Maria i Lech Kaczyńscy będą patronami szkoły w Pabianicach?

  Maria i Lech Kaczyńscy będą patronami szkoły w Pabianicach?

  Krystian Dobrzański

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Pabianicka radna Prawa i Sprawiedliwości Monika Cieśla chce, żeby Szkoła Podstawowa nr 17 w Pabianicach zmieniła patrona. Zamiast Ludwika Waryńskiego, proponuje Marię i Lecha Kaczyńskich. Radna złożyła interpelację w tej sprawie do prezydenta Pabianic Zbigniewa Dychty.
  Maria i Lech Kaczyńscy będą patronami szkoły w Pabianicach?

  ©Anna Kaczmarz/polskapresse

  - Jeżeli chodzi o osobę Waryńskiego, to jest to osoba kontrowersyjna. Prekursor marksizmu i anarchizmu. Nie popierał on idei niepodległościowych w naszym kraju - tłumaczy Monika Cieśla, radna PIS. - W interpelacji znajduje się propozycja nadania szkole imienia Marii i Lecha Kaczyńskich. Myślę, że to, co stało się w 2010 roku, zasługuje na upamiętnienie, i to nie dotyczy to tylko śp. Kaczyńskich. Nie chciałabym, aby to było odbierane jako sprawa polityczna. Za dwa lata szkoła obchodzi 50-lecie i wydaje mi się, że jest to idealny moment na zmianę patrona.

  Jak tłumaczy Joanna Stelmach, rzecznik pabianickiego magistratu, władze szkoły już od jakiegoś czasu planują zmianę patrona. - O tym, czyje imię będzie nosić szkoła, zadecyduje dyrektor i rada rodziców. Z tego co wiem, aktualnie wpłynęło kilka propozycji - mówi Stelmach.

  Sprawy nie chce komentować dyrektor szkoły. Jak poinformowano nas w sekretariacie, głos w tej sprawie władze szkoły zabiorą dopiero po radzie pedagogicznej, na której jednym z punktów będzie temat patrona szkoły.

  Waryński jest nadal patronem ulicy w Pabianicach. - Złożę także interpelację, dotyczącą ulicy. Zastanawiam się, kto mógłby być godnym patronem w tym wypadku, myślałam o pułkownik Pileckim - mówi Cieśla.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trzeba się śpieszyć. Zostały już tylko 94 kandydatury na patronów a nie każda rodzina wyrazi zgodę

  aa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  Kieleckie chyba nie odstąpi swojego bohatera, Białystok też pewnie nie. To się nazywa zmysł polityczny. Co Pabianice to Pabianice.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co oni takiego dla Polski zrobili??!!

  xXx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

  jestem absolwentem tej szkoły a w przyszłości chciałbym tam posłać swoje dziecko i nie zgadzam się na takich patronów. Co oni takiego dobrego dla Polski zrobili? Jak chcą uczcić tamtą tragedię to...rozwiń całość

  jestem absolwentem tej szkoły a w przyszłości chciałbym tam posłać swoje dziecko i nie zgadzam się na takich patronów. Co oni takiego dobrego dla Polski zrobili? Jak chcą uczcić tamtą tragedię to niech nazwą jakąś ulicę " pamięci ofiar 2010r" albo jakoś tak. Dlaczego chcą upamiętniać tamtą tragedią nazwiskiem tylko jednej pary zmarłych?
  PiSiory znowu szukają darmowej reklamy i poróbują robić wokół swojej parti szum na tragedi Kaczyńskich.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlacsego??

  A-Z (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  A Waryński nie przeszkadza?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo