Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2013: pierwszy dzień egzaminów

Maciej Kałach
Matura 2013: Natalia Piguła, Miss Polonia Województwa Łódzkiego i absolwentka XX LO w Łodzi przed maturą ucięła sobie drzemkę.
Matura 2013: Natalia Piguła, Miss Polonia Województwa Łódzkiego i absolwentka XX LO w Łodzi przed maturą ucięła sobie drzemkę. Grzegorz Gałasiński
Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie złożyła tamtejszej policji doniesienie w sprawie osób zachęcających do kupna testów, przedstawianych jako arkusze matury 2013. CKE potwierdziła, że w doniesieniu jest też wątek, zgłoszony przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łodzi. OKE poinformowała swoją centralę o internaucie, przedstawiającym się jako Tomasz Winkler, który za 100 zł oferował test z dowolnego przedmiotu maturalnego. Winkler w korespondencji z potencjalnym "klientem" przekonywał, że jego znajomy pracuje w drukarni, współpracującej z CKE. Wspominał również o 300 zadowolonych "klientach" w ciągu ostatnich trzech lat swojej działalności.

Sprawę wstępnie bada również łódzka policja.

- Od weekendu pewne czynności prowadzi wydział do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Na tym etapie nie wszczęto postępowania przygotowawczego. Trwają sprawdzenia - informuje podinspektor Joanna Kącka, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

We wtorek Winkler nie sprzeda już żadnego arkusza - przynajmniej z języka polskiego. Od godz. 9 zadania i tematy wypracowań z poziomu podstawowego tego przedmiotu nie są już tajemnicą dla prawie 22 tys. maturzystów, zdających egzamin w województwie łódzkim.

Około 20 tegorocznych absolwentów jeszcze w poniedziałek po południu prosiło o powodzenie opatrzność - na specjalnej mszy świętej w intencji egzaminów w Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi.

Inni byli zajęci planowaniem, w jaki sposób użyją w wypracowaniu słowa "szałas", bo na Facebooku powstała grupa, zakładająca wstawienie "szałasu" niezależnie od zadanego tematu. Akcja nie jest zupełną nowością - przed rokiem maturzyści umawiali się na używanie "kaktusa", dwa lata temu wstawiali "mleko", a przed trzema - "kozę".

"Szałasem" nie zawraca sobie głowy Natalia Piguła, Miss Polonia Województwa Łódzkiego i absolwentka XX Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. W ostatnie popołudnie przed maturą miss ucięła sobie drzemkę.

- Stres daje o sobie znać, nie czuję się najlepiej - mówiła w poniedziałek po południu Natalia Piguła, która najbardziej obawia się egzaminu z języka polskiego, za to środowego z matematyki - wcale. Z tego przedmiotu ma bowiem piątkę na świadectwie ukończenia LO. Natalia podejdzie do egzaminów z długopisem od jej matematyczki. Podkreśla, że to nie zabobon, tylko gest o symbolicznym znaczeniu.

Jednak większość tegorocznych maturzystów wciąż wierzy w przesądy. Instytut Monitorowania Mediów opracował analizę, z której wynika, że dyskutując w internecie maturzyści najczęściej zalecają sobie nieścinanie włosów (ponad połowa rad), na drugim miejscu jest zaś kopniak na szczęście i założenie czegoś czerwonego (po kilkanaście procent udzielanych rad). Nikt nie wnosi już maskotek na salę, a to za sprawą Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, która tego zakazała.

Wtorek jest szczególnie trudnym dniem dla kadry IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Rozpoczęcie matury pokryje się tam z kolejnym dniem egzaminów międzynarodowej matury, zdawanej w języku angielskim. Trwa ona od czwartku.

- Uczniowie mają już za sobą arkusze m.in. z literatury i ekonomii, dziś zdają psychologię - opowiada Małgorzata Kudra, koordynator programu międzynarodowej matury IBDP w IV LO.

W tym roku szkolnym program kończy w czwórce 42 absolwentów. Co najmniej kilku z nich zdecyduje się na studia za granicą.

***

Świadectwa dostaną w czerwcu
Warunkiem uzyskania świadectwa dojrzałości jest zaliczenie trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych oraz dwóch ustnych. Każdy absolwent musi zdać na poziomie podstawowym testy z języka polskiego, matematyki (powróciła do zestawu obowiązkowego w 2010 roku) oraz wybrany język obcy. Test jest zaliczony, gdy absolwent zdobędzie 30 procent punktów możliwych do uzyskania. Ustnie maturzysta prezentuje się przed komisją nauczycieli, wygłaszając prezentację maturalną na opracowany temat z języka polskiego (ta forma zniknie w 2015 roku, zastąpi ją losowanie pytania) oraz odpowiadając na pytania z języka obcego.

Maturzysta może dobrać sobie do sześciu przedmiotów dodatkowych, zdawanych pisemnie, aby uzyskać więcej punktów, potrzebnych do skutecznego starania się o przyjęcie na wybrany kierunek studiów.

Pisemne matury trwają od 7 do 28 maja. Pierwszego dnia odbywa się obowiązkowy egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, we wtorek obowiązkowa podstawa z matematyki. 9 maja testy z najczęściej wybieranego języka obcego - angielskiego. Rano łatwiejsza część, a po południu trudniejsza. 10 maja pierwszy tydzień matur zakończy się egzaminami z rozszerzonej matematyki oraz polskiego. Najpóźniej pisemne egzaminy zakończą miłośnicy języka włoskiego - testy z tego języka dopiero 28 maja.

Także w dniach 7 - 28 maja trwają egzaminy ustne z języka obcego i z polskiego.

Świadectwa dojrzałości trafią do szkół 28 czerwca.

Kto nie zda w maju, bo polegnie na jednym z obowiązkowych sprawdzianów, ma szansę zdobyć świadectwo dojrzałości późnym latem. 27 sierpnia odbędzie się poprawka z obowiązkowych przedmiotów pisemnych, zaś w dniach 26 -30 sierpnia poprawki z egzaminów ustnych.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki