Małe rasy psów cieszą się dużym powodzeniem głównie dlatego, że wielu z nas mieszka na stosunkowo niedużym metrażu. Sądzimy, że pies do bloku nie powinien być duży, jeśli mieszkanie jest niewielkie. Z drugiej strony istotne są też dla nas relacje z sąsiadami, przez co zależy nam na tym, by zwierzak dobrze znosił samotność. Zastanawiasz się, jakie małe rasy psów do mieszkania będą najlepsze? Nie każdy musi mieć dom z ogrodem, by móc pozwolić sobie na psa.

Wbrew powszechnemu przekonaniu wcale nie jest tak, że mając małe mieszkanie w bloku, możemy pozwolić sobie tylko na psa małej rasy. Podobnie jak dla ludzi, również dla psa mieszkanie ma być miejscem odpoczynku, spożywania posiłków i schronieniem. Wszelkie inne potrzeby, zwłaszcza te związane z aktywnością, powinny być załatwiane poza domem, w trakcie spacerów.

Pies w bloku powinien mieć zapewnione 3-4 spacery w ciągu dnia, by zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne, a jeden spacer powinien być dłuższy i dawać możliwość spożytkowania energii.

Jaki pies do bloku będzie najlepszy? Małe rasy psów do mieszkania to najczęstszy wybór

Wybierając psa do bloku, niekoniecznie trzeba dostosowywać jego rozmiary do metrażu mieszkania. Oczywiście, jeśli dysponujemy naprawdę małą przestrzenią, nie bierzmy psa, który nie będzie mógł w mieszkaniu komfortowo i swobodnie się położyć! Weź pod uwagę także to, że może zdarzyć się sytuacja, w której pies nie będzie w stanie schodzić po schodach i trzeba będzie go z nich znosić. Również z tego powodu do bloku lepiej nie brać dużego psa, który sporo waży.

Jaki pies do bloku będzie zatem dobry? Małe rasy psów do mieszkania są najlepsze ze względów praktycznych, ale sam rozmiar to nie wszystko! Pamiętaj, że w bloku masz sąsiadów – nie chcesz, by twój pupil popsuł z nimi relacje. Dlatego też wybierając psa, zwróć uwagę na to, by:

  • miał łagodny temperament i był łagodny wobec obcych,
  • nie wokalizował nadmiernie (zwłaszcza, gdy zostaje sam w domu),
  • dość dobrze znosił samotność (żadnego psa nie można jednak zostawić samego na zbyt długo!).

Poza tym weź pod uwagę także wymagania rasy dotyczące aktywności. Z reguły to właśnie małe rasy psów nie mają pod tym względem dużych potrzeb, ale nie wszystkie. Jeśli na co dzień nie podejmujesz mnóstwa aktywności, w których mógłby towarzyszyć ci pies, nie decyduj się na rasę, która potrzebuje dużo ruchu, np. husky.

Jaki pies do bloku będzie dobry? Zobacz, które rasy psów do mieszkania są idealne!

Zobacz galerię