Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA 2017. Czy WOS będzie „polityczny”?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
MATURA 2017. Czy WOS będzie „polityczny”?
MATURA 2017. Czy WOS będzie „polityczny”? Grzegorz Gałsiński
Ponad 5 tysięcy maturzystów z województwa łódzkiego zdawało wczoraj matematykę na poziomie rozszerzonym. Dziś wiedza o społeczeństwie.

Nieskończone ciągi liczbowe, dzielenie wielomianów i mnóstwo innych pułapek czekało we worek rano na śmiałków, którzy zdecydowali się napisać dodatkowy egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym (każdy maturzysta musi wybrać jeden egzamin dodatkowy - w tym roku najczęściej jest to angielski). Jeśli np. obowiązkowy poziom podstawowy z matematyki zdawało w piątek 80 absolwentów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Łodzi, to wczorajsze rozszerzenie - co czwarty z nich (podobne proporcje były w szkołach całego regionu).

- Wychodzili z egzaminu trochę zmęczeni, ale zadowoleni i dumni z podjętego wyzwania - opowiadał Janusz Bęben, dyrektor ZSP nr 3.

Uzdolnieni matematycznie maturzyści często trafiają na Politechnikę Łódzką oraz „ścisłe” wydziały Uniwersytetu Łódzkiego, ale i Uniwersytet Medyczny uwzględnia punkty z rozszerzonej matematyki w naborze na studia lekarskie.

**

MATURA USTNA POLSKI 2017 TEMATY 9.05: Pytania na maturze ustnej z polskiego 9 maja 2017 [PYTANIA]

**

We wtorek po południu rozpoczął się egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej. Dla jedynie 9 absolwentów z 2017 r. zgłoszonych na ten test przez szkoły ponadgimnazjalne z województwa łódzkiego.

W środę 10 maja od rana najbardziej „upolityczniony” z maturalnych egzaminów, czyli wiedza o społeczeństwie. Przed rokiem twórcy arkusza z WOS pytali m.in. o działania władz Polski w obecnym wieku mające zwiększać dzietność - więc maturzyści najczęściej wymieniali program „Rodzina 500 plus”. Z kolei w 2015 r. autorzy testu pytali np. o wady i zalety systemu większościowego w wyborach do parlamentu - akurat, kiedy trwała dyskusja o okręgach jednomandatowych w Polsce.

Przed rokiem twórcy arkusza pytali o programy zwiększające dzietność

WOS nie jest popularnym przedmiotem: w naszym regionie na 18 tys. absolwentów z 2017 r. znalazło się ok. 2 tys. zdających wiedzę o społeczeństwie. W dodatku WOS uchodzi za przedmiot trudny - w 2016 r. średni wynik z tego egzaminu w Łódzkiem to tylko 26 proc. punktów z możliwych do zdobycia. Gdyby obowiązywał limit 30 procent punktów, koniecznych, aby zaliczyć ten test (jak na przedmiotach obowiązkowych), przeciętny miłośnik WOS „oblałby” na nim świadectwo dojrzałości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki