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
  Maestro Jan Krenz doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi

  ©Archiwum Filharmonii Krakowskiej

  Przekazanie aktu promocyjnego Maestro Krenzowi nastąpiło w Warszawie. Promotor doktoratu, prof. Zygmunt Krauze, w swojej laudacji zaprezentował artystyczne dokonania Doktora na estradach świata, dziękując jednocześnie w imieniu wszystkich słuchaczy „za jego niezapomniane muzyczne kreacje, za to, że dał nam muzykę, która porusza i czyni dobro”.

  Jan Krenz urodził się 14 lipca 1926 roku we Włocławku. Mówi o sobie: „Urodziłem się muzykiem, tak mi mówiono od dziecka i nigdy nie miałem wątpliwości, kim będę w życiu”. W latach 1945-1947 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi (obecnie Akademia Muzyczna) w klasie dyrygentury prof. Kazimierza Wiłkomirskiego i w klasie kompozycji prof.
  Kazimierza Sikorskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Jest pierwszym absolwentem dyrygentury w łódzkiej uczelni. Jako dyrygent debiutował w 1946 roku na estradzie Filharmonii w Łodzi. W latach 1947-1949 był drugim dyrygentem Filharmonii Poznańskiej. Od 1949 roku był związany z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, początkowo jako asystent Grzegorza Fitelberga, a w latach 1953-1968 jako pierwszy dyrygent i dyrektor tej orkiestry.

  W latach 1968-1973 Jan Krenz był dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Warszawie. Równocześnie działał jako gościnny dyrygent orkiestry Radia Duńskiego w Kopenhadze. W latach 1979-1982 pełnił funkcję Generalmusikdirektor miasta Bonn, prowadząc orkiestrę Beethovenhalle. Jako dyrygent gościnny współpracował z czołowymi orkiestrami świata. Wiele podróży koncertowych odbył również z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w latach 2005-2008 był dyrektorem artystycznym i pierwszym dyrygentem Filharmonii Krakowskiej. Jest laureatem licznych nagród.

  Jak można przeczytać w laudacji, Maestro Jan Krenz w swej działalności artystycznej szczególnie preferuje wielkich klasyków (Bach, Mozart, Beethoven, Brahms, Schubert, ale również Czajkowski, Mahler, Skriabin i Rachmaninow), zaś drugą sferą zainteresowań jest muzyka XX wieku (Bartok, Berg, Berio, Cage, Hindemith, Webern, Schoenberg).

  Jak podkreśla Aleksandra Bęben z biura promocji AM, łódzka akademia uhonorowała tytułem doctor honoris causa jednego ze swoich najwybitniejszych absolwentów, „wyrażając uznanie i wdzięczność za jego ogromny dorobek dyrygencki i kompozytorski”.

  14 lipca Maestro Jan Krenz będzie świętował 92. urodziny.


  See Bloggers 2018:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo