Jeszcze w kwietniu, zdaniem Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia, możliwy jest powrót uczniów klas I-III szkół podstawowych do kształcenia stacjonarnego – a przynajmniej hybrydowego. Minister mówił o tym 7 kwietnia, jednak rząd nie ma kalendarza przywracania do stacjonarności starszych oddziałów (maturalne w liceach ogólnokształcących oraz w technikach kończą swój rok szkolny 30 kwietnia). Z kolei 6 kwietnia Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji, stwierdził, iż nie widzi powodów do przesuwania terminu państwowych sprawdzianów.
Matura i egzamin ósmoklasisty 2021. Jakie są zagrożenia?
Pesymiści w środowisku oświatowym takich powodów widzą co najmniej kilka. Omawiamy te największe przy ilustracjach w galerii do tego artykułu.
Większość z nich ma charakter ogólnopolski, ale da się też dostrzec zagrożenie regionalne.
Rząd był już w stanie przesunąć maturę
Przypomnijmy, iż rząd przesunął poprzednią maturę. Decyzja była wtedy ogłoszona 9 kwietnia. Matura 2020 nie rozpoczęła się 4 maja – a 8 czerwca. Opóźnił się również egzamin ósmoklasisty, który ruszył 16 czerwca 2020 r.
Czy taka sytuacja może powtórzyć się w roku 2021? Zobacz listę zagrożeń dla nadchodzącej matury i dla egzaminu ósmoklasisty.
Czytaj także: Nauczyciele boją się gorączki w maturę po drugiej dawce
Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?