Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małżeństwo seniorów. Pobrali się po 17 latach narzeczeństwa. Razem mają 169 lat. Coraz więcej wieloletnich partnerów decyduje się na ślub

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Pan Jan i pani Urszula pobrali się po 17 latach narzeczeństwa
Pan Jan i pani Urszula pobrali się po 17 latach narzeczeństwa UMŁ
88-letni Jan Światek z Łodzi i siedem lat młodsza pani Urszula zostali małżeństwem. Przed ślubem byli ze sobą związani kilkanaście lat. Przybywa starszych par, które decydują się na sformalizowanie związku.

Ślub seniorów w Łodzi

Jan Świątek z panią Urszulą o małżeństwie myśleli od dłuższego czasu.

- W końcu mamy za sobą siedemnastoletnie narzeczeństwo - śmieje się pan Jan. - Zdecydowaliśmy się na ślub ze względów formalnych, nie jesteśmy najmłodsi, a gdy jedno z nas np. trafi do szpitala, to drugie bez ślubu niczego się nie dowie. Zależało nam, by ślubu udzieliła nam prezydent Zdanowska i to się udało.

Pan Jan i pani Urszula byli wdowcami. Znają się kilkadziesiąt lat.

- Ślub był planowany od dłuższego czasu, dziadkowi zależało na uroczystości latem, ale wówczas obowiązywały różne obostrzenia - mówi Piotr Świątek, wnuk pana Jana. - Marzył nam się ślub w plenerze, w październiku jednak nie zdecydowaliśmy się na taką opcję, z obawy przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Cieszę się ze szczęścia dziadka.

Po uroczystości najbliższa rodzina spotkała się na uroczystym obiedzie. Małżonkowie nie planują podróży poślubnej, pierwsze dni po ślubie spędzą w domu. Proszą, by życzyć im tylko zdrowia.

- Byśmy mogli jak najdłużej razem pożyć - mówi pan Jan.

Pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego w Łodzi w czasie pandemii koronawirusa obserwują coraz więcej długoletnich par, które decydują się na sformalizowanie związku. Część tych osób jest związanych ze sobą przez całe dekady i do tej pory nie spieszyły się ze ślubem albo im na tym nie zależało. Dopiero pandemia zmieniła ich nastawienie do formalnych związków, w trudnych czasach poszukuje się stabilizacji. Część takich małżeństw jest zawierana ze względów praktycznych: by móc np. uzyskać informacje o stanie zdrowia. Urzędnicy udzielają więc śluby także seniorom.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku za mąż wyszło 576 mieszkanek województwa łódzkiego, które skończyły 50 lat. Panów, którzy skończyli 50 lat na ślubnym kobiercu stanęło w ubiegłym roku 794.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki