Profilaktyczna mammografia w ramach programu NFZ. Ile kobiet z niej korzysta?
Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że zaledwie 30,5 proc. Polek w wieku 45-74 lat bada się w ramach programu profilaktycznej mammografii, która pozwala na wczesne wykrycie raka piersi. W Łódzkiem z korzystaniem jest bardzo różnie: w gminie Witonia w (pow. łęczycki) regularnie bada się prawie połowa kobiet, ale np. w Lgocie Wielkiej (pow. radomszczański) już tylko niecałe 14 proc.
Część kobiet obawia się przebiegu badania lub jego wyników, część wyznaje zasadę, że jeśli pierś nie boli – jest zdrowa. W efekcie wiele pań nie bada się. Tymczasem zbyt późno wykryty rak piersi często jest śmiertelny. Przy 20 tys. przypadków co roku u Polek, jest aż 7 tys. zgonów.
- Większość kobiet dowie się jednak w wyniku badania, że jest zdrowa – mówi Anna Leder z NFZ. - Pamiętajmy, że rak wcześnie wykryty może być skutecznie, nowocześnie leczony. Można ocalić i pierś, i życie – dodaje.
Mammografia. Co to za badanie i jak wygląda?
Podstawowym sposobem na wczesne wykrycie raka piersi jest regularna mammografia. Można ją wykonać w ramach prowadzonego przez NFZ programu profilaktyki raka piersi. Od ubiegłego roku poszerzony został wiek kobiet objętych programem. Teraz mammografię mogą wykonywać kobiety w wieku od 45 do 74 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały takiego badania. Kobiety z grup ryzyka mogą się badać w ramach programu nawet co rok.
Do skorzystania z badania nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy zapisać się i zgłosić na badania w przychodni robiącej mammografię lub do jednego z krążących po regionie łódzkim mammobusów. Badanie trwa kilka minut i jest bezbolesne. Jak ono wygląda można zobaczyć w przygotowanym przez NFZ filmie z cyklu „Zdrowie na pierwszym planie” dostępnym na portalu YouTube na profilu Akademia NFZ .
W województwie łódzkim stacjonarne badania w ramach programu prowadzą 24 poradnie: w Łodzi, Zgierzu, Pabianicach, Sieradzu, Łowicz, Tomaszowie, Piotrkowie, Kutnie, Radomsku, Skierniewicach i Bełchatowie. Adresy i telefony placówek można znaleźć na stronie internetowej łódzkiego oddziału NFZ w zakładce Profilaktyka:
Natomiast autobusy wyposażone w mammografy docierają do wszystkich gmin regionu.
Mammografię można też wykonać poza programem ze skierowaniem od lekarza.
Ważnym elementem profilaktyki jest też samobadanie piersi, które powinno się wykonywać regularnie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?