MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mandaty i punkty karne w 2024 roku. Konfiskata auta za jazdę po alkoholu, punkty karne znów będą zerowane po roku 12.07.2024

OPRAC.:
Maria Kwiecińska
Maria Kwiecińska
Czy coś zmienia się w przepisach dotyczących punktów karnych i mandatów w 2024 roku? Od 1 stycznia zaostrzone jest prawo dotyczące pijanych kierowców.
Czy coś zmienia się w przepisach dotyczących punktów karnych i mandatów w 2024 roku? Od 1 stycznia zaostrzone jest prawo dotyczące pijanych kierowców. Archiwum Polska Press
W 2024 roku weszły w życie nowe obostrzenia dla kierowców. Czego dotyczą i za co można dostać mandat w nowym roku? Od kiedy punkty karne znów będą kasować się po roku? Surowsze są także kary dla pijanych kierowców.

Czy policja może skonfiskować samochód?

W połowie marca 2024 roku w życie wejdzie przepis, który mówi, że służby mogą skonfiskować pojazd, który prowadził kierowca pod wpływem alkoholu. Muszą być jednak spełnione warunki:

  • kierowca w momencie zatrzymania miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi,
  • kierowca dopuścił się recydywy, czyli kierował autem pod wpływem alkoholu po raz kolejny w ciągu ostatnich dwóch lat,
  • kierowca spowodował wypadek, a następnie uciekł (dotyczy to także trzeźwych sprawców wypadków!).

Pierwszym krokiem konfiskaty samochodu będzie zatrzymanie pojazdu przez policję. Później auto zabezpiecza prokuratura, a następnie sąd stwierdza przepadek pojazdu.

Wyższe kary za brak aktualnego ubezpieczenia OC

Wyższe kary za jazdę z nieaktualnym ubezpieczeniem obowiązują już od 1 stycznia 2024 roku. Skuteczniejsze będzie również namierzanie kierowców, którzy nie ubezpieczyli samochodu, ponieważ zajmie się tym policja, Inspekcja Ruchu Drogowego, Straż Graniczna, a także urzędnicy z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zwiększenie kar wynika z planów podwyższenia w Polsce minimalnych pensji.

Wysokość kar dla właścicieli samochodów osobowych:

  • do 3 dni bez OC - kara 1700 zł,
  • od 4 do 14 dni bez OC - kara 4250 zł,
  • powyżej 14 dni bez OC - kara 8490 zł.

Więcej za brak OC zapłacą kierowcy pojazdów ciężarowych:

  • do 3 dni bez OC - kara 2250 zł,
  • od 4 do 4 dni bez OC - kara 6370 zł,
  • ponad 14 dni bez OC - kara 12 300 zł.

Zaostrzenie kar dla pijanych kierowców

1 października 2023 roku nastąpiły zmiany w Kodeksie Karnym, które między innymi dotyczą prowadzenia samochodu pod wpływem. Recydywiści za samo prowadzenie auta mogą dostać karę więzienia do 3 lat.

Za wypadek ze skutkiem śmiertelnym, który został spowodowany przez pijanego kierowcę lub odurzonego narkotykami, sądy mogą orzec karę od 5 do 16 lat. Jeśli następstwem takiego wypadku będzie ciężki uszczerbek na zdrowiu, kierowcy grozi kara od 3 do 16 lat więzienia.

Za jazdę samochodem w stanie po spożyciu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) mandat wynosi od 2500 zł do nawet 30.000 złotych.

W przypadku nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) pijany kierowca zapłaci do 60.000 zł. Do tego dochodzi kilkuletni zakaz prowadzenia samochodu oraz jednorazowo 15 punktów karnych.

Od 1 października 2023 r. do 3 lat więzienia grozi za samo prowadzenie pod wpływem dla osób ponownie złapanych na tym przewinieniu. Wprowadzono także karę od 5 do 16 lat pozbawienia wolności dla sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz od 3 do 16 lat więzienia, jeżeli poszkodowany dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Takie same kary grożą tym kierowcom, którzy uciekli z miejsca zdarzenia, żeby uniknąć badania poziomu alkoholu w organizmie, a także tym, które tłumaczą, że napiły się alkoholu w szoku już po wypadku. Do tej pory dzięki takim wykrętom wielu kierowców unikało kary. Obecnie nie jest to już możliwe.

Punkty karne znów kasowane są po roku

Od 17 września 2023 obowiązują nowe przepisy, dotyczące punktów karnych. Wraca przepis sprzed 2022 roku dotyczący kasowania się zdobytych punktów karnych w centralnej ewidencji po roku, nie po dwóch. Przywrócony został także mechanizm, zgodnie z którym zatrzymane prawo jazdy - po okresie, na który zostało zatrzymane - będzie automatycznie zwracane, bez konieczności składania wniosku.

Przywrócono przepisy umożliwiające kierowcom zapisanie na odpłatne szkolenia, które pozwolą raz na pół roku na zredukowanie 6 punktów karnych. Skorzystają z tego kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy od co najmniej roku.

Mandaty i kary dla kierowców za łamanie przepisów

Zaostrzanie kar dla kierowców łamiących przepisy zaczęło się 1 stycznia 2022 roku - zmienił się taryfikator mandatów.

Kolejne zaostrzenie przepisów nastąpiło 17 września 2022 roku. Wtedy podwojono kary dla drogowych recydywistów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki