MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2020. Próbne matury przed egzaminem dojrzałości. W szkołach i z Politechniką Łódzką

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Państwowa matura zaczyna się 4 maja 2020 r. Do tego czasu uczniowie rozwiążą jeszcze sporo zadań podczas różnych prób
Państwowa matura zaczyna się 4 maja 2020 r. Do tego czasu uczniowie rozwiążą jeszcze sporo zadań podczas różnych prób Grzegorz Gałasiński / archiwum
W szkołach naszego regionu zaczyna się sezon próbnych matur. Można je zdawać razem z firmą wydającą podręczniki, jednak część szkół sama organizuje testy. Nowością jest oferta Politechniki Łódzkiej, która przygotowała egzaminy wirtualne.

Matura w 2020 roku zaczyna się 4 maja

Państwowa matura zaczyna się 4 maja 2020 r., ale już 19 listopada 2019 r. będzie można zdawać próbne egzaminy przygotowane przez jedno z wydawnictw pedagogicznych w Gdyni. Chwali się ono, że co roku przystępuje do tych testów 70 proc. uczniów ostatnich klas liceów ogólnokształcących i techników. Do 22 listopada firma z Pomorza udostępni szkołom kolejno arkusze: z języka polskiego, matematyki, języków obcych oraz przedmiotów dodatkowych.

Prace młodzieży sprawdzają jej nauczyciele, a następnie wprowadzają wyniki do specjalnej bazy, dzięki której szkoła może porównywać się z innymi (w naszym regionie przed rokiem taka matura najlepiej wypadła w XVIII Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi - taki ranking zamieszczamy na jednym ze zdjęć w galerii do tego artykułu).

ZOBACZ

Wyniki takiej próbnej matury znacznie różnią się od tej państwowej. Dla przykładu w woj. łódzkim jesienią 2018 r. egzamin z matematyki na poziomie podstawowym zaliczyło tylko 31 proc. zdających, a w maju 2019 r. było ich 86 proc.

Jednak spora część ogólniaków i techników przygotowuje próbne egzaminy własnymi siłami. W Łodzi są to m.in. LO nr II oraz XXI.

- Kadra opracowuje własne testy w oparciu m.in. o zadania z zestawów maturalnych z poprzednich lat - mówi Dariusz Jędrasiak, wicedyrektor II LO. - To dobre rozwiązanie, ponieważ nasi nauczyciele wiedzą, na jakim etapie realizacji materiału są nasze klasy maturalne. Nie ma zatem sytuacji, w której uczniowie dostają zadanie z działu zaplanowanego np. już w nowym roku. A taki przypadek mógłby obniżyć morale młodzieży.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

W łódzkiej „Dwójce” jesienna próba ma charakter nieformalny, ale jest jeszcze marcowa - na którą maturzyści ubierają się już elegancko i ćwiczą procedury (np. nie wejdą na egzamin bez dokumentu tożsamości).

Szkoły najczęściej finansują wydruk materiałów do próbnej matury z budżetów rady rodziców. Wydawnictwo, które organizuje maturę ogólnopolską, informuje, że udział w niej jest płatny.

Nowością jest oferta Politechniki Łódzkiej. Uczelnia stworzyła wirtualny system egzaminów, które można rozwiązywać indywidualnie przed ekranem swojego komputera.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Wystarczy dokonać rejestracji w systemie. Po niej trzeba zaczekać na termin rozpoczęcia danego egzaminu.

Od soboty, 9 listopada (od godz. 8) będą dostępne testy z matematyki, fizyki oraz chemii. Po uruchomieniu wybranego zestawu z oferty Politechniki Łódzkiej zegar zacznie odmierzać 180 minut. Potem nie da się już nanieść poprawek. Testy PŁ z najbliższej sesji można rozwiązywać do 17 listopada. Potem uczestnicy takiej maturalnej próby poznają swoje wyniki, również zamieszczone w systemie.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki