Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mapa przestępczości województwa łódzkiego. Najbezpieczniej na zachodzie

Wiesław Pierzchała
Infografika: Tomasz Frączek
Morderstwa w Pabianicach, pobicia w Radomsku i Piotrkowie Trybunalskim, kradzieże w Zgierzu i Tomaszowie Mazowieckim, porwania samochodów w Zgierzu i Pabianicach, włamania w Piotrkowie, Zgierzu i Tomaszowie i... względny spokój w Łęczycy, Wieruszowie, Pajęcznie i Brzezinach. Poza wszelką konkurencją jest jednak... Łódź. Tak wygląda mapa przestępstw w województwie łódzkim, którą stworzyliśmy na podstawie najnowszych policyjnych statystyk zebranych od stycznia do sierpnia tego roku.

Strach mieszkać w Łodzi - tak przynajmniej można zareagować na policyjne statystyki. To tu dochodzi do największej liczby przestępstw w całym regionie. Trzeba jednak pamiętać o potencjale ludnościowym i ekonomicznym Łodzi, co sprawia, że stolica województwa jest - także dla przestępców - atrakcyjnym miejscem.

Najlepiej widać to na przykładzie tak dokuczliwych dla mieszkańców włamań. O ile w Łodzi od stycznia do sierpnia br. doszło do 2694 włamań (przed rokiem w tym samym okresie było ich 2538), to w drugim na liście Piotrkowie Trybunalskim takich przestępstw zanotowano 244 (245), tj. dziesięć razy mniej. A gdzie włamywacze najrzadziej dają się we znaki? W Wieruszowie - 35 włamań, Pajęcznie - 36 i Łęczycy - 41.

Od stycznia do sierpnia doszło w Łodzi do 205 bójek i pobić (163). Kolejne miasta na tej czarnej liście to Radomsko - 36 (32), Piotrków - 28 (23) i Bełchatów - 24 (40). Pamiętajmy jednak, że Łódź ma 725 tysięcy mieszkańców, a Radomsko jest, pod tym względem, 15 razy mniejsze. Dla odmiany najbezpieczniej można było się poczuć w Wieruszowie. Tam doszło do 2 bójek i było to tyle samo co w minionym roku.

Łódź dominuje w regionie w każdej kategorii przestępstw. Rozbojów zanotowano tu 477 (537). Kolejne miasta, w których często dochodzi do napadów, to Piotrków - 38 (35), Zgierz - 27 (28) i Pabianice - 25 (29). Zdecydowanie spokojniej, przynajmniej statystycznie, jest w Łęczycy - 3 rozboje (5), Brzezinach - 4 (3) i Opocznie - 4 (14).

Także plaga kradzieży nie omija Łodzi, w której doszło do 4514 takich przestępstw. Kolejne miasta w tym rankingu to Piotrków - 450 kradzieży, Zgierz - 440 i Tomaszów - 433. Na ich tle nieźle wypadają Brzeziny, Pajęczno, Poddębice i Wieruszów, w których liczba kradzieży nie przekroczyła setki.

Również w stolicy województwa ginie najwięcej samochodów. W Łodzi rabusie przywłaszczyli 879 (834) aut. Poza Łodzią złodzieje samochodów najczęściej grasują w Zgierzu - 54 (50), Pabianicach - 31 (26) i Bełchatowie - 21 (32). Auta najczęściej znikają nocą spod bloków na terenie dwóch wielkich łódzkich sypialni Retkini i Widzewie, a także na Bałutach. Złodzieje szczególnie upodobali sobie fiaty i volkswageny.

W tej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak zaparkować samochód w Opocznie, gdzie w tym roku skradziono zaledwie jeden pojazd, a także w Pajęcznie - 2 pojazdy. Dość bezpiecznie jest też w Łowiczu - 3, Wieruszowie - 4 i Brzezinach - 6.

Porównując dane, pamiętajmy jednak, że każdy z tych ośrodków ma swoją specyfikę.

- Nie da się porównać poszczególnych powiatów, gdyż różnią się one powierzchnią, liczbą ludności, charakterystyką regionu pod wieloma geograficznymi i społecznymi względami, jak chociażby skala bezrobocia, uprzemysłowienie itp. - zaznacza Joanna Kącka, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - Nie da się porównać Pajęczna do Piotrkowa czy Wieruszowa do Zgierza.

Mieszkańcy województwa łódzkiego powinni się jednak czuć bezpieczniej niż mieszkańcy zachodnich rejonów kraju. Z najnowszego raportu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że w ubiegłym roku województwa najbardziej zagrożone przestępczością to: dolnośląskie, zachodniopomorskie, lubuskie i śląskie. Poziom przestępczości w Łódzkiem był porównywalny z Warszawą i Małopolską, choć wyższy niż w Wielkopolsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki