Matura 2020 od 8 czerwca i tylko pisemna. Reakcje nauczycieli ze szkół województwa łódzkiego

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Maturzyści będą zdawać egzaminy w dniach 8-29 czerwca. Dyrektorzy szkół w naszym regionie czekają na procedury przeprowadzania testów podczas epidemii >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>
Maturzyści będą zdawać egzaminy w dniach 8-29 czerwca. Dyrektorzy szkół w naszym regionie czekają na procedury przeprowadzania testów podczas epidemii >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>screen z transmisji (na FB) wystąpienia ministra edukacji narodowej
Udostępnij:
Maturzyści będą zdawać egzaminy w dniach 8-29 czerwca. Nie będzie ich części ustnej. Ósmoklasiści podejdą do sprawdzianu na koniec podstawówki w terminie 16-18 czerwca. Szkoły dalej pracują zdalnie, co najmniej do 24 maja. Te decyzje ogłosił w piątek (24 kwietnia) rząd. Dyrektorzy szkół w naszym regionie czekają na procedury przeprowadzania testów podczas epidemii.

– Z wyprzedzeniem informujemy o terminach egzaminów – mówił Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej. –Zależało nam na tym, by je przeprowadzić tak, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony, a z drugiej strony, by przeprowadzić je maksymalnie bezpiecznie.

Matura 2020 bez części ustnej

Właśnie bezpieczeństwem MEN uargumentowało rezygnację z części ustnej matury (każdy absolwent musiał dotąd zaliczyć ustne egzaminy z języka polskiego i wybranego obcego). Już przed tygodniem obawę przed taką decyzją na łamach „DŁ” wyraził znany łódzki nauczyciel Dariusz Chętkowski.

– Jeśli w jednym roku nie będzie matury ustnej, czy w następnym zostanie przywrócona? Brakuje zaufania do rządzących, aby pozwolić na taki precedens. Po nim zaraz zaczęłyby się wyliczenia, ile zaoszczędził budżet – mówił.

Przeczytaj wywiad z Dariuszem Chętkowskim

Matura 2020. Dyrektorzy czekają na procedury

A jak w piątek (24 kwietnia) reagowali nauczyciele?

Janusz Bęben, dyrektor Technikum nr 3 w Łodzi, zaczął liczyć, czy będzie potrzebował więcej pracowni i kadry na matury niż co roku, skoro zwykle ustawiał ławki co metr-półtora, a obecnie za pożądany dystans społeczny uznaje się dwa metry. – Czekamy na procedury – mówił dyrektor. – No i nauczyciele będą bez normalnych wakacji.

Skąd to twierdzenie? Bo nauczyciele z regionu oceniają, jako współpracownicy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, arkusze maturzystów i ósmoklasistów. A sprawdzanie ma być tak zorganizowane, by – jak obiecuje MEN – wyniki egzaminu dojrzałości dotarły do absolwentów liceów i techników do 11 sierpnia, zaś testów po podstawówce – 31 lipca. W końcu, po tych dwóch terminach, mogłyby ruszyć nabory, odpowiednio, na uczelnie i do szkół średnich.

Szef MEN zaznaczył w piątek, że podany kalendarz nie jest 100-procentowo pewny, ale resort chce się go trzymać.

– Czym szybciej te egzaminy będą, tym lepiej – zareagował w piątek Zbigniew Wiśniewski, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu. – Wiele hipotetycznych dat było podawanych, teraz przygotowujemy się do konkretnego terminu.

– Nie wystarczy stwierdzić, że dyrektorzy szkół zadbają o bezpieczeństwo, bo to dobrze wygląda tylko na papierze – podkreśla Joanna Księżopolska - Szulc, dyrektor III LO w Piotrkowie.

współpraca: A. Tyczyńska, N. Ptak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie