Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mam orzeczenie o niepełnosprawności i mam psa – yorka. Czy mogę skorzystać z ulgi podatkowej?

P.W

Słyszałam, że w ramach podatkowej ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatki na utrzymanie psa. Mam orzeczenie o niepełnosprawności i mam psa – yorka. Czy mogę skorzystać z ulgi podatkowej? – pyta nasza Czytelniczka

Wyjaśniamy: sam fakt posiadania psa przez osobę niepełnosprawną nie daje prawa do skorzystania z ulgi. Przepisy przewidują bowiem, że niepełnospra - wny może odliczyć wydatki na utrzymania psa asystującego, czyli odpowiednio wyszkolone - go i specjalnie oznaczonego psa, np. psa przewodnika. Przepisy podatkowe precyzują, że fakt niepełnosprawności, która jest podstawą
do skorzystania z ulgi, powinien być poświadczony stosownym dokumentem. Jest nim m.in.: orzeczenie o zakwalifikowaniu
przez organy orzekające do jednego z trzech stopni nie - pełnosprawności; decyzja przyznająca rentę z tytułu całkowitej
lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną.

Jako osobę niepełnosprawną zaliczoną do I grupy inwalidzkiej traktuje się osobę, w stosunku do której orzeczono całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo znaczny stopień niepełnosprawności.
Jako osobę niepełnosprawną zaliczoną do II grupy inwalidzkiej zaś osobę, w stosunku do której orzeczono całkowitą niezdolność do pracy albo umiarkowany stopień nie - pełnosprawności.

Chcesz wiedzieć więcej o rozliczeniu podatku? Skorzystaj z porad ekspertów. Już w najbliższą sobotę, 16 marca, w Galerii Łódzkiej będzie można bezpłatnie wypełnić zeznanie podatko - we. Od godziny 12 do 20 w rozliczeniach pomagać będą specjaliści z Izby Administracji Skarbowej.
Złożenie deklaracji podatkowej bywa stresującym i często trudnym obowiązkiem, ale nie z Galerią Łódzką. Dla klientów, którzy będą chcieli wypełnić PIT pod okiem fachowców, centrum przygotowało zaproszenia na słodką niespodziankę. W ten sposób obowiązek podatkowy zamieni się w „słodką powinność”. – Akcja e-PIT cieszy się ogromnym powodzeniem. Z raportu KPNG wynika, że liczba podatników składających ro - czne zeznanie podatkowe PIT przez internet rośnie – w 2018 r. było ich ponad 12 milionów. W tym roku zadbaliśmy nie tylko o profesjonalną obsługę, ale również o stworzenie przyjaznej atmosfery, zapraszając od - wiedzających na „słodkie co nieco” – mówi dyrektor Galerii Łódzkiej.

Podatnicy, z pomocą pracowników Izby Administracji Skarbowej, będą mogli szybko, sprawnie i za darmo wypełnić oraz wysłać e-zeznanie przez internet. Dzięki temu rozwiązaniu unikniemy kolejek w urzędach skarbowych i pocztowych oraz będziemy mieli pewność, że deklaracja została wypełniona poprawnie. W zeznaniu podatkowym można również wskazać organizację pożytku publicznego, którą chcemy zasilić 1 proc. podatku, poprzez podanie w formularzu PIT jej nr. KRS.

Do właściwego wypełnienia deklaracji niezbędne będą dane o osiągniętych w trakcie roku przychodach, kosztach ich uzyskania, potrąconych zaliczkach i odliczonych składkach na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne, przekazane przez płatników do końca lutego. Każdy, kto będzie chciał skorzystać z opcji wysłania zeznania przez in ter - net, musi znać wysokość przychodu wykazanego w zeznaniu podatkowym za rok 2018. Jeśli korzystamy z ulg podatkowych, należy wcześniej przygotować rachunki, dokumenty i inne dane osobowe do rozliczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki