Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maleje zainteresowanie szczepieniem AstraZeneką wśród seniorów. Dworczyk: Możliwa zmiana kolejności szczepień

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Maleje zainteresowanie szczepieniem AtraZeneką wśród seniorów. Dworczyk: Możliwa zmiana kolejności szczepień
Maleje zainteresowanie szczepieniem AtraZeneką wśród seniorów. Dworczyk: Możliwa zmiana kolejności szczepień fot. adam jankowski / polska press
- Mamy nieco mniejsze zainteresowanie rejestracją na szczepienie w tych dwóch rocznikach (pacjenci w wieku 67 i 68 lat – red). Jest to związane z wieloma medialnymi informacjami o szczepionce AstraZeneki. Namawiamy wszystkich do tego, by się zarejestrować i skorzystać z tej możliwości – przekazał Michał Dworczyk. Dodał, że jeśli taka sytuacja się utrzyma, możliwe będzie szczepienie niewykorzystanym preparatem kolejnych roczników.

Szef KPRM przypomniał, że dziś ruszyła rejestracja na szczepienia dla kolejnej grupy wiekowej - 67 i 68 lat, czyli dla osób urodzonych między 1952 a 1954 rokiem. - Od rana nie odnotowaliśmy żadnych problemów z rejestracją na szczepienie. Bez problemu można się dodzwonić – mówił na konferencji prasowej.

Rejestracja kolejnych grup i możliwa zmiana kolejności szczepień

Pełnomocnik rządu ds. szczepień przekazał, że 22 marca rozpocznie się rejestracja dla seniorów w wieku 66 i 65 lat. - Od razu chcemy zaanonsować, że jeżeli byłoby dużo wolnych terminów, jeżeli zainteresowanie będzie nieco mniejsze, to niewykluczone, że 22 marca rozpoczniemy rejestrację również dla kolejnych roczników – mówił Dworczyk.

Dodał, że od 25 marca uruchomiony zostanie uzupełniający nabór seniorów w wieku 70 plus. - Osiągnęliśmy już nasz kwartalny cel, zaszczepiliśmy 3 miliony osób pierwszą dawką szczepionki – mówił.

- Jeśli chodzi o osoby, które nie zdecydowały się na szczepienie AstraZeneką, to po zakończeniu pierwszego etapu, podejmiemy decyzję jak ma wyglądać dalszy harmonogram szczepień. Już wiemy, że w drugim kwartale będzie gwałtowne przyspieszenie – przekazał szef KPRM.

Dodał, że polski rząd „tłumaczy i racjonalnie podchodzi do sytuacji, ale mamy do czynienia z pewną paniką i działaniami w UE, które nie są oparte na rekomendacjach naukowców”. - To wywołało obawy wśród obywateli, również w Polsce – mówił.

Spadek zainteresowania szczepieniem AstraZeneką

- Mamy nieco mniejsze zainteresowanie rejestracją na szczepienie w tych dwóch rocznikach (67 i 68 lat – red). Jest to związane z wieloma medialnymi informacjami o szczepionce AstraZeneki. Namawiamy wszystkich do tego, by się zarejestrować i skorzystać z tej możliwości – przekazał Dworczyk.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych: Decyzje krajów europejskich były niezgodne z opinią EMA

- Od kilku dni opinia publiczna w Europie żyje informacjami o incydentach rzekomo powiązanych ze szczepionką AstraZeneki. Pojawiają się dyktowane emocjami, paniką, decyzje o wstrzymaniu szczepienia tym preparatem – mówił z kolei, obecny na konferencji Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Dodał, że takie decyzje powinny być podejmowane spokojnie i merytorycznie.

Cessak wskazał, że po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki AstraZeneki otrzymujemy pełną ochronę po 22 dniach, która utrzymuje się do 14 tygodni po podaniu pierwszej dawki. - W 98 procentach niepożądane odczyny to zaczerwienienie w miejscu podania, gorączka, ból mięśni. Tylko 2 procent to cięższe działania niepożądane – wyjaśniał.

Dodał, że incydenty zatorowo-zakrzepowe wystąpiły u bardzo małej liczby pacjentów. - Stwierdzono 30 przypadków takich incydentów na 5 milionów zaszczepionych osób. Związek przyczynowo-skutkowy nie został potwierdzony. Ale każdy przypadek jest badany, ocena ma być zakończona dzisiaj (...) Polsce mamy 5 przypadków takich incydentów – mówił.

Szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych przypomniał, że Europejska Agencja Leków podtrzymuje, iż korzyści podania szczepionki przewyższają ewentualne ryzyko. - Decyzje krajów europejskich były niezgodne z opinią EMA. W jakimś stopniu te decyzje były niemerytoryczne (…) Jeżeli byłaby jakakolwiek możliwość zagrożenia stosunku korzyści do ryzyka, EMA natychmiast podjęłaby taką decyzję – zapewniał, dodając, że szczepionki AstraZeneki dają skuteczną ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19, w tym zgonem.

Cessak dodał, że Polska podjęła „taką samą, spójną decyzję, jak Europejska Agencja Leków”. - Myślę, że dzisiaj po południu pojawi się komunikat Europejskiej Agencji Leków, który podsumuje wszystkie kwestie i wyda rekomendacje minimalizacji ryzyka – mówił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Maleje zainteresowanie szczepieniem AstraZeneką wśród seniorów. Dworczyk: Możliwa zmiana kolejności szczepień - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki