Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marynista z Krakowa w Galerii Mistrzów Polskich w Łodzi

Łukasz Kaczyński
Wystawa "Jan Rubczak (1884-1942) - marynista w podróży" w Aneksie Jednego Mistrza
Wystawa "Jan Rubczak (1884-1942) - marynista w podróży" w Aneksie Jednego Mistrza Bożena Szafrańska / mat. prasowe
W Galerii Mistrzów Polskich w Łodzi trwają przygotowania do wystawy dzieł Jana Rubczaka. Wernisaż wystawy planowany jest na początek czerwca.

Przy unikatowej Galerii Mistrzów Polskich, którą tworzą przekazane Muzeum Miasta Łodzi w depozyt dzieła z kolekcji milionera Krzysztofa Musiała, funkcjonuje Aneks Jednego Mistrza. Dopełnia on wiedzę na temat twórczości wybranego Mistrza przez czasową ekspozycję większej liczby jego obrazów, wypożyczanych na tę okazję z różnych stron kraju.

Tym razem przyjechały do Łodzi prace z kolekcji Muzeum Narodowego oraz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, a także ze zbiorów prywatnych. Udało się nam podejrzeć przygotowania do wystawy, której bohaterem będzie Jan Rubczak. Inspiracją do przygotowania ekspozycji był "Pejzaż z południa Francji" z działu 13. Galerii Mistrzów Polskich, zatytułowanego "Od Bretanii po Prowansję - pejzaż francuski". Rubczak to malarz po II wojnie światowej niesłusznie zapomniany, ale zainteresowanie jego dorobkiem, warsztatowo nierównym, powróciło w latach 90. XX wieku na fali popularności sztuki École de Paris.

- To pierwsza indywidualna wystawa prac Rubczaka w naszym mieście, choć warto pamiętać, że w 1926 roku uczestniczył on w grupowej prezentacji Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg" w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi - zaznacza Monika Nowakowska z MMŁ, kuratorka wystawy. - To postimpresjonista o realistycznym rodowodzie, kojarzony ze środowiskiem École de Paris, a także z polskim koloryzmem.

W Aneksie zgromadzono około 20 prac, grafik i obrazów olejnych tego artysty, studenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Académie Colarossi w Paryżu, współzałożyciela Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg". Są to głównie pejzaże morskie z lat 20. i 30. XX wieku. Nacisk położono na motyw licznych wędrówek, jakie odbywał po Hiszpanii, Anglii, Włoszech. Uwieczniał wtedy okoliczne krajobrazy: widoki portów, zatok, mostów, bulwarów. O atrakcyjności jego płócien stanowi m.in. ciekawe kadrowanie skarp i mierzei. Dopełniają je widoki miast, a niemałą ciekawostką jest... martwa natura utrzymana w klimacie obrazów Paula Cézanne'a.

Wystawa ukazywać ma też etapy malarskich poszukiwań artysty, których celem było wypracowanie własnego stylu - od fascynacji francuskim impresjonizmem przez inspiracje dokonaniami wspomnianego Paula Cézanne'a czy Jamesa McNeilla Whistlera, Szkoły Pont-Aven i grafiką japońską.

Wernisaż planowany jest na początek czerwca. Obudowana dodatkowymi wydarzeniami ekspozycja dostępna będzie do września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki