Mammografia. Twój mądry i zdrowy wybór

Materiał informacyjny - Narodowy Fundusz Zdrowia
Udostępnij:

Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet.

Każda kobieta ma 12% ryzyko zachorowania na raka piersi.

Czy to duże? Możesz zminimalizować ryzyko zachorowanie:

 • regularne samobadanie piersi
 • mammografia w ramach programu NFZ
 • dieta
 • ruch
 • badanie genetyczne, jeśli w twojej rodzinie kobiety chorowały na raka piersi lub raka jajnika
 • zdrowy styl życia: nie pij, nie nadużywaj alkoholu

Tu podaj tekst alternatywny

Samobadanie, mammografia, usg

Bardzo ważnym elementem profilaktyki jest samobadanie piersi. Od dwudziestego roku życia każda z pań powinna regularnie (najlepiej raz w miesiącu) badać piersi. Dobrze, aby raz w roku takie badanie wykonać u ginekologa, chirurga lub onkologa.

USG piersi i mammografia są badaniami, które może zlecić każdy lekarz specjalista, szczególnie lekarz ginekolog i onkolog. Poradnie ginekologiczne w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia zapewniają dostęp do badań USG. Warto nadmienić, że lekarz może zlecić takie badanie kobiecie w każdym wieku, jeżeli tylko są ku temu wskazania medyczne.
Poradnie specjalistyczne w tym poradnie onkologiczne mimo zaostrzonego rygoru sanitarnego pracują normalnie. Wykaz poradni specjalistycznych posiadających umowę z NFZ znajdziesz na www.nfz-lodz.pl i pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590.

Panie w wieku 50 – 69 lat mogą skorzystać z programu profilaktycznego raka piersi i wykonać mammografię bez skierowania. Programem nie są objęte kobiety, u których wcześniej w piersi zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym. Badanie trwa zaledwie kilka minut, a może uratować życie.

Mammografia wykrywa najmniejsze zmiany w piersi

- Mammografia jest bezpiecznym i łatwym do wykonania testem zdrowia piersi. Pozwala wykryć niezwykle drobne zmiany, często niewidoczne w badaniach USG. Umożliwia szybką diagnozę i tym samym szybkie włączenie leczenia u Pań u których wykryto raka piersi. Dzięki mammografii, dzięki prostej, bezbolesnej, bezpłatnej wizycie w mammobusie można uratować nie tylko pierś, ale i życie. Niepewny czas pandemii nie zmienił rytmu pojawiania się nowotworów - nadal jest ich coraz więcej, a wizyta w mammobusie nie wiąże się z wyższym ryzykiem zakażenia Covid19 niż zakupy w sklepie spożywczym. Jedno jest jednak pewne - nie korzystanie z badań profilaktycznych to rozwijanie czerwonego dywanu dla mogącej wkroczyć w nasze życie choroby nowotworowej. – radzi dr Łukasz Rajchert, Specjalista Chirurgii Onkologicznej i Ogólnej, Kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala Salve Medica w Łodzi.

Tu podaj tekst alternatywny

Zrób mammografię bez kolejki i skierowania

 • zgłoś się do jednej z placówek, które realizują program profilaktyki raka piersi
 • weź ze sobą dowód osobisty, nie potrzebujesz skierowania
 • możesz przynieść ze sobą poprzednie zdjęcie mammograficzne. Mimo pandemii profilaktyczne badanie mammograficzne można wykonać w jednej z 21 pracowni stacjonarnych na terenie województwa łódzkiego.
 • mammografię możesz wykonać także w jednym z 40 mammobusów, które dojeżdżają do najodleglejszych zakątków naszego województwa. Lista miejscowości, które odwiedzają mammobusy jest publikowana na www.nfz-lodz.pl oraz na https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zbadaj-piersi-mammobus-przyjedzie-do-ciebie w postaci interaktywnej mapki.
 • Jeżeli wynik jest prawidłowy to kolejne badanie w ramach programu zrób za 2 lata. Wyjątek stanowią Panie u których współistnieją czynniki ryzyka określone w programie (rak piersi wśród członków rodziny – u matki, siostry lub córki oraz mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2). Wtedy lekarz zaleca ponowne badanie za 12 miesięcy.

W przypadku nieprawidłowego wyniku badania uczestniczki programu kierowane są do etapu tzw. pogłębionej diagnostyki, celem dalszych badań – wyjaśnia Julita Rogalska z Zespołu Profilaktyki Zdrowotnej NFZ w Łodzi. - W przypadku rozpoznania raka piersi pacjentka kierowana jest do dalszej diagnostyki lub leczenia do poradni specjalistycznych lub lecznictwa stacjonarnego posiadających umowę z NFZ.

Październik – zbadaj piersi, zaszczep się i skorzystaj z Profilaktyki 40Plus

W październiku Łódzki Urząd Wojewódzki wspólnie z Łódzkim Oddziałem Wojewódzkim NFZ organizuje akcję pod nazwą Październik - miesiącem walki z rakiem piersi. Zapraszamy na badania w mammobusie, instruktaż samobadania piersi z wykorzystaniem dedykowanych fantomów prowadzony przez pracowników Wydziału Zdrowia ŁUW w Łodzi.

Na stoisku Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia:

 • uzyskasz wszystkie informacje o badaniach w ramach Programów Profilaktycznych, w tym Programu Profilaktyki Raka Piersi
 • uzyskasz wszystkie informacje o badaniach w ramach Programu #Profilaktyka40Plus
 • dostaniesz bezpłatną zdrową dietę z portalu diety.nfz.gov.pl

Czekamy na ciebie:

 • 23 października - przed Miejskim Zespołem Przychodni Rejonowych w Zgierzu, ul. Łęczycka 24 a, w godz. 10 - 16
 • 29 października - przed Urzędem Miasta w Sieradzu, Plac Wojewódzki 1, w godz. 10 - 16

Tu podaj tekst alternatywny

Amazonki bądź krok przed rakiem

O profilaktyce raka piersi, badaniach, które Panie powinny wykonywać, ale i wsparciu w trudnych dla nas wszystkich, a w szczególności chorych osób, czasach mówi Ewa Maciejewska, Prezes Stowarzyszenia Łódzki Klub Amazonka. - Październik to miesiąc, w którym szczególnie przypominamy o profilaktyce. Na przestrzeni lat po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono badania epidemiologiczne pod kątem raka piersi w 1967 roku. Wówczas u 2766 kobiet wykryto tę chorobę. Dziś obserwujemy 7-krotny wzrost zachorowalności na raka piersi. Celem programu profilaktycznego jest ujednolicenie procedur, edukacja pacjentek i zmniejszenie umieralności kobiet. Skuteczna profilaktyka raka piersi tak naprawdę zależy od każdej z nas, bo to my decydujemy o rodzaju i częstotliwości badań, którym się poddajemy. Oczywiście jest to samobadanie piersi, tak ważne dla skutecznej profilaktyki, ale niewystarczające. W zależności od wieku wykonujemy USG piersi, mammografię, rezonans magnetyczny. Regularne wykonywanie tych badań pozwala wykryć zmiany nowotworowe we wczesnym stadium, gdy leczenie jest skuteczne. Bądźmy zawsze o krok wcześniej niż rak.
Stowarzyszenie Łódzki Klub Amazonka to organizacja, która w Łodzi od 1994 r. wspiera kobiety w najtrudniejszych okresach życia: w chwili diagnozy , leczenia, powrotu do zdrowia czy rehabilitacji psychospołecznej. Propagujemy zdrowy styl życia poprzez aktywność fizyczną, racjonalną dietę, świadomość społeczną. My amazonki mówimy: dieta i badania choroby przegania. Stowarzyszenie podejmuje różne działania na rzecz kobiet: angażuje-my się we wsparcie i profilaktykę.
Nasz całodobowy Telefon Nadziei działa codziennie: 502 563 736. Mimo pandemii w każdą środę od 14 do 16 można się z nami spotkać, porozmawiać i otrzymać wszystkie niezbędne informacje o leczeniu raka piersi, zapraszamy: ul. Paderewskiego 13 w Łodzi.

Dodaj ogłoszenie