Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA 2015. Które technikum w Łodzi najlepiej przygotowało uczniów? [RANKING]

Maciej Kałach
Łukasz Kasprzak/archiwum Dziennika Łódzkiego
Po raporcie na temat ogólniaków prezentujemy technika, w których najlepiej wypadły matury 2015

Wśród techników nie znajdziemy szkół, w których średnia z najważniejszych przedmiotów przekracza 90 proc. punktów możliwych do zdobycia. Jednak trzeba pamiętać, że technika przygotowują nie tylko do matury (i ewentualnego studiowania), ale i do wykonywania zawodu.

ZOBACZ TEŻ: Które łódzkie licea są najlepsze?

Aby zdobyć świadectwo dojrzałości, absolwent musiał zaliczyć pisemne egzaminy na poziomie podstawowym z języka polskiego oraz wybranego obcego (najczęściej był to angielski) i z matematyki.

Na egzaminie podstawowym z języka polskiego najlepsi okazali się absolwenci Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich (zestawienia przygotowaliśmy korzystając z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi).

Źródło: OKE Łódź

Angielski i matematyka w łatwiejszej - obowiązkowej wersji - najlepiej wypadły w Technikum nr 10 w Eeektroniku, czyli w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10.

Źródło: OKE Łódź

Źródło: OKE Łódź

Jeśli młodzież nie decydowała się na język angielski, najczęściej wybierała niemiecki. Tu z podstawy najlepsi okazali się absolwenci Technikum nr 3 w ZSP nr 3 ze średnią 63 proc. (ta placówka przyjaźni się ze szkołą logistyków w Stuttgarcie), zaś wicelider, czyli elektronik - miał przeciętną 62 proc.

W technikach młodzież dużo rzadziej niż w ogólniakach decyduje się na zdawanie egzaminów dodatkowych, dających ważne punkty przy ubieganiu się o studia. To zmieni się za rok, gdy absolwent technikum będzie musiał wybrać przynajmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym (jednak w tym wypadku słaby wynik nie przekreśli szans na świadectwo dojrzałości).

CZYTAJ TEŻ: Matura 2015 w Łodzi. Na początek maturzyści zdawali język polski

Dziesiątkę najlepszych szkół wybraliśmy przy uwzględnieniu dodatkowego egzaminu z rozszerzenia z języka angielskiego. Na czele znów znalazło się technikum elektronika (lepszą średnią - 71 proc., uzyskało z tego przedmiotu trzech wychowanków Technikum nr 20 w ZSP nr 20, jednak, tak jak wczoraj w przypadku liceów ogólnokształcących, przyjęliśmy zasadę uwzględniania szkół, gdzie do przedmiotu podeszło co najmniej pięciu absolwentów).

Źródło: OKE Łódź

Bardzo trudno wytypować dziesiątkę po rozszerzonych egzaminach z przedmiotów ścisłych oraz przyrodniczych. Dla przykładu z matematyki średnia najlepszego Technikum nr 17 w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych to 32 proc.

Z rozszerzonej geografii najwyższą średnią uzyskali absolwenci Technikum nr 13 w Zespole Szkół Geodezyjno-Technicznych (55 proc.).

Zobacz też:

"Drodzy maturzyści, daliście radę". Absolwenci szkół średnich poznali wyniki egzaminów. Źródło: TVN24/X-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki