MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz tę grupę krwi? Grozi ci wczesny udar mózgu. Z badań wynika też, kto jest mniej narażony na udar niedokrwienny przed 60. rokiem życia

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
W przypadku udaru liczy się każda minuta. Od jego wystąpienia do przeprowadzenia w szpitalu zabiegów ratujących życie i zdrowie musi minąć najwyżej kilka godzin.
W przypadku udaru liczy się każda minuta. Od jego wystąpienia do przeprowadzenia w szpitalu zabiegów ratujących życie i zdrowie musi minąć najwyżej kilka godzin. freebird2000/123RF
Niedokrwienny udar mózgu to najczęstszy rodzaj udaru tego narządu, który jest główną przyczyną niepełnosprawności w krajach zachodnich, a u co trzeciego pacjenta prowadzi do śmierci. Zagrożenie wbrew pozorom dotyczy nie tylko seniorów – tzw. wczesny udar mózgu zdarza się także osobom w wieku poniżej 60 lat. Jego wystąpieniu okazuje się sprzyjać jedna z grup krwi, podczas gdy posiadanie innej wiąże się z rzadszymi incydentami tego typu, co stwierdzono w badaniach. Zobacz szczegóły.

Spis treści

Udar niedokrwienny mózgu i geny

Rodzaj grupy krwi może mieć związek z ryzykiem wczesnego udaru – wynika z analizy badań przeprowadzonych w Szkole Medycznej Uniwersytetu Maryland (UMSOM), o czym badacze donoszą na łamach „Neurology”. Badania są na tyle ważne, że udar niedokrwienny jest on najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u dorosłych, a na skutek niedokrwienia mózgu i jego powikłań umiera 1 na 3 pacjentów.

Zobacz: Udar mózgu może nastąpić we śnie lub tuż po przebudzeniu. Zobacz, czym jest „wake-up stroke” i jak rozpoznać objawy takiego porannego udaru mózgu.

W pracy uwzględniono dane pochodzące z 48 badań genetycznych ok. 17 tys. osób dorosłych poniżej 60. roku życia, które dotyczyły udarów niedokrwiennych mózgu – takich, które są spowodowane zablokowaniem dopływu krwi do tego narządu (dla przypomnienia: drugim i niebadanym tu, jest udar krwotoczny, czyli wylew krwi do mózgu). Grupę porównawczą stanowiło 600 tys. zdrowych osób, które nigdy nie miały udaru.

Udar mózgu to incydent sercowo-naczyniowy, który bezpośrednio zagraża życiu i zdrowiu. Liczba przypadków wczesnego udaru niestety rośnie, a osoby, które go przeżyły, często nie odzyskują pełnej sprawności.

W ramach nowego przedsięwzięcia naukowcy zidentyfikowali genetyczne warianty związane z udarem niedokrwiennym mózgu i znaleźli związek między tym zdarzeniem zachodzącym przed 60. rokiem życia a regionem chromosomów z genami determinującymi grupę krwi.

Przeczytaj też: Cichy udar często nie daje objawów lub można je przeoczyć. Jak je rozpoznać? Sprawdź, komu najbardziej zagraża niemy zawał mózgu.

Te grupy krwi wpływają na ryzyko niedokrwiennego udaru mózgu

W badaniu ustalono, że uczestnicy badania, u których wystąpił wczesny udar, częściej mieli grupę krwi A. Rzadziej byli to natomiast pacjenci grupą krwi 0, w porównaniu z osobami doznającymi późnego udaru i tymi, u których udar nie wystąpił wcale. W porównaniu do grupy kontrolnej, osoby z wczesnymi oraz późnymi udarami częściej miały grupę krwi B.

Po uwzględnieniu czynników takich, jak płeć oraz innych, udało się ująć stwierdzony związek dotyczący grupy krwi i wczesnych udarów w kontekście liczbowym. Nie znaleziono przy tym tak silnej zależności dla udarów późnych.

U osób z grupą krwi A stwierdzono o 16 proc. większe ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu przed 60. rokiem życia niż u ludzi z innymi grupami krwi. Natomiast u osób z grupą krwi 0 występowało o 12 proc. niższe zagrożenie takim udarem.

Autorzy badania pocieszają, że korelacja oznacza umiarkowany wzrost ryzyka udaru niedokrwiennego u osób z grupą krwi A i nie powinni obawiać się go przed sześćdziesiątką.

Przyczyna tej zbieżności nie jest przy tym znana, ale najprawdopodobniej ma związek z czynnikami krzepnięcia krwi, takimi jak płytki krwi i krążące w niej białka, które biorą udział w powstawaniu skrzepów. Już wcześniejsze badania sugerowały, że osoby z grupą A są nieco bardziej narażone na rozwój zakrzepicy żył głębokich w nogach.

Jak zmniejszyć zagrożenie udarem?

Choć badacze nie zalecają specjalnych badań w przypadku grupy A, osoby takie na pewno skorzystają na wprowadzeniu zmian stylu życia redukujących zagrożenie udarem. Dotyczy to kontroli ciśnienia tętniczego, poziomu cholesterolu i cukru we krwi, a także rzucenie palenia i utrata wagi w przypadku otyłości. Polecana jest zwłaszcza dieta śródziemnomorska, która obfituje w warzywa i owoce, oliwę z oliwek, ryby, nasiona roślin strączkowych, oleistych i zbożowych, a także jej modyfikacja przeciw nadciśnieniu o nazwie DASH. Niezbędny jest ponadto codzienny ruch, poczynając od 10 minut każdego dnia.

Zobacz: Te osoby nie powinny ćwiczyć, bo grozi im udar mózgu! Należysz do tej grupy? Zobacz, kiedy aktywność fizyczna jest niebezpieczna

Jeśli jednak ktoś cierpi na arytmię lub niezdiagnozowaną nieregularną pracę serca, powinien zgłosić się do specjalisty, bo tego rodzaju zaburzenia istotnie zwiększają ryzyko niedokrwiennego udaru mózgu. Większe zagrożenie udarem dotyczy też kobiet z endometriozą.

Uszkodzenia spowodowane niedotlenieniem mózgu obejmują bowiem nie tylko osłabienie i problemy z mową czy pamięcią, ale także ślepotę, paraliż, śpiączkę i śmierć. Profilaktykę warto więc zacząć jak najwcześniej, zwłaszcza że w krajach rozwiniętych 10-15 proc. udarów występuje u osób przed pięćdziesiątką.

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Masz tę grupę krwi? Grozi ci wczesny udar mózgu. Z badań wynika też, kto jest mniej narażony na udar niedokrwienny przed 60. rokiem życia - Strona Zdrowia

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki