Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masowe protesty w Uzbekistanie. Czy autonomia Karakałpacji zostanie ograniczona? Prezydent wprowadził stan wyjątkowy

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
W Uzbekistanie trwają masowe protesty wywołane zaproponowaną przez prezydenta tego państwa zmianą konstytucji. Policja miała rozpędzić tłum, zabijając przy tym kilka osób.
W Uzbekistanie trwają masowe protesty wywołane zaproponowaną przez prezydenta tego państwa zmianą konstytucji. Policja miała rozpędzić tłum, zabijając przy tym kilka osób. Fot. Zrzut ekranu/Twitter/NEXTA
W Uzbekistanie w Republice Karakałpackiej trwają protesty przeciwko zaproponowanej przez prezydenta Shavkata Mirziyoyeva reformie konstytucji, która zmieniałaby status Karakałpacji. Policja rozpędziła demonstrantów po tym, jak niektórzy z nich po marszu i wiecu na centralnym rynku miasta próbowali szturmować budynki władz lokalnych w stolicy regionu, Nukusie - poinformowała agencja Reutera.

Karakałpacja jest autonomiczną republiką zamieszkiwaną przez Karakałpaków - mniejszość etniczną posługującą się własnym językiem. Fala protestów wybuchła w tym regionie po tym, jak prezydent Uzbekistanu Shavkat Mirziyoyev zaproponował zmiany w konstytucji, które miałyby zmienić status Republiki Karakałpackiej. Prezydent Uzbekistanu wprowadził w regionie objętym protestami stan wyjątkowy do 2 sierpnia, co ma na celu "zapewnienie bezpieczeństwa obywateli, ochronę ich praw i wolności oraz przywrócenie prawa i porządku na tym obszarze". Napisał o tym na Telegramie rzecznik prasowy prezydenta.

Protesty w Uzbekistanie są rzadkością

W autorytarnie rządzonym Uzbekistanie w historii dochodziło do protestów bardzo rzadko. Władze nie pozwalały na sprzeciw społeczeństwa, jednak w wyniku zaproponowanej przez prezydenta państwa zmiany konstytucji, doszło do masowych demonstracji.

W sobotę władze Uzbekistanu poinformowały, że aresztowały "organizatorów masowych zamieszek", którzy chcieli zająć budynki administracyjne w Nukusie. Portal NEXTA opublikował na Twitterze nagranie, które wskazuje na to, że Siły Bezpieczeństwa Uzbekistanu dokonały na ludności cywilnej prawdziwej masakry. Może świadczyć to o tym, że podczas tłumienia protestów w Karakałpacji zginęli ludzie.

Karakałpacja - republika autonomiczna

Jak informuje agencja Reutera, w obecnej uzbeckiej konstytucji Karakałpacja jest określona jako suwerenna republika w ramach Uzbekistanu, z prawem do secesji w drodze referendum. W projekcie zmienionej konstytucji, w sprawie której w najbliższych miesiącach ma się odbyć referendum, suwerenność Karakałpacji lub prawo do secesji nie są już wyraźnie wymienione.

Poza zmianą statusu Republiki Karakałpackiej, zmiana konstytucji przewidywała również wydłużenie kadencji prezydenta z lat pięciu do siedmiu. Jeżeli te propozycje zostaną zaakceptowane w referendum, to spowoduje to reset kadencji Mirziyoyeva i pozwoli mu ubiegać się o dwie kolejne kadencje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masowe protesty w Uzbekistanie. Czy autonomia Karakałpacji zostanie ograniczona? Prezydent wprowadził stan wyjątkowy - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki