Małe jest większe od dużego, czyli co nam powie budżet...

  Małe jest większe od dużego, czyli co nam powie budżet obywatelski

  Hanna Gill-Piątek

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Mietek, nie bądź taki zaangażowany" - krzyczą do pana pracującego młotem pneumatycznym jego koledzy, którzy zrobili sobie przerwę na zjedzenie kanapki.
  Hanna Gill-Piątek

  Hanna Gill-Piątek ©Krzysztof Szymczak

  Siedzą w kaskach pod drzewem przy wejściu do Parku Sienkiewicza. Mijam ich i patrzę na remontowaną właśnie ulicę. Dwa lata temu współorganizowałam konsultacje "Pomysł na Tuwima/Struga", do których zaprosiliśmy mieszkańców, urzędników, sklepikarzy i innych użytkowników tego wycinka miasta. Po wielu spotkaniach stworzyli naprawdę dobry projekt społeczny: szersze chodniki, ławki, buspas, kontrapas rowerowy i jezdnię z uspokojonym ruchem.

  W konsultacjach brali udział przedstawiciele Zarządu Dróg i Transportu. A potem ZDiT wyrzucił tę pracę do kosza i obecnie realizuje to, co chce. Czyli remontuje niczego nie zmieniając, poza wprowadzeniem buspasu i "cieku rowerowego", jak poinformowano mnie w odpowiedzi na wysłane pytania.
  A można było tak wiele zmienić. Choćby zastanowić się nad zrobieniem dwóch przystanków, przy Sienkiewicza i tuż przy Piotrkowskiej. Obecny spełnia funkcję rekreacyjną - trzeba do niego biec dwieście metrów i tylko zniechęca do odwiedzania głównej ulicy. Nie ruszono niczego, ponieważ "wiązałoby się to z dużymi kosztami". Jak dużymi? Na to pytanie ZDiT do dziś mi nie odpowiedział.

  Patrzę na to i myślę, że nie dziwi mnie mała wiara łodzian i łodzianek w to, że słucha się ich głosu. Od pewnego czasu miasto próbuje to naprawić organizując naprawdę dużo konsultacji. Różnie bywa z ich wynikami, ale to krok w dobrym kierunku. Dlatego nie dziwi mnie niska frekwencja na spotkaniach dotyczących Budżetu Obywatelskiego, które niedawno zakończyliśmy. Ludzie są zniechęceni i szkoda im czasu na coś, co z doświadczenia nie odniesie żadnego skutku.

  Jednak wieści o śmierci społecznego zainteresowania budżetem obywatelskim okazały się nieco przesadzone. Rozpoczął się etap bezpłatnych konsultacji projektów i w "Prexerze" na Pomorskiej, gdzie mieści się punkt doradczy, rozdzwoniły się telefony. Wygląda na to, że projektów będzie naprawdę sporo. To dobra wiadomość, bo jak podkreśla jeden z konsultantów Borys Martela, w Porto Alegre, które jako pierwsze na świecie wprowadziło ten mechanizm, w pierwszym roku w budżet zaangażowało się zaledwie 967 osób. Po kilku latach nad tym, jak wydać część miejskich pieniędzy, pracowało już 50 tysięcy mieszkańców. Łódź jest dwa razy mniejsza niż Porto Alegre, ale jak się zdaje, również z budżetem da radę. Może na mniejszą skalę, ale da.

  Majwięcej pytań dotyczy 7 punktu wnioskowego formularza, czyli szacowanych kosztów obywatelskiego projektu. Poszczególne wydziały przygotowały przykładowe wyceny, ale niestety nie da się przewidzieć wszystkich okoliczności. Okazało się, że gdyby prace nad budżetem spotkała na starcie klęska urodzaju, to pół Urzędu Miasta musiałoby się zająć liczeniem, ile kosztuje ławka, chodnik, czy dodatkowe kursy komunikacji miejskiej. Może zatem dobrze, że zgłaszają się dziesiątki ludzi, a nie tysiące, bo za rok będzie ich na pewno więcej i trzeba będzie pomyśleć nad lepszą organizacją wycen.

  Łódzki budżet obywatelski oprócz pobudzenia mieszkańców do działania na rzecz swojej okolicy czy całego miasta, pełni jeszcze jedną ważną rolę. Zgłaszane projekty czy zapytania niosą wiedzę o tym, czego łodzianom i łodziankom najbardziej brakuje. Doświadczenie to powinno przydać się przy planowaniu budżetu miejskiego i zadań dla poszczególnych wydziałów. Bo jeśli wydajemy ogromne pieniądze na wielkie trasy, a dziesiątki zapytań dotyczą remontów istniejących małych ulic, to czy na pewno środki na infrastrukturę drogową wydawane są we właściwy sposób? Budżet obywatelski pośrednio ujawni, czy dla mieszkańców ważne są wielkie inwestycje, czy może małe poprawki mające duży wpływ na poprawę codziennej jakości życia.

  Przyglądajmy się zatem pilnie napływającym projektom. Polecam to zwłaszcza politykom przed nadchodzącymi wyborami. I dbajmy, by nie zmarnować rosnącego zainteresowania mieszkańców. Bo mamy jeszcze w tym mieście kilku zaangażowanych Mietków, którym się chce pracować, kiedy inni dawno usiedli pod drzewem.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (16)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nastepna Hanka, kumpela Mietka

  co za denne bajdurzenie i to na łamach Dziennika, który kiedys celował w najwyzszy poziom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  Dziennika, który zdeklasował wyborczą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fuj....bełkotliwe to i brzydkie...

  eseteta literacki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  Te wypociny tchną zatęchły, partykularzem skąd wydobył się gaz lumpenproletariackich pretensji.
  Szkenie kundlowskie na rasowe psy...populizm przeciw proinwestycyjnym wizjom...
  Niech pani wraca do...rozwiń całość

  Te wypociny tchną zatęchły, partykularzem skąd wydobył się gaz lumpenproletariackich pretensji.
  Szkenie kundlowskie na rasowe psy...populizm przeciw proinwestycyjnym wizjom...
  Niech pani wraca do KP.
  Żenujące i bełkotliwe teksty, byle ideologicznie w kursie nie powinny kalać resztek czystości stron Dziennika.
  Jak pójdzie tak dalej to będzie można zmienić nazwę na "Trybuna Ludu Łódzkiego".
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To juz drugie pani ględzenie,

  ????? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

  które miałem nieprzyjemność przeczytać. I się zastanawiam, czemu i komu ma słuzyć ta paplanina pełna banałów????

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jest pani niestety zalosna w tym co pisal i pisze.

  krytyka apolityczna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

  Za komemtarze i artykuly w KP powinna pani buc nominowana do:-)hieny roku.
  Niestety pisze pani jednostronne, tendencyjne teksty.
  Wykazuje sie pani powierzchownoscia znajomosci tematu i czasem...rozwiń całość

  Za komemtarze i artykuly w KP powinna pani buc nominowana do:-)hieny roku.
  Niestety pisze pani jednostronne, tendencyjne teksty.
  Wykazuje sie pani powierzchownoscia znajomosci tematu i czasem wrecz wulgaryzowaniem tematu i swojego jezyka.
  To wstyd dla Dziennika ze pania zatrudnil.Juz wiemy w ktora strone skrecil Dzeinnik.
  Wlasciciele Dziennika powinni wiedziec ze Dziennik staje sie gazeta swiatopogladowo i polityczna.
  Panie Sakowski........wstyd
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Moze oprocz zadyszki, zacietrzewieania i plucia

  ergo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

  przydaloby sie kilka rzeczowych argumentow, konkretow, linkow, etc...

  Czy to za duze wymagania?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poczytaj sobie co pisała ta pani o Łodzi w KP. Wystarczy.

  dziennikarstwo powinno bazować na faktach (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  Tej pani nie chce sie zazwyczaj nawet sprawdzić czy to o czym i jak pisze jest w zgodzie z faktami. Opisuje lub ocenia np. czyjeś działanie, albo poglądy bez rozmowy z tym kimś, bez poznania racji...rozwiń całość

  Tej pani nie chce sie zazwyczaj nawet sprawdzić czy to o czym i jak pisze jest w zgodzie z faktami. Opisuje lub ocenia np. czyjeś działanie, albo poglądy bez rozmowy z tym kimś, bez poznania racji tego kogoś, a nawet wszystkich faktów. To jest dyskredytujące dla dziennikarza, bo nazwać to należy brakiem etyki dziennikarskiej. W etos tego zawodu jest, a przynajmniej powinna być UCZCIWOŚĆ, obowiązek przedstawiania faktów a nie wyobrażeń o nich i to w ujęciu odpowiadającym woli dokopania sprawie lub komuś, byle było ze "sznytem", kontrowersyjnie, byle autora tekstu zauważono, jaki to ostry brytan pióra, jak to on potrafi dołożyć. Żałosne. Generalnie, to co dt. tej pani, wygląda to na pisaninę w oparciu o plotki, subiektywne wrażenia,a najczęściej uprzedzenia.
  I dlatego forumowi krytycy "twórczości" tej Pani mają rację.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podzielam opinie, ze DŁ powinien strzec sie takich pozbawionych tolerancji

  Waldi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  pseudo dziennikarzy.
  Po co ten ktoś ma się w pani sprawie wysilać, kiedy wystarczy tylko wejść na stronę KP na fejsie i poczytać. I paradoksalnie zarzuca pani bystrym obserwatorom to co w pani...rozwiń całość

  pseudo dziennikarzy.
  Po co ten ktoś ma się w pani sprawie wysilać, kiedy wystarczy tylko wejść na stronę KP na fejsie i poczytać. I paradoksalnie zarzuca pani bystrym obserwatorom to co w pani przypadku jest znamienne, czyli zadyszka ( intelektualna przede wszystkim), zacietrzewienie ( często pod kogoś i dla kogoś), plucie i szydzenie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czy ktos moze wyjasnic o co tutaj chodzi?

  ergo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  dlaczego taki banalny, spoleczno dzielnicowy artykul wywoluje tyle niezdrowych emocji?

  skad ten niezrozumialy belkot o faszyzmie, nietolerancji, cenzurze?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wypowiadaja się CI, którzy znają pani mozliwości.

  ............ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  szkoda Dziennika.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

  " Budżet obywatelski pośrednio ujawni, czy dla mieszkańców ważne są wielkie inwestycje, czy może małe poprawki mające duży wpływ na poprawę codziennej jakości życia."
  Bzdura bo nikt nirmalny nie...rozwiń całość

  " Budżet obywatelski pośrednio ujawni, czy dla mieszkańców ważne są wielkie inwestycje, czy może małe poprawki mające duży wpływ na poprawę codziennej jakości życia."
  Bzdura bo nikt nirmalny nie zglosi do BO projektu rpzebudowy torowiska bo wie ze to nie kosztuje 3 mln (nawte 20mln) i by nawet nie potrafil zrobic wyceny tego.

  ludzie chca zarowno duzych jak i malych inwestycji tylko musza byc one madre i adekwatne do budżetu miastazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DŁ powinien uważać na powtykane osoby, z kontrowersyjnego źródła.

  cogito (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  które bez skrupułów potrafią pisać na zamówienie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nie nowa twarz i nie przypadek

  dururś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 7

  To jest próba wpływania na opinie publiczna poprzez takich jak ta osoba dyspozycyjnych p*****ów Krytyki Politycznej, która nam kiedyś sprowadziła do Polski neonazistów po to by osłabić przeciwników...rozwiń całość

  To jest próba wpływania na opinie publiczna poprzez takich jak ta osoba dyspozycyjnych p*****ów Krytyki Politycznej, która nam kiedyś sprowadziła do Polski neonazistów po to by osłabić przeciwników nic nie wartej krytyki.
  To jest taka niezalezna prasa jak likwidowanie przez te kobiete nieprzychylnych wpisów, pod adresem tego co ona pisze. Sam się o tym przekonałem. Pluralizmem poglądów to dziennikarstwo, a raczej pseudo, nie ma nic wspólnego.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nareszcie nowa twarz w DL...

  ergo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 13

  nie ma nic lepszego jak roznorodnosc pogladow. Tylko gdzie one sa?

  Przydaloby sie troche mniej politycznje poprawnosci, banalow, mdlawo szarych "formularzy, budzetow, wnioskow" a wiecej ludzi z...rozwiń całość

  nie ma nic lepszego jak roznorodnosc pogladow. Tylko gdzie one sa?

  Przydaloby sie troche mniej politycznje poprawnosci, banalow, mdlawo szarych "formularzy, budzetow, wnioskow" a wiecej ludzi z krwi i kosci, zycia, koloru, temperamentu, kontrowersji, smialych pogladow i kija w mrowisko.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pani GP

  nie wypada, (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  nie wypada tak piać na swój temat - żenada. Tylko dlaczego mnie to nie dziwi ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Róznorodnośc poglądów ::::::::::)

  śmiech i zakłamanie. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  U osoby nietolerancyjnej, która tej różnorodności nie akceptuje :)))
  O czym pani pisze ?!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mnie nie interesuja poglady i wypociny p. GillPiatek

  jj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 11

  Niech ta pani sobie wraca do faszystowskiej Krytyki Politycznej, skąd przybyła. I niech tam wypisuje nieetyczne pomioty.
  Kto pania do DŁ wkręcił wiemy. I tak powolutku, będzie pani w sposób...rozwiń całość

  Niech ta pani sobie wraca do faszystowskiej Krytyki Politycznej, skąd przybyła. I niech tam wypisuje nieetyczne pomioty.
  Kto pania do DŁ wkręcił wiemy. I tak powolutku, będzie pani w sposób świadomy urabiała opinie publiczną, a na jaki temat wiemy >>>zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo