Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała pomoc, ale znaczące wsparcie dla tych, którzy sieją. Pomoc de minimis

Redakcja
Agata Wodzień
Pomoc de minimis wykorzystujemy przede wszystkim w postaci dopłat do materiału siewnego. W ubiegłym roku to 88 mln zł. To jednak nie jedyna możliwość.

Od 15 stycznia do 25 czerwca rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. To obecnie podstawowe zadanie Agencji Rynku Rolnego w zakresie udzielania pomocy de minimis. Agencja rekompensuje rolnikom zakup wspomnianego materiału siewnego od 2007 roku, co ma przyczynić się do zwiększenia ilości stosowania tego rodzaju materiału siewnego w polskich gospodarstwach.

Przeczytaj też: Oddaj opakowania po środkach ochrony roślin, bo zmniejszą ci dopłaty

 

- Dodatkowo ARR była zaangażowana w ramach tej pomocy w rozłożenie opłat na raty za przekroczenie kwot indywidualnych - mówi dr Karolina Dziewulska-Siwek, rzecznik prasowy ARR. - W ramach pomocy de minimis w 2016 roku do OT ARR złożono 72,3 tys. wniosków. Dopłat udzielono do 1 125,8 tys. ha obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany. Kwota wypłaconego wsparcia w 2016 roku wyniosła 88 mln zł - raportuje rzeczniczka. 

 

Trwa tegoroczny nabór wniosków o dopłaty do nasion (zbóż ozimych, mieszanek zbożowych i pastewnych, zbóż jarych, roślin strączkowych oraz ziemniaka). Dziewulska-Siwek przypomina, że wysokość stawek zostanie określona do 30 września. Ta zasada obowiązuje od ubiegłego roku. Zadeklarowana powierzchnia upraw decyduje o wysokości stawek do poszczególnych grup roślin. 

Ubiegły rok przyniósł problemy mleczarzom, więc ruszyło wsparcie. - Druga forma pomocy polegała na rozłożeniu na nieoprocentowane raty należnej opłaty za przekroczenie kwoty indywidualnej w roku kwotowym 2014/2015 - wymienia rzeczniczka. Chodzi o opłaty należne od producentów mleka. 

 

- Mogli skorzystać z możliwości rozłożenia należnej opłaty na raty. Skorzystało z niej ponad 30 tysięcy dostawców. W ramach tego mechanizmu ARR przyznała pomoc de minimis w wysokości około 15,9 mln zł. Należna opłata została rozłożona producentom mleka na 3 nieoprocentowane raty płatne w terminach: do 30 września 2015, do 30 września 2016 r. i do 30 września 2017 r. - wyjaśnia Dziewulska-Siwek.

 

Pomoc de minimis to też działania  ze strony innych jednostek. ARiMR w ubiegłym roku m.in. wypłacała pomoc po szkodach w wyniku suszy, wymarznięć, huraganu, deszczu nawalnego czy gradobicia. Z tego tytułu Agencja zrealizowała w 2016 r. po pierwszym naborze wniosków płatności dla  2929 beneficjentów na kwotę 9 876 387,27 zł, w drugim dla 18 464 beneficjentów na kwotę 39 689 683,34 zł. Były też dopłaty do oprocentowania kredytów. W ANR - ulgi w spłacie czynszu dzierżawnego, w KRUS - ulgi w opłacie składek na ubezpieczenia społeczne. Wsparcie jest uruchamiane zależnie od aktualnych potrzeb. 

___________________________________

Pomoc de minimis w pigułce

W tego typu pomocy chodzi o to, żeby pomóc rolnikowi, ale nie naruszyć konkurencji na rynku. Dzięki niewielkiej wartości pomoc de minimis jest wsparciem państwa udzielanym producentom rolnym, które nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Istotny jest limit wsparcia, jakie może być przyznane jednemu producentowi rolnemu. To 15 000 euro w okresie trzech lat, czyli w bieżącym roku podatkowym i w ciągu poprzedzających go dwóch lat podatkowych, z uwzględnieniem kwot pomocy de minimis w rolnictwie ze wszystkich tytułów. 

 

„Rolnik, który chce skorzystać z pomocy de minimis, musi dołączyć do wniosku informacje, o tym czy w roku bieżącym oraz w ciągu dwóch lat go poprzedzających, otrzymał takie wsparcie z jakiegokolwiek tytułu”, wyjaśnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Każda instytucja (np. ARR, ARiMR, ANR), która przyznaje wsparcie w formule de minimis, jest zobowiązana do wystawienia zaświadczenia o udzielonej pomocy i przekazania go beneficjentowi. W takim dokumencie są zawarte informacje, które pozwalają obliczyć dostępny dla rolnika limit środków w ramach de minimis.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mała pomoc, ale znaczące wsparcie dla tych, którzy sieją. Pomoc de minimis - Gazeta Pomorska

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki