Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magiczna i gościnna Gruzja

Agnieszka Jasińska
75 proc. powierzchni Gruzji to góry
75 proc. powierzchni Gruzji to góry 123RF
Gdy gość przychodzi do domu, to tak jakby wschodziło słońce...Tak mówią Gruzini.Warto wybrać się do Gruzji, żeby się o tym przekonać. Lot do Tbilisi, stolicy Gruzji trwa z Warszawy 3,5 godziny.

75 proc. powierzchni Gruzji to góry. Gruzini żartują, że jakby rozprasować ich kraj żelazkiem, to byłby większy niż Francja.
Ludność Gruzji to ok. 5 mln mieszkańców. Kraj graniczy z Rosją, Azerbejdżanem, Armenią i Turcją. Zachodnia granica przebiega wzdłuż Morza Czarnego.

Kultura gościnności
- W dziesięć dni można objechać całą Gruzję. Ze śnieżnych szczytów można przenieść się nad ciepłe morze - opowiada Moris Kirkhali, który przyjechał do Łodzi na seminarium turystyczne zorganizowane przez Ogólnokrajową Spółdzielnię Turystyczną Gromada. - My, Gruzini jesteśmy bardzo gościnni. To prawdziwa kultura gościnności, która z domów przeniosła się już do kawiarni i restauracji. Rodzice wychowują dzieci przede wszystkim na dobrych ludzi, pełnych chęci pomocy innym. To najważniejsze.

W Gruzji napijemy się dobrego wina
- Podczas toastów życzymy innym wszystkiego najlepszego-mówi Moris.- Lubimy też tańczyć i śpiewać- dodaje.
Z doskonałego wina słynie Kachetia, wschodnia prowincja Gruzji. Warto jednak wybrać się tutaj nie tylko po wino. Zobaczymy tu też zabytki starożytności i piękne krajobrazy. Z produkcji wina słynie też Sighnagi, jedno z najmniejszych miast w kraju. Oprócz wina produkuje się tutaj dywany.

Miasta czekają na turystów
Co jeszcze warto zobaczyć w Gruzji? Koniecznie, oczywiście,Tbilisi. To największe miasto Gruzji. Jest stolicą kraju od półtora tysiąca lat. Zachwycali się nim Jan Paweł II i Marco Polo. Pierwszą stolicą Gruzji była Mtskheta. Teraz jest to religijne centrum kraju. W Samtavisi warto zobaczyć katedrę prawosławną z XI wieku. Natomiast Kutaisi to miasto... polskiego prezydenta-tutaj urodził się Władysław Raczkiwiecz, polski prezydent na uchodźctwie.
Miejscowość Bakurianito z kolei kandydat do Igrzysk Olimpijskich 2018. To także popularny kurort narciarski. A Borjomi to
znane uzdrowisko. Słynie z doskonałej wody.
W Gruzji są też trzy skalne miasta: Upliscyche, Wardza i David Garedza. To dawne centra kulturalne i polityczne, zamieszkane od VI w. Powstały w skałach, żeby mieszkańcy mogli chronić się przed wrogami. Chce być drugim Dubajem
Nie zapomnijmy też o Adżarii autonomicznej republice nad Morzem Czarnym. Jej stolicą jest Batumi. To najpopularniejszy gruziński kurort. Władze republiki robią wiele,by Batumi stało się drugim Dubajem. Ok. 50 proc. dochodu przekazywane jest z budżetu
na inwestycje turystyczne. I tak: w 2014 r. planowane jest otwarcie nowego portu morskiego dla statków wycieczkowych. Ma też
powstać nowoczesny kompleks z galeriami handlowymi i restauracjami. Są tu już najlepsze hotele, m.in. Radisson i Hilton.
W 2010 r. śpiewał w Batumi Placido Domingo,w 2011-Sting.

Wyprawa nie jest tania
Do Tbilisi możemy polecieć LOT-em. Za bilet w obie strony zapłacimy ok 1,5 tys. zł. Zwiedzać Gruzję można razem z biurem podróży Gromada. Za ośmiodniowy pobyt (oprócz biletu lotniczego) zapłacimy prawie 4 tys.zł za osobę. W cenie jest zakwaterowanie, wyżywienie i transfery autokarem.
Do Gruzji można też wybrać się z Rainbow Tours. 15-dniowy wyjazd to koszt ponad 4 tys. zł za osobę. To objazdówka po Gruzji i Turcji.
-W ubiegłym roku wyjechało z nami 320 osób.W tym roku zainteresowanie jest większe - mówi Radomir Świderski z Rainbow Tours.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki