Najczęstsze objawy alergii na pyłki
Alergia, inaczej uczulenie jest nadmierną reakcją obronną układu odpornościowego na alergen, czyli substancję, która u zdrowych osób nie wywołuje żadnej reakcji. Alergia na pyłki jest alergią wziewną, w przypadku której uczulenie wywołują pyłki drzew i traw, ale też roztocza kurzu domowego czy pleśnie. Pylenie zwykle rozpoczyna się już w połowie lutego i trwa aż do końca października.
Główne objawy alergii na pyłki to:
- kichanie,
- wodnisty katar,
- zatkany nos,
- suchy kaszel,
- duszności,
- łzawienie oczu,
- przekrwienie spojówek,
- spuchnięte powieki,
- zmęczenie i ospałość,
- rozdrażnienie,
- swędzenie nosa i/lub gardła,
- świąd skóry.
Masz alergię na pyłki? Te sposoby pomogą ci zmniejszyć objawy
Objawy alergii na pyłki mogą pojawić się w każdym wieku, nawet jeśli nigdy wcześniej ich nie odczuwaliśmy. Dlatego jeśli pojawią się w okresie pylenia któreś z nich, to najlepszym sposobem na ich złagodzenie jest unikanie szkodliwego dla nas alergenu. Nie jest to jednak takie proste. Gdy na dworze robi się coraz cieplej, szkoda jest nie korzystać z pięknej pogody. Trudno jest się również całkowicie odizolować od krążących wszędzie mikroskopijnych drobinek, których nawet nie widać, a mogą dostać się do naszego organizmu na wiele różnych sposobów.
Warto wypróbować sposoby, które zmniejszą ilość otaczających nas pyłków oraz zniwelują tym samym nieprzyjemne objawy alergii na pyłki:
- Sprawdzaj w kalendarzu pylenia roślin, co teraz pyli i staraj się unikać wychodzenia z domu w okresie najwyższego stężenia pyłków.
- W ciągu dnia staraj się jak najmniej wychodzić z domu. Najlepsze pory na spacery dla alergików to wczesny ranek lub późny wieczór, gdy temperatura jest najniższa w ciągu dnia oraz zwiększa się wilgotność powietrza, a rosa wiąże cząsteczki pyłków i utrzymuje je przy ziemi, nie pozwalając im na unoszenie się w powietrzu.
- Po przyjściu z dworu zmieniaj ubranie, ponieważ osiadają na nim pyłki. Najlepiej od razu je upierz.
- Zwierzęta również mogą przynieść do domu pyłki roślin na swojej sierści. Staraj się unikać kontaktu z nimi tuż po ich przyjściu z zewnątrz.
- Nie susz prania na zewnątrz. Nie wywieszaj też pościeli do wietrzenia na dworze.
- Nie zostawiaj otwartego okna w sypialni na noc. Wietrz pomieszczenia wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, a okno w sypialni zamknij na 2-3 godziny przed położeniem się spać.
- Weź prysznic i umyj włosy przed snem.
- Zakładaj okulary przeciwsłoneczne, które uchronią oczy przed podrażnieniem nie tylko przez pyłki, ale też promienie słoneczne.
- Omijaj trawniki, na których leży świeżo skoszona trawa.
- Nie pal i unikaj miejsc zadymionych oraz o wysokim stężeniu smogu, ponieważ dym i smog mogą nasilać objawy alergii i wywoływać kaszel oraz duszności.
Jeśli powyższe rady nie pomagają ci zniwelować nieprzyjemnych objawów alergii i nawet zażywanie środków przeciwalergicznych dostępnych w aptece bez recepty nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, udaj się lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje cię do alergologa.
Bez skierowania z porady alergologa możesz skorzystać odpłatnie.
Zdrowy sen i alergia – czy to możliwe? Tak! Te sposoby pozwo...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Wsparcie psychologiczne dla ukraińskich dzieci