Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA 2016. Chemia - trudny egzamin na zakończenie drugiego tygodnia matur

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W piątek rano (13 maja) 2,2 tys. z 18 tys. absolwentów ogólniaków i techników w Łódzkiem zdawało egzamin z chemii. Po południu 5,1 tys. pisało geografię.

- To był najtrudniejszy arkusz z chemii od kilku lat. Przygotowując się do tego egzaminu, rozwiązałam mnóstwo zestawów z poprzednich matur: w porównaniu z nimi pojawiło się dużo zadań ze związkami nieuwzględnianymi wcześniej w testach - mówiła po wyjściu z sali Ewelina, absolwentka XXV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. - Sporo osób, które wybrały chemię ze względu na spodziewane punkty potrzebne w rekrutacji na Uniwersytet Medyczny, szybko stwierdziło, że nie da rady: odpuszczało już po półgodzinie pisania.

Na szczęście chemii nie można nie zdać - pisana rano na poziomie rozszerzonym jest jednym z przedmiotów nieobowiązkowych, przydającym się w naborze na studia. Podobnie jak popołudniowa geografia. Ten przedmiot to trzecie najpopularniejsze rozszerzenie wśród maturzystów z Łódzkiego (po angielskim i matematyce). Uchodzi jednak za przedmiot wybierany przez maturzystów, którzy niekoniecznie pójdą na studia albo nie wiedzą jeszcze, co studiować. Natomiast do napisania co najmniej jednego rozszerzenia (można to zrobić na zero punktów) zmuszają zasady matury.

Danuta Zakrzewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, dotychczasowy przebieg matur w regionie ocenia jako bardzo spokojny. Na stronie internetowej OKE pojawił się wprawdzie komunikat adresowany do pracowników szkół, aby nie mylili arkuszy starej matury (dla części zdających poprawki) z arkuszami dla tegorocznych absolwentów, ale Zakrzewska wyjaśnia, że komunikat to tylko profilaktyka - po incydencie ze Śląska, gdzie dziewięciu maturzystom mylnie wydano arkusze, przez co czeka ich powtórka egzaminu z jęz. polskiego.

W naszym regionie najpoważniejszym incydentem pozostaje zdarzenie z początku tego tygodnia, czyli unieważnienie egzaminu pisemnego jednemu z maturzystów, ponieważ wniósł na salę zakazany telefon, który zadzwonił, bo numer zdającego wybrała jego mama...

W poniedziałek fizyka i astronomia (1,7 tys. zdających), we wtorek historia (1,3 tys.). Ostatni egzamin pisemny odbędzie się 24 maja (przedmioty w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych). Do 21 maja trwają, według terminarza ustalonego w szkołach, obowiązkowe ustne egzaminy z jęz. polskiego, a do 27 maja - ustne sprawdziany z języka obcego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki