ZOBACZ
  ZDJĘCIA

  Łódź Disco Fest 2019

  Rozwiń
  Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrzynych: Polska jest...

  Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrzynych: Polska jest krajem bezpiecznym

  Zdjęcie autora materiału
  Jarosław Kosmatka

  Dziennik Łódzki

  Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrzynych: Polska jest krajem bezpiecznym

  ©Grzegorz Gałasiński

  Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych, o bezpieczeństwie Polaków i gotowości służb do działania w sytuacjach zagrożenia.
  Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrzynych: Polska jest krajem bezpiecznym

  ©Grzegorz Gałasiński

  Czy Polacy mogą czuć się bezpiecznie?

  Na co dzień dbamy o bezpieczeństwo. Stąd mapa zagrożeń bezpieczeństwa, czyli narzędzie internetowe, które pozwala zgłaszać sytuacje zagrożenia, gdy tylko mieszkańcy czują się w niebezpieczeństwie. Stąd też program modernizacji służb mundurowych, a więc dodatkowe pieniądze: na podwyżki dla funkcjonariuszy, nowoczesny sprzęt i odbudowę infrastruktury. Osiągnięciem wprowadzonej przez nas ustawy antyterrorystycznej jest np. zmniejszenie ilości fałszywych alarmów bombowych o 60 procent.

  Ile dotychczas udało się odtworzyć posterunków policji i ile jest jeszcze planowanych. Ciągle brakuje jednak chętnych do pracy w Policji. Jaki ma Pan pomysł na zwiększenie liczby policjantów?

  Rzeczywiście, sytuacja jest taka, że odbudowujemy służby. Szczególnie wyraźnie jest to związane ze zmianą w Biurze Ochrony Rządu. Po tych latach zaniedbań naszych poprzedników, zobowiązaliśmy się odbudować tę służbę na nowo. Posterunki będą odtwarzane. Do dziś odtworzyliśmy 48 posterunków policji w całej Polsce (red - w Łódzkiem jeden, w Drzewicy). Zaplanowanych jest kolejnych prawie 30 (red. - w Łódzkiem 5 w: Woli Krzysztoporskiej, Lutomiersku, Parzęczewie, Rozprzy i nad Zalewem Sulejowskim). Cały proces został zapoczątkowany konsultacjami społecznymi, przeprowadzonymi w całej Polsce. Ten proces będzie trwał. Docelowo odtworzymy 150 posterunków, ale ten proces nie jest zamknięty. Stąd mapa zagrożeń bezpieczeństwa jako formuła ciągłego dialogu z mieszkańcami. Jeśli stwierdzimy, że w danej gminie jest taka konieczność, to oczywiście będziemy otwierać posterunki.  Mamy zabezpieczenie finansowe. Został przyjęty program modernizacji służb mundurowych. Ponad 9 miliardów złotych w ciągu czterech lat. Przeznaczonych także na podwyżki dla funkcjonariuszy polskiej policji. To jest sposób motywowania ludzi do tego, by wstępowali do policji. To nie jest łatwa służba. Przystępujący składają przysięgę, że będą ją wypełniać nawet z narażaniem własnego życia. To bardzo odpowiedzialna i poważna służba, ale też jest wielką przygodą, która może dać satysfakcję, bo pomaganie innym zawsze daje satysfakcję. Są pieniądze na podwyżki jak i na nowoczesny sprzęt. Szacunek innych jest jednak najważniejszą zapłatą za służbę.

  Polska jest krajem bezpiecznym - mimo tych sytuacji, które maja miejsce za granicami naszego kraju


  Mariusz Błaszczak w Łodzi. Minister spraw wewnętrznych w Urzędzie Wojewódzkim [ZDJĘCIA,FILM]

  W świetle wtorkowych zamachów w Dortmundzie, jesteśmy bezpieczni, czy mamy powody do obaw?

  Jesteśmy bezpieczni. Służby nie wskazują zagrożenia. Niestety na zachodzie Europy te zamachy terrorystyczne są coraz częstsze. Nie bez przyczyny one eskalują wokół chrześcijańskich świąt. Rok temu przed świętami wielkanocnymi był zamach w Belgii, przed ostatnimi świętami Bożego Narodzenia był zamach w Berlinie. Rząd Polski stawia na bezpieczeństwo Polski i Polaków. Stąd uszczelnienie granic. Stąd niezrealizowanie zobowiązań, jakie na Polskę nałożył rząd koalicji PO-PSL o przyjmowaniu tysięcy emigrantów, de facto emigrantów, choć zwanych uchodźcami. Polska Straż Graniczna jest przygotowana na to, by zapewnić nam bezpieczeństwo?

  Do jakiego stopnia jesteście państwo przywiązani do tego rozwiązania, żeby stworzyć strzeżone obozy dla uchodźców w blaszanych kontenerach ogrodzone drutem kolczastym w kontekście starć Straży Granicznej z Czeczeńcami w Białej Podlaskiej?
  To jest rozwiązanie awaryjne. My nie dopuścimy do takich zdarzeń, do jakich dochodziło w obozach poza granicami naszego kraju. Nie doprowadzimy do tego, by w Polsce był wprowadzany stan wyjątkowy, tak jak we Francji po zamachach terrorystycznych. My nie dopuścimy do takiej sytuacji jak w Niemczech, że kanclerz musiała mówić, że w miastach już nie ma miejsca dla uchodźców i prosiła ich, aby przenosili się na wieś. My do tego nie doprowadzimy, dlatego że my poważnie traktujemy nasze obowiązki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa. Polska Straż Graniczna zapewnia bezpieczeństwo przede wszystkim na granicy Polski, ale także jesteśmy aktywni na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej. Jesteśmy solidarni wobec innych, ale oczywiście nie chcemy przenosić do Polski kryzysu z jakim boryka się zachodnia Europa.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zapewnienie samego ministra, że w Polsce jest bezpiecznie, a tu znowu 2 rządówki się stuknęły

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  i to pod samymi oknami prezesa Jarosława. Nigdzie nie jest bezpiecznie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tyle burasów samochodowych

  pedalot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  codziennie chce zabić pieszych i kierowców.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo