Masz wolne miliony? Kupuj auta klasyczne, stare znaczki i...

  Masz wolne miliony? Kupuj auta klasyczne, stare znaczki i wina

  Oliver Moody

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wyobraź sobie na chwilę, że jesteś bogaty. Bajecznie bogaty - jak sławni i znani, bez przerwy podróżujący po świecie samolotami. Może masz nawet własny odrzutowiec. Teraz chcesz gdzieś korzystnie ulokować swoją kasę. W jakimś bezpieczniejszym - i bardziej zabawnym, chociaż powaga to akurat zaleta - miejscu niż bank. Masz jakieś pomysły?

  Nie? Zdaniem czołowej międzynarodowej firmy doradczej w dziedzinie nieruchomości Knight Frank, mającej siedzibę w Londynie, osoby ultrabogate mają się naprawdę znakomicie i wydają ogromne pieniądze. Dodajmy, że chodzi o ludzi posiadających majątek grubo wyższy od miliona dolarów wymaganego, by zaliczać się do grupy osób o "wysokiej wartości majątku netto".

  W ubiegłym roku na przykład wśród inwestorów dysponujących majątkiem przekraczającym 30 mln dol. ostro podskoczył wskaźnik zakupów luksusowych nieruchomości w takich miejscach jak Londyn czy Nowy Jork. Wzrósł także poziom tzw. investments of passion, czyli inwestycji w takie przedmioty, jak: sztuka, stare, klasyczne auta czy wreszcie rzadkie gatunki win. Zakup taki stanowi zarówno zaspokojenie potrzeby luksusu, kolekcjonerstwa, jak i korzystnego inwestowania.

  Zatrzymajmy się na chwilę przy klasycznych samochodach, które mają ogromne przebicie na aukcjach. Nie brakuje głosów, że klasyczne auta pędzą przed siebie z prędkością światła, zostawiając daleko w tyle wino i dzieła sztuki. Nawet złoto skazane jest na egzystowanie w obłoku klasycznych spalin zostawionych za sobą przez kilkudziesięcioletnie Bugatti i Ferrari.

  Co prawda takie zabytkowe autka praktycznością nie grzeszą, jednak inwestorom to nie przeszkadza, gdyż to nie dla liczby koni mechanicznych decydują się na nie wydawać fortuny, lecz dla ich wartości, która w okresie minionej dekady wzrosła ponad czterokrotnie (dokładniej o 430 proc.), przyznając im tym samym pierwsze miejsce w kategorii najbardziej opłacalnych inwestycji.

  Według Edwarda Bridger-Stille'a, dyrektora działu nauk historycznych w muzeum w brytyjskim Brooklands, za tajemnicą sukcesu - czyli w tym wypadku szalonego przyrostu wartości - stoi kurcząca się liczba klasycznych modeli Bugatti, Aston Martin i Ferrari. Tych samochodów po prostu już się nie produkuje, toteż nic dziwnego, że wartością prześcigają wszystko inne, łącznie ze złotem.

  Ale nie rezygnujmy z lokali w najbardziej pożądanych miejscach czy to Londynu, Nowego Jorku, czy innych miast na świecie. Międzynarodowa firma doradcza w dziedzinie nieruchomości Knight Frank orzekła 7-procentowy wzrost na swoim wskaźniku wartości inwestycji luksusowych w ciągu minionego roku. Jednak należy pamiętać, że poszczególne wzrosty wartości różnią się między sobą w zależności od tego, o jaki rodzaj luksusowego dobra się rozchodzi. I tak, dzieła sztuki wzrosły o 183 proc. w ciągu ostatnich 10 lat, drogie zegarki o 83 proc., natomiast piękna biżuteria o 146 proc. W tym samym czasie indeks akcji spółek giełdowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie wzrósł o 55 proc.

  Oscarową rolę na rynku inwestycyjnym odegrały również… rzadkie znaczki i monety, które wzrosły aż o 255 proc. Ten konkretny wzrost ma akurat ciekawe podłoże: wśród amerykańskich inwestorów popularyzuje się trend urozmaicenia inwestycji, co ma pomóc im w odseparowaniu swoich oszczędności od swojej ojczyzny, gdyż rozpowszechniane jest przekonanie, iż prezydent Obama zniszczy doszczętnie gospodarkę. No, cóż, podrywanie kobiet na klaser pełen znaczków nie jest tak efektywnym sposobem jak zabranie jej w romantyczną podróż na pokładzie swojego jachtu, jednak to pierwsze z pewnością zapewni stały przyrost wartości.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny