Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maraton pisania listów Amnesty International

Roman Czubiński
Amnesty International
W sobotę każdy będzie mógł zabrać głos w obronie więźniów sumienia. Z okazji obchodzonego 10 grudnia Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka Amnesty International organizuje maraton pisania listów.

Represje z powodu przekonań politycznych lub religijnych dotykają dziś obywateli wielu krajów świata. Ci, którym los prześladowanych nie jest obojętny, mogą wyrazić swój sprzeciw, przychodząc w sobotę do Oberży Folkowej Zapiecek (ul. Piotrkowska 43). Przyłączenie się do akcji będzie możliwe od godz. 12 aż do południa w niedzielę. Drugim punktem pisania listów będzie świetlica Krytyki Politycznej (ul. Piotrkowska 101, lewa oficyna, I piętro, godz. 12-22 w sobotę).

Od Korei po USA

W Zapiecku piszącym będą towarzyszyć występy zespołów debiutujących na łódzkiej scenie muzycznej: &inni, Johny On The Spot, Krańcówka, Nośność Stropu. Natomiast w świetlicy "Krytyki" zostanie wyświetlony obraz "Kapelan domu śmierci", przyczynek do trwającej dyskusji nad zasadnością tego wymiaru kary. Będzie też można obejrzeć filmy prezentujące bohaterów Maratonu. Na tegorocznej liście bronionych osób znajdują się m.in. Papuańczyk aresztowany za udział w pokojowej demonstracji, Amerykanka niesłusznie oskarżona o morderstwo oraz więźniowie obozu pracy w Yodok w Korei Północnej.

Potrzeba tak niewiele

Aby napisać list w sprawie konkretnego więźnia sumienia, należy zapoznać się na miejscu lub na stronie amnesty.org.pl z sylwetkami bohaterów. Trzeba następnie wybrać jednego lub kilku z nich i napisać we własnym imieniu list do przedstawiciela odpowiednich władz z prośbą o zainteresowanie się sytuacją wskazanej osoby. List powinien być krótki, konkretny i pisany z zachowaniem form grzecznościowych. Można skorzystać z zamieszczonego na stronie Amnesty szablonu. Znajomość języków obcych nie jest wymagana.

Według szacunków organizatorów, nawet jedna trzecia wysyłanych listów przyczynia się do poprawy losu więźniów sumienia, których dotyczą. Dalsze losy bohaterów akcji można śledzić w specjalnej zakładce na stronie Amnesty International. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad 600 tysięcy osób z 51 krajów świata. Warto zaznaczyć, że najliczniejszą, ponad stutysięczną grupę stanowili Polacy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki