Matura 2021 od wtorku (4 maja). Ułatwienia podniosą zdawalność? Jakie są najpopularniejsze przedmioty rozszerzone w województwie łódzkim?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W województwie łódzkim 17570 tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników zadeklarowało podejście do matury 2021, która rozpoczyna się we wtorek (4 maja) – jak w 2020 r., bez jej części ustnej. Nowością są ułatwienia w części pisemnej, związane z długim okresem kształcenia obecnych maturzystów na odległość: ograniczenie wymaganego materiału, zgodnie z deklaracjami Przemysława Czarnka, ministra edukacji, sięga ogółem 20-30 procent.>>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>Na zdjęciu XI LO w Łodzi w dniu odbioru świadectw ukończenia tej szkoły przez maturzystów (30 kwietnia). Świadectwa dojrzałości po maturze będą do odbioru 5 lipca.
W województwie łódzkim 17570 tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników zadeklarowało podejście do matury 2021, która rozpoczyna się we wtorek (4 maja) – jak w 2020 r., bez jej części ustnej. Nowością są ułatwienia w części pisemnej, związane z długim okresem kształcenia obecnych maturzystów na odległość: ograniczenie wymaganego materiału, zgodnie z deklaracjami Przemysława Czarnka, ministra edukacji, sięga ogółem 20-30 procent.>>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>Na zdjęciu XI LO w Łodzi w dniu odbioru świadectw ukończenia tej szkoły przez maturzystów (30 kwietnia). Świadectwa dojrzałości po maturze będą do odbioru 5 lipca. Grzegorz Gałasiński / archiwum "DŁ"
Udostępnij:
W województwie łódzkim 17570 tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników zadeklarowało podejście do matury 2021, która rozpoczyna się we wtorek (4 maja) – jak w 2020 r., bez jej części ustnej. Nowością są ułatwienia w części pisemnej, związane z długim okresem kształcenia obecnych maturzystów na odległość: ograniczenie wymaganego materiału, zgodnie z deklaracjami Przemysława Czarnka, ministra edukacji, sięga ogółem 20-30 procent.

Matura 2021 w części podstawowej

Matura 2021 zaczyna się we wtorkowy poranek egzaminem z języka polskiego. To jeden z trzech obowiązkowych sprawdzianów na poziomie podstawowym, których zaliczenie (próg zdawalności to 30 proc.) oznacza otrzymanie świadectwa dojrzałości. Pozostałymi są środowa matematyka oraz wybrany język obcy. Z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi wynika, że zdecydowanie najpopularniejszy w naszym województwie jest angielski (podejdzie do niego 96 proc. z absolwentów 2021), zaś pozostałe języki to wybór sporadyczny (niemiecki – 2,6 proc., rosyjski – 1,1 proc., hiszpański, włoski i francuski – w sumie 0,3 proc.).

Najpopularniejsze przedmioty na maturze rozszerzonej w województwie łódzkim – angielski na czele listy

Oprócz „podstawy” młodzież mogła decydować się na egzaminy zdawane na poziomie rozszerzonym. Do 2020 r. wybór jednego z „rozszerzeń” był obowiązkiem – choć bez progu zdawalności (nawet uzyskanie wyniku „zero” nie przekreślało zdobycia świadectwa dojrzałości). Ten obowiązek ministerstwo edukacji zniosło na rok 2021, ale maturzyści i tak powszechnie decydują się na dodatkowe egzaminy – punkty z „rozszerzeń” są potrzebne w rekrutacji na popularne kierunki studiów.

Najczęściej zdawane „rozszerzenia” (maturzysta mógł ich wskazać więcej niż jedno) to trudniejsze (niż „podstawa”) arkusze z języka angielskiego (wybór 10485 absolwentów z 2021 r.), z matematyki (5047), z polskiego (3884), z geografii (3714) i biologii (2814). „Rozszerzenie” żadnego z pozostałych przedmiotów nie zebrało więcej niż półtora tysiąca chętnych.

Wyniki matury 2021 Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiada na 5 lipca.

Jak obecni maturzyści podchodzą do ułatwień wprowadzonych ze względu na długi okres nauki zdanej? (W ich przypadku trwała ona od połowy marca 2020 r. do końca zeszłego roku szkolnego oraz od końcówki października – po niej absolwenci 2021 z LO i techników nie wrócili już do stacjonarności.)

„Największe obniżenie dotyczy egzaminów na poziomie podstawowym. Ale grupa, dla której i tak nie byłyby one przeszkodą, czyli ci wybierający także rozszerzenia, nie odczują wielkiego ułatwienia. Np. ja zdaję rozszerzoną matematykę. Tu jedyne znaczące ułatwienie to wycięcie stereometrii przerabianej na koniec trzeciej klasy liceum. Zmiany w innych działach to drobnostki” – opowiadał Leonard Kalamat, wychowanek XXV LO w Łodzi (gdy w połowie kwietnia wypytywaliśmy o nastroje wśród maturzystów).

Jest też inna grupa, którą obniżenie wymagań na „podstawie”, ucieszyło szczególnie. Część dyrektorów liceów i techników z województwa łódzkiego mówi wręcz o „oblężeniu” tych szkół przez absolwentów z lat ubiegłych. Ci absolwenci (nawet sprzed dekady!) liczą, że w tym roku będzie im łatwiej, niż za poprzednimi podejściami, uzyskać maturę (albo poprawić wyniki z przeszłości).

Bardzo słabe wyniki poprzedniej matury...

Epidemia koronawirusa w ogromnym stopniu przełożyła się na rezultaty poprzedniej matury. Egzamin dojrzałości z czerwca 2020 r. zdało tylko 74 proc. absolwentów polskich ogólniaków i techników z ubiegłego roku (w województwie łódzkim – 72,5 proc.), co było drugim najgorszym wynikiem w historii tzw. nowych matur (poza wyjątkowo feralnym rocznikiem 2014 r. – 71 proc.).

W Łódzkiem w 2014 r. ówczesną zdawalność, dzięki poprawce w końcówce lata, udało się podnieść do 82 proc. Zatem zeszłoroczne 81 proc. – po uwzględnieniu drugiego terminu – było w naszym regionie całościowo nawet gorszym wynikiem od tego sprzed siedmiu lat...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Piękne maturzystki!

m
mietek

ale noga!

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie