Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz te objawy? To może być rak gardła. Zwróć uwagę na te objawy!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Jednym z rzadziej pojawiających się nowotworów jest rak gardła. Choć dotyczy on zwykle 1% nowotworów złośliwych u mężczyzn oraz 0,2% nowotworów u kobiet, wciąż jednak może okazać się problemem, z którym przyjdzie się mierzyć nam lub naszym bliskim. Po czym poznać, że nas zaatakował? Jak wyglądają objawy i diagnostyka? Jak leczyć raka gardła? SPRAWDŹCIE! >>>>
Jednym z rzadziej pojawiających się nowotworów jest rak gardła. Choć dotyczy on zwykle 1% nowotworów złośliwych u mężczyzn oraz 0,2% nowotworów u kobiet, wciąż jednak może okazać się problemem, z którym przyjdzie się mierzyć nam lub naszym bliskim. Po czym poznać, że nas zaatakował? Jak wyglądają objawy i diagnostyka? Jak leczyć raka gardła? SPRAWDŹCIE! >>>>Pixabay
Jednym z rzadziej pojawiających się nowotworów jest rak gardła. Choć dotyczy on zwykle 1% nowotworów złośliwych u mężczyzn oraz 0,2% nowotworów u kobiet, wciąż jednak może okazać się problemem, z którym przyjdzie się mierzyć nam lub naszym bliskim. Po czym poznać, że nas zaatakował? Jak wyglądają objawy i diagnostyka? Jak leczyć raka gardła?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Dlaczego mężczyźni częściej są na niego narażeniu?

Statystyki zachorowań są nieubłagane i wyraźnie pokazują, że rak gardła o wiele częściej dotyka mężczyzn. Nie dzieje się tak bez przyczyny. To właśnie mężczyźni mają zdecydowanie większą skłonność do sięgania po wszelkiego rodzaju używki, a to one są zazwyczaj przyczyną raka gardła. Palenie papierosów (zwłaszcza nałogowe), nadużywanie alkoholu oraz żucie tytoniu kojarzy się zwykle z mężczyznami, choć nie brakuje kobiet również mających z tym problemy. W przypadku alkoholu źródłem problemu nie jest wyłącznie alkohol wysokoprocentowy, ale również i częste picie np. piwa.

Polecamy

W jakim wieku zwykle atakuje nas rak gardła?

W większości przypadków diagnoza raka gardła występuje u osób w średnim i podeszłym wieku. Należy jednak pamiętać o tym, że w sporadycznych przypadkach nowotwór ten jest również diagnozowany u osób młodych. Zwykle jednak schorzenie rozwija się niezauważone przez lata i dopiero jego zaawansowane stadium jest rozpoznawane.

Co zwiększa ryzyko rozwoju raka gardła?

Przede wszystkim źródłem rozwoju raka gardła jest nadużywanie wspomnianych wcześniej używek. Choć lwią część przypadków można przypisać nadmiernemu paleniu papierosów lub nadużywaniu alkoholu, nie brakuje również innych źródeł problemu. Do czynników ryzyka zalicza się m.in. infekcje wirusowe, zwłaszcza HPV, czyli zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Problemem jest także zakażenie wirusem Epsteina - Barr (EBV)

Polecamy

Z czego powinniśmy zrezygnować?

W celu uniknięcia raka gardła powinniśmy przede wszystkim postawić na ograniczenie szkodliwych używek. Choć nie zlikwiduje to ryzyka w 100 procentach, znacząco może pomóc nam zmiana trybu życia. Jednocześnie w ten sposób uchronimy się przed wieloma innymi potencjalnymi chorobami, więc opcja ta wydaje się być wskazana. Palenie papierosów i nadmierne picie alkoholu może doprowadzić m.in. do raka krtani, płuc, trzustki czy też wątroby.

Najnowsze badania dowodzą, że alkohol jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia nawet w niewielkich ilościach. To właśnie przez ten trunek dochodzi do akumulacji żelaza w mózgu. Co to dokładnie oznacza? Jakie choroby może to spowodować? Jak dużym problemem jest picie alkoholu?

Alkohol jest gorszy niż sądzisz! Może doprowadzić do Alzheim...

Rak gardła - objawy

Wśród wczesnych objawów raka gardła wyróżnia się:

  • uczucie zatkania nosa,
  • uczucie ściekania wydzieliny z tyłu gardła,
  • dyskomfort i ból w gardle, które utrzymują się przez dłuższy czas (pieczenie i drapanie),
  • uczucie obecności ciała obcego w gardle.

Polecamy

Jak widać, objawy te nie są typowe wyłącznie dla tej choroby. Niemniej jednak przy ich występowaniu koniecznie powinniśmy udać się do lekarza na diagnozę. W przypadku stadium zaawansowane powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • powiększone węzły chłonne,
  • niezwykle nieprzyjemny zapach z ust,
  • krwawienie gardła,
  • brak apetytu oraz ból podczas spożywania pokarmów,
  • pojawienie się przerzutów w mózgu.

Specyficzne objawy mogą też zależeć od miejsca w gardle, w którym rozwija się. Rak gardła w praktyce może się rozwinąć w kilku obszarach gardła. Wyróżnia się tu część ustną gardła, część krtaniową oraz część nosową.

Polecamy

Jak się diagnozuje raka gardła?

Prawidłowa diagnostyka raka gardła wymaga przede wszystkim dokładnego badania lekarskiego. Tu wymagane jest wykonanie badań palpacyjnych oraz laboratoryjnych, które oczywiście zleca lekarz. Zależnie od dokładnego podejrzenia choroby wykonuje się np. RTG klatki piersiowej. Niezbędna jest również tomografia komputerowa obszaru szyjnego.

Leczenie raka gardła

Podstawą prawidłowego radzenia sobie z rakiem gardła, podobnie jak z innymi chorobami nowotworowymi jest leczenie onkologiczne. We wczesnych etapach choroby możliwe jest leczenie radiologiczne, a także chirurgiczne. Możliwa jest również chemioterapia. W przypadku zaawansowanego etapu jest możliwe wyłącznie leczenie paliatywne, czyli zmniejszanie cierpienia chorego w czasie tej terminalnej choroby. Im później wykryje się raka gardła, tym mniejsze są szansę na wyleczenie choroby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Masz te objawy? To może być rak gardła. Zwróć uwagę na te objawy! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki