Matura 2021 w pytaniach i odpowiedziach. Masz pytanie dotyczące tegorocznej matury? Odpowiedź znajdziesz tutaj! 29.01.2021

Redakcja
Matura 2021 w pytaniach i odpowiedziach. Zasady przeprowadzania egzaminu maturalnego - najbardziej nurtujące pytania maturzystów [MATURA 2021]
Matura 2021 w pytaniach i odpowiedziach. Zasady przeprowadzania egzaminu maturalnego - najbardziej nurtujące pytania maturzystów [MATURA 2021] Karol Makurat
Matura 2021. W tym roku matura odbędzie się w nieco innej formie niż dotychczas. Jedną ze zmian jest brak obowiązku przystąpienia do egzaminu ustnego. W związku z nowymi zasadami, pojawia się wiele pytań, na które odpowiedzi udziela CKE. Poniżej i w galerii możecie przeczytać najważniejsze informacje dotyczące tegorocznej matury. Jeśli macie jakieś pytania - odpowiedzi znajdziecie poniżej i na kolejnych slajdach.

Matura 2021. Najbardziej nurtujące pytania maturzystów

Matura 2021 będzie inna niż matury do tej pory. W związku z jej przeprowadzaniem pojawia się wiele pytań, na których odpowiedzi możecie znaleźć poniżej i w galerii.

1. UCZĘ SIĘ W OSTATNIEJ KLASIE LICEUM/TECHNIKUM. CHCĘ PRZYSTĄPIĆ DO EGZAMINU MATURALNEGO W MAJU 2021 R. ZŁOŻYŁEM(-ŁAM) JUŻ DEKLARACJĘ WSTĘPNĄ PRZED 30 WRZEŚNIA 2020 R. CZY MUSZĘ ZŁOŻYĆ DEKLARACJĘ OSTATECZNĄ?

To zależy od tego, czy chcesz coś w deklaracji wstępnej zmienić.

Nie musisz składać deklaracji ostatecznej, jeżeli jedyną zmianą w stosunku do deklaracji wstępnej byłoby wykreślenie części ustnej. Ta część deklaracji jest anulowana z mocy prawa. Jeżeli nie chcesz wprowadzić żadnej innej zmiany – Twoja wstępna deklaracja stanie się automatycznie ostateczną.

Musisz złożyć deklarację ostateczną, jeżeli chcesz zrezygnować z przedmiotów dodatkowych, które zadeklarowałeś(-łaś) albo jeżeli chcesz dodać kolejne przedmioty. W takiej sytuacji w złożonej wcześniej deklaracji wstępnej musisz nanieść zmiany, potwierdzić je podpisem i ponownie złożyć deklarację do dyrektora szkoły. Możesz też złożyć nową deklarację – formularz jest dostępny tutaj.

2. UCZĘ SIĘ W OSTATNIEJ KLASIE LICEUM/TECHNIKUM. ZASTANAWIAM SIĘ, CZY PRZYSTĄPIĆ DO EGZAMINU MATURALNEGO W 2021 R. CZY ZASADY, KTÓRE OBOWIĄZUJĄ W 2021 R., BĘDĄ OBOWIĄZYWAŁY RÓWNIEŻ W KOLEJNYCH LATACH?

Nie. Zasady przystąpienia i zdania egzaminu maturalnego w 2021 r. będą obowiązywały tylko w 2021 r. W kolejnych latach będą obowiązywały procedury, które obowiązywały w latach 2015–2019. Szczegóły znajdziesz tutaj.

3. PRZYSTĘPOWAŁEM(-ŁAM) JUŻ DO MATURY PRZED 2021 R., ALE JEJ NIE ZDAŁEM(-ŁAM). JAKIE WARUNKI PRZYSTĘPOWANIA I ZDANIA EGZAMINU MATURALNEGO W 2021 R. MNIE OBOWIĄZUJĄ?

Wszystko zależy od tego, jaką szkołę ukończyłeś(-łaś) oraz w którym roku przystępowałeś(-łaś) do matury.

Ważne jest też, do której formuły egzaminu maturalnego przystępowałeś(-łaś). Od 2021 r. egzamin maturalny jest przeprowadzany tylko w „Formule 2015”, więc jeżeli przystępowałeś(-łaś) do egzaminu we wcześniejszej formule i go nie zdałeś(-łaś) – musisz przystąpić do egzaminu w pełnym zakresie, tak jakbyś przystępował(-a) do niego od początku. Informacje znajdziesz tutaj.

Jeżeli ukończyłeś(-łaś) liceum ogólnokształcące w latach 2005–2014 albo technikum w latach 2006–2015 – zasady przystępowania do egzaminu maturalnego w 2021 r. znajdziesz tutaj.

Jeżeli ukończyłeś(-łaś) liceum ogólnokształcące w latach 2015–2019 albo technikum w latach 2016–2019 – zasady przystępowania do egzaminu maturalnego w 2021 r. znajdziesz tutaj.

Jeżeli ukończyłeś(-łaś) liceum ogólnokształcące przed rokiem 2005 albo technikum przed rokiem 2006 – przystępujesz do egzaminu maturalnego na takich samych zasadach, jak osoby, które ukończą liceum albo technikum w 2021 r.

4. PRZYSTĘPOWAŁEM(-ŁAM) JUŻ DO MATURY PO RAZ PIERWSZY W 2020 R., ALE JEJ NIE ZDAŁEM(-ŁAM). CZY W 2021 R. BĘDĘ MUSIAŁ(-A) PRZYSTĄPIĆ DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU, ŻEBY UZYSKAĆ ŚWIADECTWO DOJRZAŁOŚCI? A JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁA SYTUACJA W LATACH KOLEJNYCH?

W 2021 r. nie ma obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego w części ustnej, aby zdać egzamin. Od 2022 r. taki obowiązek jest. Szczegóły znajdziesz tutaj.

5. W UBIEGŁYCH LATACH PRZYSTĘPOWAŁEM(-ŁAM) JUŻ DO EGZAMINU MATURALNEGO, ALE NIE OTRZYMAŁEM(-ŁAM) ŚWIADECTWA, BO NIE PRZYSTĄPIŁEM(-ŁAM) DO EGZAMINU Z JEDNEGO PRZEDMIOTU DODATKOWEGO NA POZIOMIE ROZSZERZONYM. CZY W 2021 R. UZYSKAM ŚWIADECTWO DOJRZAŁOŚCI?

Tak, pod warunkiem że w latach poprzednich zdałeś(-łaś) egzaminy z wszystkich przedmiotów obowiązkowych (język polski, matematyka, język obcy) w części pisemnej na poziomie podstawowym, w „Formule 2015” (to formuła egzaminu, w której obowiązkowe jest przystąpienie do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym).

Jeżeli w 2021 r. zamierzasz przystąpić do jakiegoś egzaminu – np. aby podwyższyć uzyskany wcześniej wynik albo zdać egzamin z nowego przedmiotu – złóż odpowiednią deklarację. Świadectwo dojrzałości otrzymasz już z wynikami egzaminów z 2021 r.

Jeżeli w 2021 r. nie zamierzasz przystępować do żadnych egzaminów – tzn. chcesz wyłącznie uzyskać świadectwo dojrzałości na podstawie egzaminów zdanych w latach ubiegłych – nie musisz składać deklaracji. Wystarczy, że do 31 maja 2021 r. złożysz do dyrektora OKE wniosek o wydanie świadectwa dojrzałości. Formularz znajdziesz tutaj.

Uwaga! Jeżeli przystępowałeś(-łaś) do egzaminu przeprowadzanego zgodnie z jedną z wcześniejszych formuł (przed 2015 r.) – musisz najpierw zdać egzaminy z przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej w „Formule 2015”.

Jeśli ciekawią Cię kwestie dotyczące

  • terminu składania deklaracji,
  • zastanawiasz się, czy możesz zdać egzamin ustny, gdy wynik jest Ci potrzebny do rekrutacji na zagraniczną uczelnię,
  • masz już zdaną maturę, ale chcesz zdobyć wynik z dodatkowego przedmiotu,

wejdź w galerię! Tam znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania. Jeśli masz jeszcze inne pytania, możesz przesłać je mailem na adres [email protected]

Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Wideo

Materiał oryginalny: Matura 2021 w pytaniach i odpowiedziach. Masz pytanie dotyczące tegorocznej matury? Odpowiedź znajdziesz tutaj! 29.01.2021 - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie