MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz 70 lat i chcesz mieć pamięć 20-latka? Pomóc może neurostymulacja mózgu [Nowe badania]

Monika Piorun
Czy stymulowanie fal mózgowych może znacząco poprawiać naszą pamięć? Naukowcy z Bostonu twierdzą, że dzięki tej metodzie można sprawić, by siedemdziesięciolatkowie zapamiętywali informacje tak sprawnie, jak… dwudziestolatkowie! Niestety na razie efekt ten utrzymuje się nie dłużej niż 50 minut od zakończenia stymulacji.
Czy stymulowanie fal mózgowych może znacząco poprawiać naszą pamięć? Naukowcy z Bostonu twierdzą, że dzięki tej metodzie można sprawić, by siedemdziesięciolatkowie zapamiętywali informacje tak sprawnie, jak… dwudziestolatkowie! Niestety na razie efekt ten utrzymuje się nie dłużej niż 50 minut od zakończenia stymulacji. Sebastian Kaulitzki/123RF
Wraz z wiekiem tzw. pamięć robocza odpowiedzialna np. za zapamiętywanie numerów telefonicznych staje się coraz mniej sprawna. Naukowcom z Uniwersytetu Bostońskiego udało się jednak udowodnić, że odpowiednio stymulując ludzki mózg nawet po siedemdziesiątce można zapamiętywać informacje tak skutecznie, jak po dwudziestym roku życia. Jak to możliwe?

Pamięć robocza odpowiada za to, że nasz mózg jest zdolny do zapamiętywania i przetwarzania podstawowych informacji, które do nas docierają. Dzięki niej jesteśmy w stanie zrozumieć treści, które do nas docierają i "przechowywać" je przez pewien czas albo wykonywać proste działania matematyczne. Ma charakter krótkotrwały i w przeciwieństwie do pamięci długotrwałej (odpowiedzialnej m.in. za wspomnienia i emocje, które pamiętamy z różnych okresów życia) stosunkowo szybko traci sprawność.

To właśnie dlatego im jesteśmy starsi, tym trudniej nam zapamiętać pozornie mało istotne fakty, a łatwiej nam odtworzyć w pamięci np. silne przeżycia lub traumy z dzieciństwa. Okazuje się jednak, że jest skuteczny sposób na to, by nawet w podeszłym wieku nasza pamięć działała równie sprawnie, jak u młodych ludzi.

Jak sprawić, by po siedemdziesiątce mieć pamięć... dwudziestolatka?

Udowodnili to naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego, którzy na łamach prestiżowego „Nature Neuroscience” opublikowali wyniki badań, w których wzięły udział 42 osoby po dwudziestym roku życia oraz 42 sześćdziesięcio- i siedemdziesięciolatków. Eksperci skupili się na porównaniu sprawności zapamiętywania informacji u młodych ludzi i w grupie osób starszych podczas prostych testów sprawdzających spostrzegawczość oraz umiejętność zapamiętywania różnic pomiędzy obrazkami.

Warto przeczytać:

Dwudziestolatkowie bez żadnego wspomagania potrafili je bardzo szybko i sprawnie zauważać, natomiast u osób starszych proces ten trwał dłużej. Naukowcom z Bostonu za pomocą elektrycznej stymulacji mózgu udało się jednak doprowadzić do tego, by sześćdziesięcio- i siedemdziesięciolatkowie byli w stanie zapamiętywać szczegóły tak skutecznie, jak ich prawie pięćdziesiąt lat młodsi koledzy. Efekt ten trwał jednak „tylko” około 50 minut.

Elektryczna stymulacja mózgu – sposób na poprawę pamięci?

Mózg jest jak dyrygent orkiestry i używa rytmów o niskiej częstotliwości (czyli fal mózgowych) do przekazywania informacji – wyjaśnia dr Robert Reinhart, adiunkt na Uniwersytecie Bostońskim i jeden z głównych autorów badań. Wraz z wiekiem fale mózgowe synchronizują się inaczej niż kiedy jesteśmy młodzi. Za pomocą stymulacji elektrycznej (prądem przemiennym o wysokiej rozdzielczości) można doprowadzić jednak do ich resynchronizacji i pobudzić ich funkcjonowanie w obszarach mózgu odpowiedzialnych za pamięć roboczą w taki sposób, by zapamiętywać informacje tak sprawnie, jak w młodości. U sześćdziesięcio- i siedemdziesięciolatków efekt ten utrzymuje się jednak na razie tylko przez niecałą godzinę – około 50 minut od zakończenia stymulacji. Potem wszystko wraca do normy.

Naukowcy podkreślają, że mimo pozytywnych rezultatów dotychczasowych działań, nadal potrzebne są dalsze badania do sprawdzenia, w jaki sposób elektryczne stymulowanie fal mózgowych może pomóc np. w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych mózgu tj. alzheimer czy demencja. Ze względu na to, że wśród uczestników badania były tylko osoby zdrowe nie można wykluczyć, że w przypadku ludzi walczących z różnymi chorobami wyniki ulegną zmianie. Specjaliści sądzą jednak, że metoda ta może być pomocna także w przypadku młodych ludzi, u których za pomocą stymulacji fal mózgowych można zwiększyć zdolności poznawcze.

Przed Tobą sesja, seria ważnych testów i zaliczeń? Nie wpadaj w panikę! Sprawdź, w jaki sposób sprawić, by Twój umysł pracował na najwyższych obrotach – wtedy, kiedy najbardziej Ci na tym zależy!

Po rozum do głowy, czyli co robić, by nasz mózg działał sprawniej?

Zdaniem ekspertów nie warto jednak bagatelizować dotychczasowych rezultatów badań, ponieważ wiele wskazuje na to, że neurostymulacja przynosi dobre, choć na razie krótkotrwałe efekty m.in. w poprawie zdolności do rozpoznawania ludzkich twarzy, poruszania się w najbliższym otoczeniu, podejmowania najprostszych decyzji finansowych, czy pamiętania o tym, kiedy trzeba wziąć leki (co ma spore znaczenie w przypadku osób starszych). Badacze mają nadzieję na to, że stymulowanie fal mózgowych odegra ważną rolę w leczeniu wielu zaburzeń – od autyzmu po epilepsję i napady padaczkowe. Metoda ta może też być krokiem milowym do poprawy jakości życia seniorów, których pamięć pogarsza się wraz z wiekiem.

Czy podział na "umysły ścisłe" i "umysły humanistyczne" jest słuszny? Co na ten temat sądzą eksperci?

Zobacz również

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki