Mała architektura w ogrodzie. Jak go urządzić?

  Mała architektura w ogrodzie. Jak go urządzić?

  Andrzej Gębarowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Mała architektura w ogrodzie. Jak go urządzić?
  1/2
  przejdź do galerii
  Skupiając się na pielęgnacji roślin ogrodowych, zapominamy niekiedy, że podstawowa funkcja naszego ogrodu nie polega na kolekcjonowaniu zadbanych roślin, lecz na stworzeniu człowiekowi warunków do wypoczynku. Ogród nie będzie więc w pełni ogrodem, jeśli nie zaaranżujemy pośród zieleni wygodnego miejsca do spokojnej rozmowy przy kawie, leżakowania, czytania lub biesiadowania z przyjaciółmi.
  Bywa, że oczekiwania rodziny zaspokaja z początku fotel lub ławka ustawiona w cieniu drzewa, ale potem okazuje się zwykle, że byłoby o wiele wygodniej, gdyby ta ławka stała na twardym i stabilnym podłożu, a nie na miękkiej murawie.

  Po zbudowaniu utwardzonego podestu - z desek, kamieni lub kostki brukowej - szybko dojdziemy do wniosku, że mógłby nam się przydać duży stół, przy którym może zasiąść wieloosobowa rodzina i jeszcze kilkoro przyjaciół. A gdy mamy już nawierzchnię i meble ogrodowe, warto byłoby stworzyć oprawę naszego zakątka, wykorzystując rośliny posadzone w ozdobnych donicach i jakieś dekoracyjne detale - może rzeźbę, a może małą fontannę?

  W ten sposób powstanie wyodrębniony placyk, który u osób lubiących biesiadować powinien zostać uzupełniony o grill, kominek lub miejsce na ognisko.

  Możemy również dojść do wniosku, że taki standardowy kącik wypoczynkowy nie spełnia naszych oczekiwań, natomiast o wiele lepiej spełni je klasyczna, odosobniona altana. Nieco oddalona od domu, otoczona roślinami altana pozwala stworzyć nastrój oderwania od codzienności. Umożliwia wygodny odpoczynek podczas przerwy w pracach ogrodowych i organizowanie przyjęć w uroczej scenerii, nawet w upał lub podczas deszczu. Warto ustawić ją na jednej z osi widokowych, aby roztaczał się z niej atrakcyjny widok.

  Altana może mieć ściany pełne z przeszkleniami lub ażurowe. Czasem dolna połowa ściany jest pełna, zaś górna ażurowa. Ramy ujmujące ściany mogą być proste bądź zakończone łukowo. Najczęściej oferowane przez producentów gotowe altany zbudowane są na planie kwadratu lub wielokąta.

  Pamiętajmy jednak, że styl altany powinien być dostosowany do charakteru ogrodu. Lepiej więc - na przykład - nie zestawiać altany o konstrukcji z metalu z drewnianymi meblami ogrodowymi. W żadnym wypadku nie polecam też zestawień typu żeliwna altana plus plastikowe krzesła. Zresztą te ostatnie - bardzo w Polsce popularne ze względu na cenę - zepsuły już wygląd niejednego ogrodu.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mała architekrtura

  Weronika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  My z mężem skorzystaliśmy z oferty firmy spod poznania - hydro wielkopolska. Mają bogaty asortyment i dobre rozwiązania. Polecila mi znajoma, a ja polecam dalej! www.placzabaw.com.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny