Marian Turski i Leon Weintraub na obchodach rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Leon Weintraub
Leon Weintraub Krzysztof Szymczak
Gośćmi specjalnymi trwających w Łodzi obchodów 77. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto byli Marian Turski i Leon Weintraub. Obaj uczestniczyli w spotkaniu z publicznością w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Marian Turski to znany dziennikarz i historyk, wieloletni szef działu historycznego „Polityki”, który przeżył łódzkie getto i kilka innych obozów, także dwa Marsze śmierci. Współtwórca Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau wygłosił słynne przemówienie, w którym apelował: "Nie bądź obojętny!".

W Łodzi, podczas spotkania w Centrum Dialogu im. M. Edelmana mówił: - Nie potrzebuje współczucia, litości. Pragnę jedynie, by to nigdy się nie powtórzyło.

Pragnę jedynie, by to nigdy się nie powtórzyło - mówił w Łodzi Marian Turski.

Leon Weintraub urodził się w Łodzi, doświadczył piekła Litzmanstadt Getto, po wojnie został lekarzem, w 1969 roku wyemigrował do Szwecji.

Nie ma mowy, żebym wybaczył esesmanowi, który wsypał do komory gazowej cyklon B i zabił moją matkę oraz część mojej rodziny. W rachubę nie wchodzi też usprawiedliwianie tych przestępstw. Jedyne co można zrobić, to po tak zwanym rozliczeniu, przerwać spiralę zła, żeby w duchu pojednania móc tworzyć wspólną przyszłość - powiedział w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
OPAL
A ile tam dzieci zostało zabitych jakoś tak słabo nagłaśnia się ten Mały Oświęcim książka pod tym tytułem doskonale obrazuje fakty tego okresu.

Żydzi sobie biorą monopol na cierpienie a to jest bardzo kłamliwe i niesprawiedliwe
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie