Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maluchy nie będą czekać na adopcję w szpitalu Rydygiera

Jolanta Sobczyńska
Maluchy nie będą czekać na adopcję w szpitalu Rydygiera
Maluchy nie będą czekać na adopcję w szpitalu Rydygiera Krzysztof Szymczak/archiwum
Tylko do 31 grudnia będzie funkcjonował oddział preadopcyjny w szpitalu im. Rydygiera. Przebywały tam nowo narodzone dzieci, do których rodzice zrzekli się praw. Ale zmieniło się prawo i takie oddziały nie mogą działać w szpitalach, a wszelkie ośrodki preadopcyjne mają prowadzić tylko władze województwa, a nie miasta.

Oddział preadopcyjny oraz tzw. okienko nadziei w szpitalu Rydygiera powstały w 2002 r. Oddział utworzono decyzją Rady Miasta Łodzi. Program nazwano "Mamo nie porzucaj mnie". 10 łóżeczek (z możliwością dostawienia inkubatora) czekało na narodzone dzieci, których rodzice nie chcieli. Maluchy mogły tu przebywać do 6 tygodni. Czasem ten okres przedłużał się do 3 miesięcy. Dzieci miały zapewnioną opiekę lekarską i pielęgniarską oraz badania na potrzeby adopcji. Najczęściej prosto z oddziału trafiały do nowych rodziców lub wracały do domu rodzinnego. Od 2002 r. przebywało tam 644 dzieci. A darczyńcy przekazali sprzęt wart 100 tys. zł.

Łódź: szpital Rydygiera spółką

- Gwarantujemy tym dzieciom dobre warunki oraz serce i zainteresowanie - mówi Ewa Wiesetek-Bober, dyrektor szpitala im. Rydygiera w Łodzi. - Zatrudnieni są tu lekarze i pielęgniarki.

Niestety, nowa ustawa o opiece adopcyjnej nie zakłada istnienia oddziałów takich jak ten w szpitalu im. Rydygiera.

- Umowa na prowadzenie oddziału kończy się 31 grudnia i nie mamy podstaw, żeby ją ze szpitalem przedłużyć - mówi Jolanta Piotrowska, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. - Nowa ustawa zakłada, że ośrodki dla dzieci czekających na adopcję, wymagających specjalistycznej opieki medycznej mają tworzyć władze wojewódzkie, a nie miejskie. Te dzieci, które będą przebywały na oddziale 31 grudnia, trafią do rodzin zastępczych.

Zielone światło dla reformy łódzkich szpitali

Do 1 stycznia 2012 r. marszałek województwa winien otworzyć tzw. interwencyjny ośrodek preadopcyjny, do którego trafią dzieci z woj. łódzkiego do pierwszego roku życia, wymagające specjalistycznej opieki medycznej i rehabilitacji. Będą to dzieci, do których rodzice zrzekli się praw lub są tych praw pozbawieni. Będzie tam mieszkało do 20 dzieci.

Dla dzieci z woj. łódzkiego w wieku od roku do 18 lat, które wymagają opieki medycznej i nie mogą zamieszkać np. w domu dziecka, powstanie regionalna placówka terapeutyczna. Będzie tam mogło mieszkać do 30 podopiecznych.

Rewolucja w łódzkich szpitalach

Wchodzi w grę taka ewentualność, że marszałek np. rozpisze przetarg na świadczenie usług ośrodków preadopcyjnych i wygra je szpital im. Rydygiera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki