1/8
Jedno jest pewne: do wyboru będzie napisanie rozprawki albo...
fot. Przemyslaw Swiderski

Do wyboru: rozprawka albo wiersz

Jedno jest pewne: do wyboru będzie napisanie rozprawki albo interpretacji tekstu lirycznego – czyli wiersza. Ale warto zapoznać się z naszymi typami dzieł (na kolejnych slajdach), na których może być oparty temat z polskiego podczas matury 2018.

2/8
Egzamin z polskiego w obecnej formule (dostosowany do...
fot. Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza

Egzamin z polskiego w obecnej formule (dostosowany do podstawy programowej, według której uczyli się obecni maturzyści) po raz pierwszy odbył się w 2015 r. Jednak w 2014 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała - dla szkół przeprowadzających "państwową" maturę próbną - arkusz, w którym znalazł się temat:

"Czy odkupienie winy zwalnia człowieka z odpowiedzialności za wyrządzone krzywdy? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, do całego utworu oraz do innego tekstu kultury."

W 2016 r. - już na prawdziwej maturze – pojawił się inny temat związany z twórczością narodowego wieszcza:

"Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. IV Adama Mickiewicza i do innych tekstów kultury."

Mickiewicz w arkuszach CKE co dwa lata? Czemu nie? Powrót "Pana Tadeusza" przetestowanego podczas "państwowej" próbnej matury 2014 wydaje się całkiem prawdopodobny...

3/8
Dzieło Gustawa Herlinga-Grudzińskiego pojawia się w...
fot. archiwum

"Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Dzieło Gustawa Herlinga-Grudzińskiego pojawia się w oficjalnym informatorze CKE na temat matury z polskiego w obecnej formule, jednak w latach 2015-2017 nie zostało wykorzystane podczas układania tematu na egzamin. Temat z informatora brzmi:

"Czy szczególne okoliczności mogą usprawiedliwić postępowanie sprzeczne z podstawowymi zasadami etyki? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i do innych tekstów kultury."

4/8
Trudno o mniej oryginalny typ. Ale, z drugiej strony,...
fot. Bartlomiej Ryzy/ Polskapresse

"Lalka" Bolesława Prusa

Trudno o mniej oryginalny typ. Ale, z drugiej strony, "Lalka" pojawiła się w temacie rozprawki maturalnej w obowiązkowej części egzaminu z polskiego w 2015 r. – a potem już nie. Może czas na jej powrót? Ale raczej nie w kontekście dylematów Wokulskiego, związanych z wartością pracy. O niej (na podstawie fragmentu dzieła Antoine'a de Saint-Exupéry'ego) było w temacie z 2017 r.
Na pewno warto przyjrzeć się Wokulskiemu w kontekście jego postawy wobec prób odzyskania niepodległości przez Polskę: mamy przecież 100-lecie jej zdobycia.

Temat z 2015 r.:

"Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury."

Temat z 2017 r.:

"Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi, planety ludzi Antoine'a de Saint-Exupéry'ego oraz do wybranych tekstów kultury."

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Znane są już plany miasta na półkolonie letnie dla dzieci

Znane są już plany miasta na półkolonie letnie dla dzieci

Strzelanina podczas napadu rabunkowego na kantor! Ruszył proces

Strzelanina podczas napadu rabunkowego na kantor! Ruszył proces

7 mało znanych miejsc w Tatrach na wycieczki bez tłumów. To oazy spokoju

7 mało znanych miejsc w Tatrach na wycieczki bez tłumów. To oazy spokoju

Zobacz również

Daminika, partnerka Marcina Hakiela, nie myśli o Katarzynie Cichopek

Daminika, partnerka Marcina Hakiela, nie myśli o Katarzynie Cichopek

Strzelanina podczas napadu rabunkowego na kantor! Ruszył proces

Strzelanina podczas napadu rabunkowego na kantor! Ruszył proces